Զբոսաշրջության ոլորտում մարքետինգային քաղաքականությունն ուղղվելու է հինգ երկրների. Քերոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զբոսաշրջության ոլորտում Հայաստանն իր մարքետինգային քաղաքականությունը կենտրոնացնելու է 4 ուղղության և 5 երկրի վրա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2021թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության ներկայացմանը՝ անդրադառնալով պատգամավորների հարցերին:
Քերոբյանն ասաց, որ զբոսաշրջային ենթակառուցվածքները էական բարելավման կարիք ունեն:
«Զբոսաշրջության ոլորտում մեր մարքետինգային քաղաքականությունը հիմնված է լինելու 4 հիմնական ուղղությունների, 5 երկրների վրա: Մենք շատ սահմանափակ մարքետինգային ռեսուրսներ ունենք: 4 ուղղություններն են մշակույթը, բնությունը, գաստրո և արկածային ուղղությունները: Իսկ 5 երկրները՝ Ռուսաստանը, Իրանը (որոնք հիմա էլ հանդիսանում են ամենամեծ զբոսաշրջային մատակարարները), ինչպես նաև Գերմանիան, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ը»,- ասաց Քերոբյանը:
Նախարարի խոսքով՝ իրենք այդ 5 երկրների և 4 ուղղությունների ուղղությամբ են փորձելու ուժերը կենտրոնացնել առաջիկայում, որպեսզի կարողանան հասնել թիրախին:

Armenia’s marketing policy in tourism sector to be directed to 5 countries – Economy Minister
YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. Armenia will concentrate its marketing policy in tourism sector on 4 directions and 5 countries, Minister of Economy Vahan Kerobyan said at the debate of the 2021 state budget performance report during the joint session of parliamentary standing committees.
The minister said that tourism infrastructures need major improvements.
“Our marketing policy in tourism sector will be based on 4 main directions and 5 countries. We have very limited marketing resources. These 4 are culture, nature, gastro and adventure directions. And the 5 countries are Russia, Iran (which are the biggest tourism suppliers now), as well as Germany, France and the United States”, the minister said.
Minister Kerobyan said they are going to concentrate their forces on these 5 countries and 4 directions in order to be able to reach the target.