Ապաշրջափակվող ճանապարհները պետք է գործեն այն երկրների ինքնիշխանության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են. Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը վստահեցնում է, որ կա համընդհանուր ընկալում, որ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման դեպքում ճանապարհները գործելու են այն երկրների ինքնիշխանության և օրենսդրության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Միրզոյանն այս մասին ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ ՀՀ կառավարության 2022 թվականի փետրվարի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2021 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների զեկույցի մասին» որոշմամբ հավանության արժանացած զեկույցի ներկայացմանը:
Անդրադառնալով կոմունիկացիաներին, դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի հարցին՝ Միրզոյանն ասաց, որ արտաքին քաղաքական աշխատանքի կարևոր ուղղություններից մեկն է եղել տարածաշրջանում տրանսպորտային կոմունիկացիաների և տնտեսական կապերի ապաշրջափակումը՝ հիշեցնելով ապաշրջափակման նպատակով ստեղծված եռակողմ աշխատանքային խմբի մասին:Նա հիշեցրեց, որ 2021-ի հունվարի 11-ին ՀՀ վարչապետի, ՌԴ նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի միջև ստորագրվել է տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային բոլոր կապերն ապաշրջափակելու հարցով զբաղվող եռակողմ աշխատանքային խումբը ստեղծելու մասին հայտարարությունը: Խումբը 2021-ի ընթացքում ունեցել է 8 աշխատանքային հանդիպում, ստեղծվել են ենթախմբեր:
«Որպես արդյունք 2021-ի նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ՀՀ-ի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների և դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում Հայաստանի, ԵԽ-ի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև կայացած հանդիպումներին՝ Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիս երթուղին վերագործարկելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել: Եվ այժմ աշխատանքներ են տարվում այդ պայմանավորվածությունները դե յուրե ամրագրելու ուղղությամբ»,-ասաց Միրզոյանը:
Այնուհետև ԱԳ նախարարը հավելեց. «Սխալված չեմ լինի, եթե ասեմ, որ այժմ կա համընդհանուր ընկալում այն մասին, որ բոլոր ապաշրջափակվող ճանապարհները, երկաթուղիները, բոլոր տրանսպորտային ենթակառուցվածքները պետք է գործեն այն երկրների ինքնիշխանության և օրենսդրության ներքո, որոնց տարածքով, որ անցնում են»,-ասաց Միրզոյանը:

Разблокированные дороги должны действовать под суверенитетом тех стран, по которым проходят: Арарат Мирзоян
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян уверяет, что существует общее мнение, что в случае разблокирования транспортных сообщений дороги будут действовать под суверенитетом стран, по территории которых они проходят. Как сообщает «Арменпресс», об этом Мирзоян заявил на заседании постоянной комиссии НС по внешним связям, представляя доклад «О ходе реализации программы правительства 2021-2026 годы», одобренный правительством 28 февраля.
Касаясь вопроса делимитации и демаркации, разблокирования коммуникаций, Мирзоян сказал, что одним из важных направлений внешнеполитической работы является разблокирование транспортных коммуникаций и экономических связей в регионе. Он напомнил, что 11 января 2021 года между премьер-министром Армении, президентом России и президентом Азербайджана было подписано заявление о создании трехсторонней рабочей группы по разблокированию всех экономических и транспортных связей в регионе. В 2021 году группа провела 8 рабочих заседаний, сформированы подгруппы.
«В результате 26 ноября 2021 года в Сочи и 15 декабря в Брюсселе между главами Армении, России и Азербайджана была достигнута договоренность о перезапуске дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадис», - сказал Мирзоян.
Министр иностранных дел также добавил: «Не ошибусь, если скажу, что сейчас сложилось общее представление, что все разблокированные дороги, железные дороги, вся транспортная инфраструктура должны действовать под суверенитетом и законодательством стран, по которым они проходят », - сказал Мирзоян.