Արցախի նախագահը ծանոթացել է Պատարա գետից Ստեփանակերտին խմելու ջրի մատակարարման գործընթացին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 4-ին այցելել է մայրաքաղաքի ջրամատակարարման համակարգի թիվ 2 մաքրման կայան և տեղում ծանոթացել Պատարա գետի` օրեր առաջ գործարկված ջրընդունիչ հանգույցից Ստեփանակերտին խմելու ջրի մատակարարման գործընթացին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, երկրի ղեկավարը պատասխանատուներից հետաքրքրվել է խմելու ջրի ընդունման և սպառման ծավալներով, որակի վերահսկողության աշխատանքներով, հավաստիացել, որ Պատարա գետից ստացվող խմելու ջրի քանակն ամբողջությամբ բավարարում է մայրաքաղաքի բնակչության սպառման կարիքները:
Ըստ աղբյուրի՝ նախագահը բարձր է գնահատել ջրագծի կառուցման ծրագրի ռազմավարական նշանակությունը, նշել, որ Կառավարությունը հետևողականորեն շարունակելու է նաև Պատարայի ջրամբարի ծրագիրը կյանքի կոչելու աշխատանքները:
Նշվում է, որ այցի ընթացքում Հանրապետության նախագահին ուղեկցել են Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը, Ջրային կոմիտեի նախագահ Գեորգի Հայրիյանը, պաշտոնատար այլ անձինք։

Президент Арутюнян проследил за процессом подачи питьевой воды из реки Патара в Степанакерт
4 сентября президент Республики Арцах Араик Арутюнян посетил очистительную станцию №2 системы столичного водоснабжения и на месте наблюдал за процессом подачи питьевой воды в Степанакерт из водоприемного узла Патаринского водохранилища, введенного в эксплуатацию несколько дней назад.
Как сообщили Арменпресс в Аппарате президента Республики Арцах, глава государства поинтересовался у ответственных лиц объемами забора и потребления питьевой воды, работами по контролю за качеством, и убедился, что количество питьевой воды, получаемой из реки Патара, полностью соответствует нужды потребления населения столицы.
Согласно источнику, президент высоко оценил стратегическую важность проекта строительства водопровода, отметив, что правительство будет последовательно продолжать работу по реализации проекта Патаринского водохранилища.
Отмечается, что в ходе визита президента республики сопровождали мэр Степанакерта Давид Саркисян, председатель водного комитета Георгий Айриян, другие должностные лица․