Քսան տարի առաջ ԱՄՆ-ի լաբորատորիայում ինձ զգում էի ինչպես ֆիլմում. 10 հարց գիտնականին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գիտնական Աննա Փոլադյանը, ով իր կարիերան սկսել է շուրջ երեք տասնամյակ առաջ, Երևանի պետական համալսարանի Կենսաբանության ֆակուլտետի կենսաֆիզիկայի բաժնի ավագ լաբորանտից հասել է նույն ֆակուլտետի Կենսաքիմիայի, մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ամբիոնի վարիչի պաշտոնին՝ ձեռքում ունենալով նաև դոկտորի աստիճանը: Գիտնական դառնալու որոշումը կայացրել է դեռ մանկուց՝ որպես օրինակ ունենալով արևելագետ հայրիկին ու նրա ակադեմիական ընկերներին: Հետագայում արդեն Աննայի հետազոտական հետաքրքրությունների թրծման գործում նշանակալի դեր է ունեցել նրա գիտական ղեկավարը:
Ինչո՞ւ և ինչպե՞ս որոշեցիք դառնալ գիտնական:
Գիտնական դառնալու իմ ընտրության մեջ անչափելի է հայրիկիս դերը: Նա գիտնական-դիվանագետ է, մինչ 1996 թվականը ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի գիտաշխատող է եղել, պատմական գիտությունների դոկտոր է: Մեր ընտանիքում միշտ թևածել է գիտական մթնոլորտը։ Դեռ մանկուց եմ ականատես եմ եղել նրա հետազոտական գործունեությանը, գիշերները հոդվածներ գրելուն, և միշտ ձգտել եմ նմանվել նրան: Միակ տարբերությունն այն է, որ ես հետաքրքրված էի բնական գիտություններով և ընտրեցի կենսաբանության ուղին: Համալսարանական ուսումնառության տարիներին արդեն իմ՝ որպես գիտնականի կայացման գործում մեծ ավանդ է ունեցել պրոֆեսոր Արմեն Համբարձումի Թռչունյանը՝ իմ գիտական ղեկավարը: Նա միջազգայնորեն ճանաչված գիտնական էր, ումից ոչ միայն մասնագիտական հմտություններ ենք յուրացրել, նաև սովորել ենք լինել պայքարող ու գաղափարին հետամուտ:
Ինչպե՞ս կբնութագրեք գիտնականին:
Գիտնականը պրպտող, նորը բացահայտելու մղումով առաջնորդվող մարդ է։ Գիտնականի գործունեության արդյունքը նոր գիտելիքի ստեղծումն է։ Եթե խոսենք կենսաբանության մասին, ապա այստեղ աշխատանքը ոչ միայն մտավոր է, այլև պահանջում է ձեռքերի հմտություն, այսինքն՝ տեսական ու փորձարարական մասը լիովին միաձուլված է, ինչն ավելի հետաքրքիր է դարձնում մեր աշխատանքը:
Ի՞նչն է Ձեզ ոգեշնչում արթնանալ առավոտյան։
Ամեն մեկս էլ հաջորդ օրվապլաններով ենք քնում ու արթնանում: Երևի թե արթնանում եմ, որ ավարտին հասցնեմ պլանավորած գործերս: Իսկ ընդհանրապես կարծում եմ՝ լույսը բացվելուն պես պետք է գոհանալ եղածով, շնորհակալ լինել այդ օրվա համար ու ձգտել ավելիին:
Ո՞րն է Ձեզ ամենաշատը տպավորած բացահայտումը Ձեր ոլորտում։
Իմ հետազոտական հետաքրքրությունները մանրէաբանության և կենսաքիմիայի ոլորտում են, ու ինձ ամենաշատը տպավորել է այն, որ, չնայած մանրէները պարզագույն, միաբջիջ օրգանիզմներ են, բայց սոցիալական կյանքով են ապրում։ Նրանք ունեն միջավայրի փոփոխվող պայմաններին հարմարվելու և հակազդման բազմազան մեխանիզմներ, ինչը մարդկանց համար ևս շատ ուսանելի կարող է լինել:
Խոսեցիք արդեն Ձեր հայրիկի, ինչպես նաև գիտական ղեկավարի մասին, կա՞ն այլ գիտնականներ, ովքեր օրինակելի կերպար են Ձեզ համար։
Անգլիացի գիտնական Պիտեր Միտչելը, ով առաջ է քաշել կենդանի օրգանիզմներում էներգիայի ստացման ուղիների վերաբերյալ քեմիօսմոսային վարկածը. 17 տարի է պահանջվել, որպեսզի նա այդ բացահայտման համար ստանա Նոբելյան մրցանակ: Ջոն Ուոլքերն ու Փոլ Բոյերը՝ անգլիացի և ամերիկացի գիտնականներ, ովքեր հայտնաբերել են կենսաբանական մոլեկուլային մեքենայի՝ զարմանահրաշ նանոմեքենայի աշխատանքի մեխանիզմը։ Օրինակ, նանոմեքենան կարող է գործել նաև մանրէների թաղանթում: Մեքենա բառն արդեն հուշում է, որ մեքենաներին բնորոշ ստատորով-ռոտորով (անշարժ ու պտտողական) հիմքով աշխատող մեխանիզմ է, որը սինթեզում է ԱԵՖ-ը՝ ադենոզինեռֆոսֆորական թթուն (խմբ. այն էներգիայի աղբյուր է բոլոր կենդանի օրգանիզմների և դրանցում ընթացող կենսաքիմիական ռեակցիաների համար):
Կան մեր ոլորտի այլ գիտնականներ ևս, ում աշխատանքներին հետևում եմ։ Նրանց թվում է Գերմանիայի Համբուրգի տեխնոլոգիական համալսարանի Կենսալուծումների կենտրոնի տնօրեն Գարաբեդ Անտրանիկյանը, ռուս գիտնականներից էլ կնշեմ Վլադիմիր Սկուլաչովին:
Ի՞նչ կասեիք երեխային, ով ցանկանում է դառնալ գիտնական։
Երեխան ի ծնե հետազոտող է՝ սկսած իր վաղ մանկությունից նա աշխարհը ճանաչում է հետազոտելու և վերլուծելու միջոցով։ Ինչ-որ տարիքից սկսած՝ մենք գուցե կոտրում ենք նրա հետազոտական ջիղը, նրան դնում պարտադիր կանոնների շրջանակի մեջ: Ես խորհուրդ կտայի, որ նա չդադարեր լինել պրպտող, կանգ չառներ նորը բացահայտելու ճանապարհին, հետամուտ լիներ իրեն հուզող հարցերին պատասխանները գտնելու։ Ու անպայման վստահ լիներ, որ ինքը շատ խելացի է, և մեծերը սպասում են իր ասելիքին, նոր գաղափարներին:
Կհիշեք որևէ պահ, որ շրջադարձային է եղել գիտնական դառնալու Ձեր ճանապարհին:
Այն տարիներին, երբ ես համալսարան ընդունվեցի, հետո արդեն սկսեցի աշխատել նույն ֆակուլտետում, հնարավորությունները շատ սահմանափակ էին, մանավանդ մեր դաշտում: Գաղափարներ կային, հետազոտական խումբը ձգտում էր անել հնարավորը, բայց բնագիտական ուղղություններով հետազոտությունները ծախսատար են, իսկ ֆինանսները չէին բավարարում: 2003 թվականն էր, շուրջ 19 տարի առաջ, գործուղվեցի Միացյալ Նահանգներ՝ Վիրջինիայի համալսարան: Առաջին տպավորությունս մեծագույն զարմանքն էր. այդ ամենը ամերիկյան ֆիլմերում էի տեսել ու ինքս էլ կարծես հայտնվել էի այնտեղ: Նրանց ունեցած սարքավորումները, նյութերի առատությունը, ուսանողների կյանքը. այնտեղ ամեն ինչ այլ էր: Դա ինձ համար կարևոր խթան էր, որ այլ կերպ վերաբերվեի իմ ընտրած ուղուն։ Չորս տարի առաջ Գերմանիայում՝ Բեռլինի տեխնիկական համալսարանում էի աշխատում, այնտեղ արդեն նման զարմանք չեմ ապրել, քանի որ հիմա մեր լաբորատորիան շատ մոտ է գերմանականին, այս տարիների ընթացքում մենք բավականին զարգացում ենք ապրել։ Խորհրդային գիտությունը շատ զարգացած էր, բայց մութ ու ցուրտ տարիներն ու պատերազմը մեծապես խոչընդոտեցին Հայաստանում գիտության զարգացումը: Ինչու եմ ես պրոֆեսոր Թռչունյանի դերն այդքան կարևորում, որովհետև նա հաճախ աշխատում էր արտասահմանյան համալսարանների առաջադեմ գիտական խմբերում, ու հենց նա էր ապահովում մեր կապը ժամանակակից գիտության հետ: Նրա շնորհիվ է, որ մեր հետազոտությունները համաշխարհային գիտության մի մասն են կազմում:
Կպատմե՞ք նաև գիտնականների աջակցման ADVANCE ծրագրին Ձեր մասնակցության մասին, որքանո՞վ է այն կարևոր գիտնականի համար։
Ոլորտում կան տարբեր դրամաշնորհներ, այդ թվում նաև՝ ՀՀ ԿԳՄՍՆ Գիտության կոմիտեի կողմից տրամադրվող։ Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) կողմից իրականացվող այս ծրագիրը մի փոքր այլ ձևաչափով է, այն միավորում է տարբեր ոլորտների գիտնականներին։ Հայաստանում մենք կոլաբորացիա (համագործակցություն) շատ չենք սիրում, հիմա նոր-նոր գնում ենք դրան։ Կարելի է ասել ADVANCE-ով հիմքը դրվեց: Այս ծրագրի շրջանակում տարբեր գիտնականներով սկսեցինք համագործակցել, ու դա բավականին արդյունավետ է դարձնում մեր հետազոտական աշխատանքը: Ինչու հավելյալ ջանք գործադրել հասկանալու համար մի բան, որը քիմիկոսը շատ արագ կանի, եթե ստացած նմուշը տրամադրվի նրան, մյուս մասնագետն էլ կենսաբանական մշակումը կիրականացնի: Արդյունքում՝ միացյալ ուժերով, յուրաքանչյուրի նեղ մասնագիտական հմտությունների ներդրմամբ, շահում է հետազոտական նախագիծը։ Այստեղ կարևոր եմ համարում նաև խոսել մեր գիտական ղեկավարի՝ Գարաբեդ Անտրանիկյանի մասին, ով Գերմանիայում առաջադեմ հետազոտություններում է ներգրավված, բերում է նորարարության շունչն ու կապող օղակ հանդիսանում մեր ու արտասահմանյան գիտական խմբերի միջև: Մեր հետազոտական նախագիծը վերաբերում է կենսատեխնոլոգիաների ոլորտին, ուսումնասիրում ենք՝ ինչպես մշակել ՀՀ-ում հասանելի օրգանական թափոնները և ստանալ մանրէային կենսազանգված և այլ օգտակար նյութեր:
Այդ հետազոտության արդյունքում ի՞նչ կիրառություններ են հնարավոր:
Ունենալով գիտելիք, թե ինչպես են միաբջիջ ու բազմաբջիջ օրգանիզմներում տարբեր կենսաքիմիական գործընթացներ տեղի ունենում՝ սննդի յուրացումից մինչև տարբեր նյութերի սինթեզ ու դրանց վերահսկում, դա կարելի է կիրառել կենսատեխնոլոգիաների ստեղծան մեջ: Հիմա՝ տարիներ հետո, հասկանում եմ, որ բնությունն արդեն ամեն ինչ ստեղծել է, մարդը պարզապես վերցնում է այդ մեխանիզմներն ու կիրառում կենցաղում: Մանրէների միջոցով մաքրվում են կեղտաջրերը, օրգանական թափոնները, սինթեզվում են օգտակար ֆերմենտներ, նյութեր, որոնք էլ կիրառվում են, օրինակ, սննդամթերք կամ այլընտրանքային էներգիա ստանալու համար: Այժմ արդիական ուղղություն է կենդանական սպիտակուցի փոխարիումն ու այլընտրանքային սննդի ստեղծումը, ինչը ևս հնարավոր է ստանալ մանրէներից։ Մանրէն աճեցվում է թափոնի վրա, հետո սպիտակուցային սննդամթերք (կաթ, մսամթերք) կամ կենսավառելիք է ստացվում, քանի որ այսօր արդեն երկրագնդի տարբեր հատվածներում սնունդը հասանելի չէ, ու առկա ռեսուրսները մի օր սպառվելու են։ Հնարավոր է նաև էկոլոգիապես մաքուր պարարտանյութեր ստանալ և կենսաբանական ճանապարհով պարարտացնել հողը։ Թափոնները մանրէների օգնությամբ մշակելու միջոցով կարելի է նաև կենսապլաստիկ ստանալ, ինչն էլ արագ քայքայվում է հողում՝ շեշտակի նվազեցնելով բնության աղտոտումը:
Ինչպիսի՞ն եք տեսնում Ձեր կարիերայի գագաթնակետը։
Բոլոր գիտնականներն էլ իրենց հետազոտական թիմերով աշխատում են հիմնարար հետազոտությունների վրա, որն, իհարկե, անվերջ է: Որպես այդ ամենի հանգուցալուծում, կուզեի տեսնել մեր ստեղծած գիտական արդյունքի կիրառությունը, որպեսզի այն դառնար տեխնոլոգիա, որևէ արտադրանք և փոխեր մարդկանց կյանքը:

In an American lab 20 years ago I felt like in a Hollywood movie. 10 questions to a scientist
YEREVAN, APRIL 6, ARMENPRESS.Scientist Anna Poladyan, who embarked on her career over 3 decades ago, after having worked as a senior lab worker in the Department of Biophysics of the Faculty of Biology at Yerevan State University, is currently the Head of the Chair of Biochemistry, Microbiology and Biotechnology, having also received her doctorate degree. Anna made up her mind to become a scientist in early childhood, with her orientalist father and his academic friends as role models. Later on, Anna’s scientific supervisor played a crucial role in the formation of her interests.
Why and how did you decide to become a scientist?
My father’s influence is immeasurable behind my resolution to become a scientist. He is a scientist-diplomat, who worked in the Institute of Oriental Studies in the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia up to 1996, Doctor of Historical Sciences. The academic atmosphere has always been in the air, it runs in the family. I’ve witnessed his research activity since early childhood, saw him write research articles night, and always looked up to him. The only difference was that I was into natural sciences, so I opted for biology as a career path. Throughout my university studies, professor Armen Trchunyan, my scientific supervisor, contributed to my budding as a scientist. He was a world-renowned scientist, who taught us not only professional skills but also how to be idea-oriented and to go for it.
How would you describe a scientist?
A scientist is a curious person, led by an urge to explore the new. The outcome of scientific activity is a creation of new knowledge. As regards biology, work is not only mental, but it also requires manual skills, thus theory and practice are completely intermingled here, which makes the work more riveting.
What motivates you to get up in the mornings?
Each of us goes to bed and gets up with plans for the next day. Apparently, I get up to accomplish my plans for the day. Broadly speaking, we need to be pleased with whatever we have once the sun rises, thank for the day and strive for more.
What is the discovery which impressed you the most?
My research interests are within the scope of bacteriology and biochemistry, and what impressed me the most is that bacteria, though unicellular organisms, live social lives. They have a plethora of mechanisms to counteract and adjust to changing environmental conditions, which might be exemplary for humans as well.
Have you got any other role models among scientists, apart from your father and the scientific supervisor you mentioned?
English scientist Peter Mitchell pioneered the chemiosmotic hypothesis on mechanisms of energy synthesis in living organisms; it took him 17 years to be awarded the Nobel Prize for this discovery. John E. Walker and Paul D. Boyer, English and American scientists, who discovered the mechanism of a biological molecular machine, an amazing nano machine. For instance, the nano machine can also function in bacterial membrane. The word machine itself implies that the mechanism operates on a stator-rotor (static and rotating) basis, typical of all machines which synthesize ATP, adenosine triphosphate (energy-carrying molecule found in the cells of all living things/ editorial).
There are also other scientists in the field whose activity I follow. One of such is Garabed Antranikian, Director of the Center for Biocatalysts at Hamburg University of Technology in Germany, as well as Russian scientist Vladimir Skulachev.
What would you tell a child wanting to become a scientist?
A child is an inborn researcher- they get to know the world by exploring and analyzing it since early childhood. At a certain point, their vein of research might be negatively affected, once we set boundaries and put limitations on them. I’d like them to stay curious, to never give up on exploring the new, to pursue solutions to their concerns. What’s more, a child needs to know they’re smart enough and that adults have been waiting for their new ideas.
Can you recall any turning point on your way to becoming a scientist?
The opportunities, especially in our field, used to be extremely limited back in the years when I entered university and then started work in the same faculty. There were the ideas needed, and the research team did their best, but as research in natural sciences is costly, financial means were not sufficient. It was in the year 2013, over 19 years ago, that I was sent to Virginia University, US, on a business trip. My first impression was an immense surprise - I had seen all that in Hollywood movies and I seemed to live in a movie. The equipment they had, the abundance of materials, student life - everything was completely different. It served as an impetus for me to view my career path differently. Four years ago, when I was working at Berlin Technical University in Germany, I didn’t experience such a huge shock as our laboratory is quite close to the German one, we’ve made a lot of progress over the last few years. Soviet science was quite advanced but the dark and cold period and the war greatly hindered the development of science in Armenia. The reason I highlight professor Trchunyan’s role is that he frequently worked in advanced scientific groups of foreign universities, and he was the one to link us to contemporary science. It is thanks to him that our studies constitute part of the world science.
Could you also elaborate on your participation in the ADVANCE grant program and how important is it for a scientist?
There are quite a lot of grants in the field, including the one by the Science Committee of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport, RA. The format of this particular program by FAST (Foundation for Armenian Science and Technology) is a bit different as it brings together scientists from diverse fields. We don’t like cooperation much in Armenia, it’s early days. ADVANCE can be considered a stepping stone in this regard. Scientists started to cooperate within the framework of this program, which facilitates our research activity a lot. Why make an extra effort to figure out something easy for a chemist if provided with the necessary sample, while another specialist will conduct biological processing. As a result, with joint efforts and implementation of each scientist’s narrow specialization, the research project benefits. I’d like to highlight our scientific supervisor Garabed Antranikian, who is involved in advanced research in Germany, introducing innovative ideas and linking our local and foreign scientific groups. Our research project is concerned with the field of biotechnologies. We’re studying how to recycle organic waste available in Armenia and produce bacterial biomass and other useful materials.
What are practical applications as a result of this project?
Having obtained knowledge on how various biochemical processes occur in unicellular and multicellular organisms, starting from the synthesis of various substances and their control, can be applied in the creation of biotechnologies. Over time I’ve come to realize that nature has created everything, humans simply assimilate those mechanisms and apply them in their day-to-day life. Bacteria help purify wastewater and organic waste and synthesize useful ferments, substances used to get, for instance, food products or alternative energy. These days replacement of animal protein and production of alternative food are cutting-edge directions, possible to realize with the help of bacteria. Bacteria are grown on waste, then protein food products, such as milk or meat, or biofuel are generated, since food isn’t available in different parts of the world these days already, and the available resources are going to get exhausted sooner or later. Also, it is possible to get ecologically sustainable fertilizers and fertilize the soil in a biological way. Production of bioplastic, which quickly decomposes in the soil, drastically reducing pollution, is also possible through bacterial waste recycling.
How do you envision your career peak?
Every scientist with their research team works on fundamental research, which is indeed perpetual. As a culmination of this all, I’d love to see the implementation of the scientific outcome we create, so that it turns into technology or any other product which might change people’s lives for the better.