Գյումրին ՀՀ կառավարությանն է ներկայացրել 5 սուբվենցիոն ծրագիր
ԳՅՈՒՄՐԻ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում 2022 թվականին նախատեսվում է իրականացնել 5 սուբվենցիոն ծրագիր: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Գյումրի քաղաքապետարանը կառավարությանն է ներկայացրել 5 սուբվենցիոն ծրագիր, որոնց ընդհանուր արժեքը գնահատված է 2 մլրդ 975 մլն 462 հազար դրամ։ Ծրագրերից մեկով առաջարկվում է 15 մեկ սենյականոց բնակարան ձեռք բերել, վերանորոգել և հատկացնել անօթևան ընտանիքներին։
Գյումրիի 11 մանկապարտեզի վերանորոգումները ևս ընդգրկված են այս տարվա սուբվենցիոն ծրագրերում։ Շենքերն ունեն ինչպես կոսմետիկ վերանորոգումների, այնպես էլ ջեռուցման համակարգերի նորացման, խոհանոցային պայմանների բարելավման կարիք; Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 105 միլիոն դրամ, որից՝ 31 միլիոն 500 հազար դրամը համաֆինանսավորման տեսքով ներդնում է համայնքը:
Սուբվենցիոն փաթեթում ֆինանսական առումով ծախսատար ծրագիրը ճանապարհաշինականն է, այս տարի նախատեսել են աշխատանքներ կատարել 22 փողոցում՝ ընդհանուրը 8250 մետր երկարության։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 1 միլիարդ 935 միլիոն 752 դրամ, որից՝ 1 միլիարդ 64 միլիոն 663 հազար 600 դրամը համաֆինանսավորման տեսքով ներդնում է համայնքը:
Եվս մեկ սուբվենցիոն հայտով էլ 4 բազմաբնակարան շենքեր կօգտվեն էներգաարդյունավետության արդիականացման ծրագրից։ Նախատեսվում է հիմնանորոգել նաև Մարիամ եւ Երանուհի Ասլամազյան քույրերի պատկերասրահի փայտյա պատշգամբը, Գյումրու Ստ. Ալիխանյանի անվան տիկնիկային թատրոնը:

Гюмри представил правительству РА 5 субвенционных программ
ГЮМРИ, 18 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. В 2022 году в Гюмри планируется реализовать 5субвенционных программ. Как сообщает «Арменпресс», мэрия Гюмри представила правительству 5 субвенционныхпрограмм, общая стоимость которых оценивается в 2 млрд 975 млн 462 тыс драмов. Одной из программ предлагается приобретение, ремонт и предоставление бездомным семьям 15 однокомнатных квартир.
В этом году в субвенционныепрограммы включен ремонт 11 детских садов в Гюмри. Здания нуждаются как в косметическом ремонте, так и в обновлении систем отопления и улучшении кухонных условий. Общая стоимость проекта составляет 105 млн драмов, из которых 31 млн 500 тыс. драмов инвестирует община в виде софинансирования.
В пакете субвенции финансово затратной программой является дорожное строительство, в этом году планируется провести работы на 22 улицах, общей протяженностью 8250 метров. Общая стоимость программы составляет 1 миллиард 935 миллионов 752 драма, из которых 1 миллиард 64 миллиона 663 тысячи 600 драмов вложены общиной в виде софинансирования.
Еще одной субвенционнойзаявкой 4 многоквартирных дома воспользуются программой модернизации энергоэффективности. Планируется также отремонтировать деревянный балкон галереи сестер Мариам и Ерануи Асламазян, Кукольный театр имени Алиханяна.