Դեսպան Մակունցը սենատոր Վան Հոլլենին ներկայացրել է տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ ՀՀ դիրքորոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը հուլիսի 14-ին հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ Սենատի անդամ Քրիս Վան Հոլլենի և Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Բարբարա Լիի հետ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը տեղեկացնում է, որ սենատոր Վան Հոլլենի հետ հանդիպման ընթացքում դեսպան Մակունցը ներկայացրել է տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ ՀՀ դիրքորոշումը։
Դեսպան Մակունցն անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված հումանիտար խնդիրներին և ընդգծել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում գտնվող քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման կարևորությունը։
Կոնգրեսական Լիի հետ քննարկվել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների հետագա ընդլայնմանն ուղղված համատեղ ջանքերին վերաբերող հարցեր։
Հանդիպումներին դեսպան Մակունցն ամերիկացի օրենսդիրներին է փոխանցել «Մխիթար Գոշ» պետական պարգևը՝ ՀՀ և ԱՄՆ միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ և հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման գործում նշանակալի ավանդի համար։

Ambassador Makunts presents Armenia’s position on regional developments at meeting with US Senator
YEREVAN, JULY 15, ARMENPRESS. Lilit Makunts, Armenian Ambassador to the United States, met with Senator Chris Van Hollen (D-MD) and Congresswoman Barbara Lee (D-CA), the Embassy of Armenia to the USA said on social media.
Ambassador Makunts presented Armenia's position on regional developments during the meeting with Senator Van Hollen.
Ambassador Makunts referred to the humanitarian issues followed by the 44-day war and emphasized the importance of the repatriation of Armenian prisoners of war and other civilians detained in Azerbaijan.
Joint efforts aimed at further enhancement of Armenian-American relations were discussed with Congresswoman Lee.
Ambassador Makunts handed over “Mkhitar Gosh” State Awards to US legislators on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and the United States and for significant contribution to the development of Armenian-American relations.