Ադրբեջանական կողմը ակտիվ կրակ է վարում Արցախի մի շարք համայնքների ուղղությամբ. ԱՀ դատախազություն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի զինված ուժերը տարբեր տրամաչափի զինատեսակներից, այդ թվում՝ ականանետերի կիրառմամբ ակտիվ կրակ են վարում Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Խրամորթ և Նախիջևանիկ, Մարտունու շրջանի Խնուշինակ և Կարմիր շուկա համայնքների վարչական տարածքների, ճանապարհների ուղղությամբ՝ կասեցնելով բոլոր տեսակի գյուղատնտեսական աշխատանքները, խոչընդոտներ հարուցելով բնակիչների ազատ տեղաշարժին: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության դատախազությունից։
«Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը, իրավապահ մարմինները հնարավորինս ձեռնարկում են բոլոր միջոցները ադրբեջանական կողմի հանցավոր արարքները և դրանց հետևանքները փաստագրելու ուղղությամբ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ մարտի 9-ի ընթացքում Խրամորթ համայնքի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական մարտական հենակետից բարձրախոսով կրկին հնչեցվել են «տարածքը լքելու, ուժ կիրառելու» սպառնալիքները:

Азербайджан ведет активный огонь в направлении ряда общин Арцаха: генпрокуратура
Вооруженные силы Азербайджана, используя оружие различного калибра, в том числе минометы, активно обстреливает дороги и административные территории Республики Арцах: села Храморт и Нахичеваник Аскеранского района, а также села Хнушинак и Кармир Шука Мартунинского района, приостанавливая тем самым всякую сельскохозяйственную деятельность и препятствуя свободному передвижению местных жителей. Об этом сообщили Арменпресс в пресс-службе генпрокуратуры Республики Арцах.
Учитывая сложившуюся ситуацию, правоохранительные органы Арцаха предпринимают все меры для того, чтобы зафиксировать преступные действия азербайджанской стороны и их последствия.
В течение дня с азербайджанских позиций возле села Храморт вновь звучали угрозы применения насилия и призывы к местному населению «покинуть территорию».