ԼՂՀ հռչակումը ամենահավակնոտ աշխարհաքաղաքական քայլն էր, որ իրականացավ 31 տարի առաջ. Դավիթ Բաբայան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության օրը հայ ժողովրդի մեծագույն տոներից է, որովհետև ԼՂՀ հռչակումը նոր էջ է բացել հայոց պետականության պատմության մեջ և ամենահավակնոտ աշխարհաքաղաքական քայլն էր, որ իրականացավ 31 տարի առաջ:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Արցախի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը՝ սեպտեմբերի 2-ին Ստեփանակերտի Հուշահամալիրում և Զինվորական պանթեոնում հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո:
«Ներկայում շատ ավելի պիտի վերաարժևորենք այս օրը, որովհետև այժմ ճակատագրական պահ է Արցախի համար: Հիմա Արցախը կանգնած է գոյաբանական մարտահրավերների առջև, առերեսվում է գոյաբանական մարտահրավերների: Պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի Արցախը փրկվի, քանի որ հենց Արցախի փրկությամբ է պայմանավորված նաև հայոց պետականության և հայ ժողովրդի ապագան: Այո, իրավիճակը բարդ է, բայց լուրջ մարտահրավերներից բացի, կան նաև հնարավորություններ: Աշխարհաքաղաքական ներկա զարգացումները վկայում են, որ կան ուժային կենտրոններ, որոնք շահագրգռված են Արցախի լինելիության հարցում: Այդուհանդերձ, Արցախի լինելիությունն ամենաշատը մեզնով է պայմանավորված, մենք պետք է համապատասխան քայլեր ձեռնարկենք:
Պետք է միասնական ուժերով ամեն ինչ անել, որպեսզի Արցախի ընթացքն ու պատմությունը շարունակական լինեն», -ընդգծեց Բաբայանը՝ համոզմունք հայտնելով, որ Արցախյան երրորդ՝ ծանր պատերազմից հետո, Սեպտեմբերի 2-ի տոնի խորհուրդն ավելի է կարևորվել:
«Արցախի Հանրապետությունը համայն հայության զավակն է: Ուստի միասնական պիտի քայլեր ձեռնարկենք ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու և առկա մարտահրավերների դիմակայման գործում: Արցախը, Մայր Հայաստանը և Սփյուռքը պիտի միասնական աշխատեն, կարողանանք փրկել այն, ինչ ունենք»,-նշեց Արցախի արտգործնախարարը:

NKR proclamation was the most ambitious geopolitical step that took place 31 years ago - Artsakh FM
STEPANAKERT, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS. The Day of the Republic of Artsakh is one of the greatest holidays of the Armenian people because the proclamation of the Nagorno Karabakh Republic has opened a new page in the history of the Armenian statehood and was the most ambitious geopolitical step that took place 31 years ago, Foreign Minister of Artsakh Davit Babayan said in an interview to ARMENPRESS, after paying a tribute in the Stepanakert Memorial and the Military Pantheon on September 2.
“Now, we should revalue this day much more because now is a crucial moment for Artsakh. Now Artsakh is facing existential challenges. We should do everything for Artsakh to be saved because the future of Armenian statehood and Armenian people depends on the salvation of Artsakh. Yes, the situation is complex, but in addition to serious challenges there are also opportunities. The current geopolitical developments show that there are power centers that are interested in the existence of Artsakh. Nevertheless, the existence of Artsakh depends mostly on us, we must take respective steps.
We should jointly do everything so that the course and history of Artsakh continue”, he stated, expressing confidence that after the third heavy Artsakh war, the meaning of the September 2 holiday has become more important.
“The Republic of Artsakh is the son of all Armenians. Therefore, we should take joint steps to overcome the current situation and resist the existing challenges. Artsakh, Armenia and the Diaspora must work jointly, we must be able to save what we have”, the Artsakh FM said.