Ջո Բայդենը Հայաստանի բարեկամն է. դժվարին պահերին հայ ժողովրդի կողքին ենք. ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները հանձնառու է աջակցել Հայաստանի ժողովրդավարությանը և դժվարին պահերին հայ ժողովրդի կողքին է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին՝ Երևանում, «Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում իր ելույթում:
Փելոսին նախ ընդգծեց, որ ինքն ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի առաջին խոսնակն է, որ այցելում է Հայաստան: «Ես հիմա կանգնած եմ երկու երկրների դրոշների մեջտեղում, սա փաստում է Հայաստանի հետ մեր գործընկերությունը»,-նշեց Փելոսին:
Նա ԱՄՆ կոնգրեսի շնորհավորանքները հղեց Հայաստանի՝ սեպտեմբերի 21-ի՝ Հայաստանի անկախության տոնին ընդառաջ:
«Սա մեզ համար, կարծես, ընտանեկան այցելություն է: Մենք (հեղ.-կոնգրեսականները) այնպիսի տարածքներից են ընտրված, որտեղ ամերիկահայերը շատ մեծ թիվ են կազմում: Նրանք հայրենասեր ամերիկացիներ են և շատ հպարտ են իրենց հայկական ծագումով: Նրանք այդ մասին մեզ շատ հստակ ասել են: Մենք հետևում ենք հայաստանյան մարտահրավերներին՝ նաև մեր ընտրողների աչքերով»,- նշեց խոսնակը:
Նա ընդգծեց՝ շատ հպարտ են, որ ի վերջո կարողացան ընդունել Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը: «Ջո Բայդենը Հայաստանի բարեկամն է, և մենք հպարտ ենք, որ նա ստորագրեց, նաև ՀՀ վարչապետին հրավիրեց ժողովրդավարության գագաթնաժողովին, որը շատ կարևոր իրադարձություն էր: Այստեղ եմ ես՝ ասելու, որ ԱՄՆ-ն հանձնառու է աջակցել Հայաստանի ժողովրդավարությանը: Եվ մենք դժվարին պահերին հայ ժողովրդի կողքին ենք, երբ պայքար է ընթանում ժողովրդավարության և ավտոկրատիայի միջև։ Հայաստանն այն վայրն է, որտեղ մենք կարող ենք այս հակասություններին ակնառու տեսնել»,-ասաց Փելոսին:
Ըստ խոսնակի՝ իր այցը Հայաստան նախատեսված էր ավելի վաղ՝ անցյալ շաբաթվանից:
«Սակայն այնպես ստացվեց, որ մենք այստեղ եկանք այն պահին, երբ կարող ենք անձամբ խիստ դատապարտել Ադրբեջանի անընդունելի, սպառնալի գործողությունները, որոնք վտանգում են խաղաղության գործընթացի հաջողությունը: ԱՄՆ-ն, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ և Հայաստանի բարեկամ, հանձնառու է աջակցել բանակցային կայուն, խաղաղ գործընթացին: ԱՄՆ-ն վաղուց նշել է, որ այս հակամարտությունը չի կարող ռազմական լուծում ունենալ»,- ասաց Փելոսին:
Նա ընդգծեց, որ ԱՄՆ-ն հետևում է այս խնդրին, նախագահ Բայդենի և Կոնգրեսի համար սա առաջնահերթ ուղղություն է:
«Մեր պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել՝ քննության առնելու անվտանգության, ժողովրդավարության, տնտեսության հետ կապված հարցերը»,-նշեց Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակը:
ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին պաշտոնական այցով Երևան է ժամանել սեպտեմբերի 17-ին: Երևանում Փելոսին արդեն հանդիպել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ։ Նա հանդիպում կունենանաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։Փելոսին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։

Joe Biden is the friend of Armenia, we stand with Armenia at difficult times - Speaker Pelosi
YEREVAN, SEPTEMBER 18, ARMENPRESS. The United States is committed to support Armenia’s democracy and stands by the Armenian people at difficult moments, Speaker of the US House of Representatives Nancy Pelosi said in her remarks at the Cafesjian Center for the Arts in Yerevan on September 18.
Mrs. Pelosi said that she is the first Speaker of the US House of Representatives to visitArmenia. “I am now standing between the flags of our two countries. It’s a great pride”, she said, stating that it shows the partnership with Armenia.
Speaker Pelosi also extended the congratulations of the US Congress to Armenia ahead of its Independence Day, celebrated on September 21.
“For us, it's almost like a family visit. We are elected from districts where there are so many Armenian-Americans. They are patriotic Americans and are very very proud of their Armenian heritage. They make thatvery clearly to us. We follow the Armenian challenges through their eyes”, the Speaker said.
She said that they are proud of eventually adopting the resolution on the Armenian Genocide. “Joe Biden has been the friend of Armenia, and we are proud that he signed it and also invited the Prime Minister of Armenia to the Democracy Summit which was a very important event. I am here just to say that America is committed to Armenia's security and Armenia's democracy. And we stand with Armeniaat any difficult timewhen there is a battlebetween democracy and autocracy. Armenia is a place where we can see those contrasts coming to play”, the Speaker of the House of Representatives said.
Nancy Pelosi said that her visit to Armenia was planned earlier, since last week. “But we came here at the moment when we can in person strongly condemn Azerbaijan’s recentattacks on Armenia. This is unacceptable and is threatening the prospects for the much needed peace agreement. As an OSCE Minsk Group Co-Chair and Armenia’s friend, the United States is committed to supporting the negotiated, comprehensive and sustainable settlement, including especially those hostilities directed towards civilians. The United States has long said that there can be no military solution to this conflict”, she said.
Nancy Pelosi said that the United States continues to watch the situation closely, adding that it is a priority direction for President Biden and the Congress.
“Our delegation visited Armenia to discuss matters ofsecurity, democracy and economy”, Nancy Pelosi said.