Վարչապետը կարևորեց ՀՀ-ում ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացումը և այդ ինստիտուտների ժողովրդավարացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում ժողովրդավարությունը անամպ չէ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի ժամանակ իր ելույթում այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք բախվում ենք երկու խումբ խնդիրների հետ: Առաջին խումբ խնդիրների հետ բախվում են աշխարհի բոլոր ժողովրդավարական երկրները: Այդ խնդիրը հետևյալն է. ժողովրդավարության օգտագործումը ընդդեմ ժողովրդավարության: Դուք գիտեք, որ այսօր աշխարհի բոլոր ժողովրդավարական երկրները այս մարտահրավերի հետ առնչվում են: Դա այն երևույթն է, երբ ժողովրդավարական սկզբունքները օգտագործվում են ժողովրդավարությունը ոչնչացնելու համար: Եվ այս ճանապարհին մենք պետք է արձանագրենք մեր ռազմավարությունը, թե ինչպես պետք է հաղթահարենք այս մարտահրավերը: Իմ մեծագույն համոզմունքն է, որ այս մարտահրավերը հաղթահարելու լավագույն ձևը ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացումն է, պետական ինստիտուտների ժողովրդավարացումն է բառիս բոլորիս հայտնի իմաստով՝վ պետական ինստիտուտների գործունեությունը պրոֆեսիոնալիզմի, օրինականության, թափանցիկության և հաշվետվողականության հիման վրա»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
Վարչապետը Հայաստանի մեծագույն մարտահրավերներից մեկն է համարում դատական համակարգի խնդիրները:
«Դատական համակարգի բարեփոխումների հարցում առաջընթաց չունենալու համար այս դահլիճում ներկա բազմաթիվ մարդիկ մեզ քննադատում են, և մենք համարում ենք, որ այդ քննադատությունը օբյեկտիվ է, արդարացված է, չնայած, երևի թե, մենք էլ ենք մեզ քննադատում, բայց մյուս կողմից էլ մենք երևի ավելի խորը գիտենք խնդիրները, որոնց հետ առնչվում ենք: Երևի, մեզ քննադատող մեր գործընկերների մի մասը, գուցե, նույնքան խորը գիտեն, բայց միևնույնն է՝ դա արդարացում չեն համարում, մյուս մասը այդքան էլ խորը չգիտեն և, միևնույնն է՝ դա էլ արդարացում չեն համարում: Բայց մենք վճռական ենք այս ճանապարհով գնալու իմաստով և պետք է հետևողական լինենք նաև այս առումով»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

Премьер-министр Армении о становлении демократических институтов в Армении и демократизации этих институтов
Демократия в Республике Армения не безоблачна. Как сообщает «Арменпресс», об этом в своем выступлении на Армянском форуме демократии заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Мы сталкиваемся с двумя группами проблем. С первой группой проблем сталкиваются все демократии мира. Эта проблема заключается в следующем – использование демократии против демократии. Вы знаете, что все демократии мира сегодня сталкиваются с этой проблемой. Это тот случай, когда демократические принципы используются для разрушения демократии. И попутно нам необходимо задокументировать нашу стратегию преодоления этой проблемы. Мое самое глубокое убеждение состоит в том, что лучшим способом преодоления этого вызова является создание демократических институтов, демократизация государственных институтов в известном смысле этого слова, деятельность государственных институтов на основе профессионализма, легитимности, прозрачности и ответственности», - сказал Пашинян.
Премьер-министр проблемы судебной системы считает одними из самых больших проблем в Армении.
«Многие в этом зале критикуют нас за то, что мы не продвигаемся в реформе судебной системы. Мы считаем эту критику объективной, обоснованной, осуждаем и сами себя, но, с другой стороны, мы глубже знаем проблемы, с которыми сталкиваемся. Мы полны решимости идти по этому пути. Мы должны быть последовательны в этом вопросе», - заключил Пашинян.