0 տոկոս ներմուծման մաքսատուրքի դրույքաչափ էլեկտրոմոբիլների և 900-ից ավել ապրանքների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարության՝ ապրիլի 16-ից ուժի մեջ մտած որոշմամբ, էլեկտրական շարժիչով տրասնպորտային միջոցների ներմուծումն անմաքս է։ Սահմանվել է սակագնային քվոտա՝ մինչև 6400 հատ քանակով: Նախկինում` 2021 թվականի հունվարի 1-ից կիրառվում էր մաքսատուրքի 15 տոկոս դրույքաչափը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Պետական եկամուտների կոմիտեից, նշելով, որ սակագնային արտոնություններ և սակագնային քվոտաներ սահմանված են նաև մի շարք այլ ապրանքների համար: Օրինակ՝ 60 հազար տոննայից ոչ ավել ծավալով սպիտակ շաքար Հայաստան ներմուծելու պարագայում կիրառվում է զրոյական դրույքաչափ: Կամ` 7500 տոննայի արտոնություն տրամադրված է խոզի մսամթերքի, 5000 տոննայի արտոնություն էլ` խոշոր եղջերավոր անասունների և խեկի մսամթերքի համար:
Սակագնային քվոտաներից օգտվելու համար անհրաժեշտ է լիցենզիայի առկայություն, որի տրամադրող մարմինը, կառավարության որոշմամբ, Էկոնոմիկայի նախարարությունն է: Սակագնային քվոտայի ժամկետն է մարտից 28-սեպտեմբերի 30-ն ընկած ժամանակահատվածը:

0% customs duty rate for import of electric cars and over 900 goods
YEREVAN, JUNE 3, ARMENPRESS. According to the decision of the Armenian government that came into force on April 16, the import of electric vehicles to the republic is duty-free. Tariff quota up to 6400 items has been set up. Previously, the customs duty rate of 15% was being applied, the State Revenue Committee said.
The SRC said that there are tariff privileges and quotas also for a number of other goods. For instance, in case of importing no more than 60,000 tons of white sugar to Armenia, a zero customs duty is applied.
In order to use the tariff quotas, a license is needed, which is issued by the ministry of economy according to the decision of the government. The deadline for the tariff quota is from March 28 to September 30.