ԱԺ նիստում պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին 1920 թվականի Շուշիի ջարդերի զոհերի հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ազգային ժողովի նիստում պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին 1920 թվականի Շուշիի ջարդերի զոհերի հիշատակը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նման առաջարկով հանդես եկավ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանը:
«Ես առաջարկում եմ մեկ րոպե լռությամբ հարգենք 1920 թվականին Շուշիում թուրք-ադրբեջանական խմբերի կողմից իրականացված ջարդերի զոհերի հիշատակը։ 4-5 օր տևած ջարդերի հետևանքով շուրջ 20 հազար մեր հայրենակիցներ մահացան։ Եվ կարծում եմ, որ այսօրվա զարգացումների, երեկ Արցախից եկող ազդակների համատեքստում անհրաժեշտ է, որպեսզի աշխարհը տեսնի, որ մենք մեր պատմությունը շատ լավ ենք հիշում»,-ասաց Մամիջանյանը։

Депутаты Национального собрания минутой молчания почтили память жертв погромов в Шуши в 1920 году
На заседании Национального собрания депутаты минутой молчания почтили память жертв погромов в Шуши в 1920 году. Как передает «Арменпресс», с таким предложением выступил секретарь фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян.
«Я предлагаю почтить минутой молчания память жертв погромов, осуществленных турецко-азербайджанскими бандами в Шуши в 1920 году. Вследствие погромов, длившихся 4-5 дней, погибло около 20 000 наших соотечественников. И думаю, что в контексте сегодняшних развитий, идущих из Арцаха сигналов, необходимо, чтобы мир увидел, что мы очень хорошо помним нашу историю», - сказал Мамиджанян.