Արդյունաբերությունից մինչև առողջապահություն, կրթություն. ՀՀ կառավարությունն ընդլայնում է սարքավորումների սուբսիդավորման ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունն ընդլայնում է սարքավորումների սուբսիդավորման ծրագիրը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ կառավարության նիստում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը նշեց, որ այս տարի կառավարության որոշման մեջ նշանակալի փոփոխություն են կատարել: Մշակող արդյունաբերության ոլորտում գործող ընկերություններին առաջարկել են թարմացնել իրենց սարքավորումները հոսքագծերը: Կառավարությունը պարտավորվել է սուբսիդավորել ֆինանսական ծախսերի մեծ մասը, վարկային կամ լիզինգի տոկոսները:
«Այդ ծրագիրը բավական հաջող ընթանում է: Արդեն ունենք 200-ից ավելի շահառու, 11 մլրդ ից ավելի կնքված գործարք: Խոշոր գործարքները դեռ առջևում են: Ծրագիրը թույլ է տալիս մինչև 10 մլրդ դրամի նոր սարքավորումներ, հոսքագծեր ձեռք բերել և կառավարությունը 3 կամ 3,5 տարի սուբսիդավորում է վարկային կամ լիզինգի տոկոսները: Հիմա առաջարկվող փոփոխությամբ մենք ընդլայնում ենք ծրագիրը՝ ներառելով նոր ոլորտներ»,-ասաց նախարարը:
Առաջարկվող փոփոխությունը բաղկացած է երկու մասից: Առաջին փոփոխության համաձայն՝ արդեն եղած ծրագորւմ ավելացվում են հետևյալ ոլորտները՝ մշակվող արդյունաբերություն, հանքարդյունաբերություն, տեղեկատվություն և կապ, շինարարություն, փոխադրում և պահեստային տնտեսություն, մասնագիտական, գիտական տեխնիկական գործունեություն, կրթություն, առողջապահություն, բնակչության սոցիալական սպասարկում:
Երկրորդ փոփոխությունը վերաբերում է տարբեր ոլորտների ընկերություններում բարձրակարգ մասնագետներ ներգրավելուն: Պետությունը պատրաստ է փոխհատուցել նրանց աշխատավարձի մի մասը:
«Եթե հայկական ընկերությունները ներգրավում են բարձրակարգ մասնագետների, ապա պետությունը պատրաստ է վճարել նրանց աշխատավարձի 20 տոկոսը: Այստեղ պետք է նշեմ, որ կարևոր է ոչ միայն այդ մասնագետի աշխատանքային փորձը, այլև կրթությունը: Դրանից բացի, այն ներգրավված մասնագետները, որոնք ունեն դոկտորական աստիճան, ապա պետությունը պատրաստ է վճարել աշխատավարձի 50 տոկոսը: Եթե այդ մասնագետները դասավանդում են համալսարաններում, ապա կվճարվի աշխատավարձի 70 տոկոսը»,-ասաց նախարարը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ հաճախ է խոսվում այն մասին, որ տարբեր ծրագրերով արվող աշխատանքի տեմպը չի գոհացնում, սակայն առանձնացրեց այս ծրագիրը, որն արդեն կոնկրետ արդյունքներ է տալիս:
«Այստեղ մեկ խնդրի կրկին ուզում եմ անդրադառնալ: Ծրագրի պոտենցիալ շահառուն պետք է իրազեկված լինի այս ամենին: Մենք գնում ենք գյուղեր, հարցնում ենք, մարդիկ չեն լսել: Մենք պետք է շատ ակտիվ լինենք այս հարցում»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

От промышленности до здравоохранения, образования: правительство Армении расширяет программу субсидирования оборудования
Правительство Армении расширяет программу субсидирования оборудования. Как передает «Арменпресс», на заседании правительства министр экономики Ваан Керобян отметил, что в этом году в решение правительства внесено существенное изменение. Компаниям, работающим в сфере перерабатывающей промышленности, предложено обновить свое оборудование и производственные линии. Правительство обязуется субсидировать большую часть финансовых затрат, процентов по кредитам или аренде.
«Эта программа продвигается довольно успешно. У нас уже более 200 бенефициаров, более 11 миллиардов заключенных сделок. Крупные сделки еще впереди. Программа позволяет приобрести новое оборудование, производственные линии на сумму до 10 млрд драмов, а государство будет субсидировать проценты по кредиту или лизингу на 3 или 3,5 года. Сейчас с предложенным изменением мы расширяем программу за счет включения новых направлений», - сказал министр.
Предлагаемая поправка состоит из двух частей. Согласно первой поправке к уже существующей программе добавляются следующие отрасли: перерабатывающая промышленность, добыча полезных ископаемых, информация и связь, строительство, транспортно-складское хозяйство, профессиональная, научная и техническая деятельность, образование, здравоохранение, социальное обслуживание населения
Второе изменение касается привлечения качественных специалистов в компании различных направлений. Государство готово компенсировать часть их зарплат.
«Если армянские компании будут привлекать качественных специалистов, государство готово платить 20 процентов их зарплат. Я должен отметить, что важен не только опыт работы этого специалиста, но и образование. Кроме того, государство готово выплачивать 50 процентов заработной платы привлекаемым специалистам, имеющим докторскую степень. Если эти специалисты будут преподавать в вузах, то будет выплачиваться 70 процентов их зарплаты», - сказал министр.
Премьер-министр РА Никол Пашинян заметил, что часто говорят, что темпы реализации различных программ неудовлетворительны, и выделил эту программу, которая уже дает конкретные результаты.
«Я хочу еще раз коснуться одной проблемы. Обо всем этом должен знать потенциальный бенефициар проекта. Ходим по деревням, спрашиваем, оказывается, люди не слышали об этом. Мы в этом вопросе должны быть очень активны», - сказал Никол Пашинян.