Հալեպահայերը հարգել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը դեպի Ազգային գերեզմանատուն ջահերթով
ԵՐԵՎԱ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպահայությունը ապրիլի 22-ին համախմբվել ու Հայոց Ցեղասպանության 107-րդ տարելիցի կապակցությամբ պահանջատերի իր կեցվածքը այս անգամ արտահայտել դեպի Ազգային գերեզմանատուն ժողովրդի ջահերթով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել «Ֆեյսբուք»-ում Հայոց թեմի ազգային առաջնորդարանի «Գանձասար» էջը։
Սիրիայի և Հայաստանի զույգ դրոշներով ջահերթը առաջնորդել է ՀՄԸՄ-ի Հալեպի մասնաճյուղի փողերախումբը, որի գեղարվեստական ղեկավարն է Մհեր Սուսանին։
Շրջանի բնակիչները, իրենց պատշգամբներից մոմեր բռնած, ևս մասնակցել են քայլերթին։
«Ազգ. գերեզմանատան մուտքի մոտ փողերախումբը հնչեցրել է Սիրիայի և Հայաստանի քայլերգները: Ցեղասպանությունը խորհրդանշող հուշաքարի առջև տեղադրվել են ծաղկեպսակներ, ապա հայ հոգևոր պետերը, միացնելով իրենց ջահերը, վառել են հուշաքարի մոտ գտնվող՝ ցեղասպանության նահատակների հիշատակը խորհրդանշող ջահը»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ ներկաները հոտնկայս հարգել են Սիրիայի, Հայաստանի և Արցախի բոլոր նահատակների հիշատակը:
«Սուգը հավերժ է, եթե պայքար չկա։ Ապրիլյան ոգեկոչման ձեռնարկների նախօրյակին համախմբված ենք կրկին հաղորդակից դառնալու մեր նահատակների կտակին։ Հավաքված ենք ոչ թե սգալու, այլ վերստին հաստատելու մեր աննահանջ երթըդեպի վերջնական հաղթանակ։ Մեր արդար դատին վերջնական, արդար հատուցման ճանապարհը բնականաբար պիտի հանդիպի խոչընդոտների։ Ահա թե ինչու մեր նահատակների պատգամը պիտի չմնա պարզապես պատմության էջերում, այլ գործի պիտի վերածվի։ Մեր սուգը չի կարող հավերժ լինել, որովհետև կա անդուլ պայքար»,- ասել է ՍԵՄ-ի Կենտրոնական Վարչությունից Թինա Գասպարյանը։
Նշվում է, որ Բերիո Հայոց Թեմի Առաջնորդ Գերշ. Տ. Մասիս Ս. Եպս. Զոպյանը, ներկաներին իրպատգամն ուղղելով, ասել է. «Այս ջահերթը վկայում է, որ հալեպահայությունը հաստատակամ է իր պայքարի մեջ։ Նպատակ ունենք, որ Հայաստանը, Արցախը և Սփյուռքը միասին այս ջահի նման մնան լուսավոր ու վառ։ Այս օրերը ուխտի օրեր ենմեզ համար։ Ուխտենք հավաքական մեր աշխատանքով, պայքարով կյանքի կոչել մեր սրբադասված նահատակների պատգամը»։

Армяне Алеппо почтили память жертв Геноцида армян факельным шествием к Национальному кладбищу
АрмянствоАлеппо 22 апреля по случаю 107-й годовщины Геноцида армянвыразилосвой протест и требование справедливости шествием к Национальному кладбищу.
Как передаетАрменпресс, страница "Гандзасар"Армянской епархии распространила сообщение об этом в Facebook.
Факел с флагами Сирии и Армении предложил восстановить алеппский филиал Всеобщего армянского физкультурного союза «Оменетмен», руководителем которого является Мгер Сусани.В шествии приняли участие и жители городских районов, зажегшие свечина окнах и балконах домов.
Участники шествия возложили венки к памятнику в память жертв геноцида.Духовные лидеры армянтакже присоединились к своейпастве.
Согласно источнику, присутствующие почтили память жертв войнв Сирии, Армении и Арцахе.
«Траур вечен, если нет борьбы.В преддверии апрельских памятных мероприятий мы едины, чтобы еще раз стать причастными к воле наших шехидов.Мы собрались не для того, чтобы оплакивать, а для того, чтобы подтвердить наше непоколебимое движение к окончательной победе.Последний, справедливый путь к нашему справедливому суду, естественно, должен натолкнуться на препятствия.Вот почему послание наших мучеников не должно остаться просто на страницах истории, оно должно претвориться в жизнь.Наш траур не может длиться вечно, потому что идет беспощадная борьба», — сказала Тина Гаспарян,член Сирийскогосоюзамолодежи.
Предводитель Армянской епархииепископЗопян сказал.«Этот факел доказывает, что армяне Алеппо полны решимости в своей борьбе.Наша цель, чтобы Армения, Арцах и Диаспора оставались светлыми и яркими, как этот факел».