Գյումրին ՀՀ կառավարությանն է ներկայացրել 5 սուբվենցիոն ծրագիր
ԳՅՈՒՄՐԻ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում 2022 թվականին նախատեսվում է իրականացնել 5 սուբվենցիոն ծրագիր: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Գյումրի քաղաքապետարանը կառավարությանն է ներկայացրել 5 սուբվենցիոն ծրագիր, որոնց ընդհանուր արժեքը գնահատված է 2 մլրդ 975 մլն 462 հազար դրամ։ Ծրագրերից մեկով առաջարկվում է 15 մեկ սենյականոց բնակարան ձեռք բերել, վերանորոգել և հատկացնել անօթևան ընտանիքներին։
Գյումրիի 11 մանկապարտեզի վերանորոգումները ևս ընդգրկված են այս տարվա սուբվենցիոն ծրագրերում։ Շենքերն ունեն ինչպես կոսմետիկ վերանորոգումների, այնպես էլ ջեռուցման համակարգերի նորացման, խոհանոցային պայմանների բարելավման կարիք; Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 105 միլիոն դրամ, որից՝ 31 միլիոն 500 հազար դրամը համաֆինանսավորման տեսքով ներդնում է համայնքը:
Սուբվենցիոն փաթեթում ֆինանսական առումով ծախսատար ծրագիրը ճանապարհաշինականն է, այս տարի նախատեսել են աշխատանքներ կատարել 22 փողոցում՝ ընդհանուրը 8250 մետր երկարության։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 1 միլիարդ 935 միլիոն 752 դրամ, որից՝ 1 միլիարդ 64 միլիոն 663 հազար 600 դրամը համաֆինանսավորման տեսքով ներդնում է համայնքը:
Եվս մեկ սուբվենցիոն հայտով էլ 4 բազմաբնակարան շենքեր կօգտվեն էներգաարդյունավետության արդիականացման ծրագրից։ Նախատեսվում է հիմնանորոգել նաև Մարիամ եւ Երանուհի Ասլամազյան քույրերի պատկերասրահի փայտյա պատշգամբը, Գյումրու Ստ. Ալիխանյանի անվան տիկնիկային թատրոնը:

Gyumri submits 5 subvention programs to government
GYUMRI, APRIL18, ARMENPRESS. 5 subvention programs are expected to be implemented in Armenia’s Gyumri in 2022.
The Gyumri City Hall has submitted 5 subvention programs to the government, worth 2 billion 975 million 462 thousand drams.
One of the programs proposes to purchase, renovate 15 one-room apartments and provide them to families without shelters.
The renovations of 11 kindergartens in the city are also included in these subvention programs. The total cost of the program is 105 million drams, 31 million 500 thousand of which will be invested by the community in the form of a co-financing.
In the subvention package, the financially expensive program is the road construction – 1 billion 935 million 752 drams. 1 billion 64 million 663 thousand 600 drams will be invested by the community in the form of a co-financing.
According to another program, 4 multi-apartment buildings will use the energy efficiency upgrading program.
It is also planned to renovate the woody balcony of the gallery of Mariam and Yeranuhi Aslamazyan, as well as the St. Alikhanyan Puppet Theater.