Ճապոնիայում Հայաստանի անկախության տոնի առթիվ հայկական մշակույթի փառատոն է անցկացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայում ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ սեպտեմբերի 18-ին Ֆուկուշիմա պրեֆեկտուրայի Մինամիայձու քաղաքում անցկացվել է հայկական մշակույթի փառատոն, որը նվիրված է եղել Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրվան, ինչպես նաև ՀՀ և Ճապոնիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ճապոնիայում ՀՀ դեսպանության «Ֆեյսբուքի» պաշտոնական էջում հրապարակված գրառման մեջ ասվում է, որ փառատոնի շրջանակներում կայացել է հայ և ճապոնական փոխանակումներին նվիրված համերգ, ինչպես նաև ներկայացվել են Հայաստանի պատմությանը, զբոսաշրջությանը և մշակույթին վերաբերվող տարբեր նյութեր, Ճապոնիա ներկրվող հայկական ապրանքներ և այլն: Համերգի ընթացքում հնչել են Արամ Խաչատրյանի, Կոմիտասի ստեղծագործությունները, ինչպես նաև տեղական երգչախումբը կատարել է «Երևան-Էրեբունի» երգը:
Մինամիայձուն Տոկիո 2020-ի ժամանակ Հայաստանի պատվիրակությանը հյուրընկալող քաղաքն է (host town), որի հետ ձևավորվել են ջերմ և բարիդրացիական հարաբերություններ: Միջոցառման ավարտից հետո քաղաքապետարանի կողմից կազմակերպված ընդունելությանը ելույթով հանդես է եկել դեսպան Արեգ Հովհաննիսյանը: ՀՀ դեսպանը նշել է, որ ս.թ. սեպտեմբերի 12-ից 13-ը Ադրբեջանի կողմից ՀՀ-ի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի պայմաններում գուցե նպատակահարմար էր հետաձգել միջոցառումը, սակայն, հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանի գործողությունները միտված են վերացնելու նաև հայկական մշակույթը և վերջինիս բոլոր դրսևորումները լայն իմաստով, վերոնշյալ փառատոնը անհրաժեշտ էր անցկացնել՝ ի հակազդումն Ադրբեջանի հիշյալ մտադրություններին և վերջինիս հայատյաց քաղաքականությանը՝ փաստելով, որ հայ ժողովուրդը հազարամյակներով ապրել և ստեղծել է մշակութային արժեքներ, որոնք բարձր են գնահատվում աշխարհի բոլոր անկյուններում և միջոցառումը գալիս է փաստելու, որ անկախությունն ու ինքնիշխանությունը հայ ժողովրդի համար մնալու են բարձրագույն արժեքներ:
Արեգ Հովհաննիսյանը շնորհակալություն է հայտնել համերգի երաժիշտներ Մայուկո Կացումուրային (ջութակ), Յոսուկե Նիինոյին (դաշնամուր) և Կազուհիրո Միյամուրային (հոբոյ), փառատոնի կազմակերպիչներ Հիրո Օգուրային և Մանաբու Ֆուկուիին, միջոցառման հովանավոր «Japan Tobacco» ընկերությանը, Մինամիայձու քաղաքի ղեկավարությանը՝ համերգի կազմակերպման համար, ապա Մինամիայձուի քաղաքապետ Մասայոշի Վատանաբեին նվիրել է հայ-ճապոնական բարեկամությունը խորհրդանշող հուշանվեր:

В Японии по случаю Дня независимости Армении прошел фестиваль армянской культуры
При содействии посольства Армении в Японии 18 сентября в Минамиадзу в префектуре Фукусима состоялся фестиваль армянской культуры, посвященный Дню независимости Республики Армения, а также 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Японией.
Как передает «Арменпресс», сообщение об этом опубликовано на официальной странице посольства Армении в Японии в Facebook. В рамках фестиваля состоялся концерт, были представлены различные материалы, посвященные истории Армении, туризму и культуры, импортируемые в Японию армянские товары, продукты и т.д. На концерте прозвучали произведения Арама Хачатряна и Комитаса, местный хор исполнил песню «Ереван-Эребуни».
Минамиадзу - городом проживания армянской делегации во время Олимпиады Токио-2020, с которым сложились теплые и добрососедские отношения. Посол Арег Ованнисян выступил на приеме, организованном мэрией. Он отметил, что возможно, в дни агрессии, развязанной Азербайджаном против Армении, было бы целесообразно отложить это мероприятие. Однако, принимая во внимание, что действия Азербайджана направлены на уничтожение армянской культуры и всех ее проявлений в широком смысле, фестиваль был необходим для противодействия намерениям Азербайджана и его антиармянской политике и доказательства, что армянский народ на протяжении тысячелетий жил и создавал культурные ценности, которые высоко ценятся во всех уголков мира. А независимость и суверенитет останутся высшими ценностями армянского народа.
Арег Ованнисян поблагодарил выступавших музыкантов Маюко Кацумуру (скрипка), Ёсуке Ниино (фортепиано) и Казухиро Миямура (гобой), организаторов фестиваля Хиро Огура и Манабу Фукуи, спонсора мероприятия компанию «Japan Tobacco», администрацию города Минамиадзу за организацию концерта, затем мэру Минамиадзу Масаёси Ватанабэ вручил сувенир, символизирующий армяно-японскую дружбу.