ՌԴ, ԱՄՆ, Նիդերլանդներ, Բելգիա, Լեհաստան. «Քայլ դեպի տուն» ծրագիրը մեկ հարկի տակ է հավաքել 130 հայ պատանու
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի գործերի հանձնակատարի գրասենյակի «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական երկշաբաթյա ծրագիրը մեկ հարկի տակ է հավաքել 13-18 տարեկան պատանիներին ու երիտասարդներին, որոնք Հայաստան են եկել աշխարհի տարբեր երկրներից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ օգոստոսի 2-ին տեղի ունեցավ ծրագրի 4-րդ փուլի բացման արարողությունը:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ծրագրերի իրականացման բաժնի պետ Հայկ Ենգիբարյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ «Քայլ դեպի տուն»-ը լինելու է 14-օրյա ճամբարային ծրագիր: «Մասնակիցներն ունենալու են հայոց լեզվի (արևելահայերեն, արևմտահայերեն), հայրենագիտության, ազգային երգ ու պարի դասընթացներ, ինչպես նաև ճանաչողական այցելություններ կլինեն դեպի Հայաստանի պատմամշակութային կոթողներ, թանգարաններ, կրթական հաստատություններ, գյուղական համայնքներ, հանդիպելու են պետական, հասարակական, մշակույթի և արվեստի գործիչների հետ, մասնակցելու են մարզական և մշակութային միջոցառումների»,- նշեց Ենգիբարյանը:
Նրա խոսքով՝ ծրագիրը սկսել է հունիսի 21-ից: «Քայլ դեպի տուն» ծրագրին մասնակցում է 130 սփյուռքահայ պատանի՝ Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Լիբանանից, Վրաստանից, Բելառուսից, Բելգիայից, Ֆրանսիայից, Լեհաստանից, Ուկրաինայից, Նիդերլանդներից, Մեծ Բրիտանիայից և Իսպանիայից: Ենգիբարյանն ընդգծեց, որ կորոնավիրուսային հիվանդությունը շատ է խանգարել երեխաների ՀՀ գալուն, սակայն, այնուամենայնիվ, նրանք ժամանել են իրենց հայրենիք:
ՀՀ սփյուռքի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն էլ շեշտեց, որ նախորդ 3 փուլն անցել է բավականին լավ և ուրախ մթնոլորտում: «Մասնակիցները ստացել են այն, ինչ ակնկալել են ծրագրից, մենք էլ կարողացել էինք ապահովել այն, ինչ խոստացել էինք: Կարծում եմ՝ 4-րդ փուլն էլ նույն կերպ կանցնի: Երեխաները լավ ժամանակ են անցկացնում, ընկերներ են ձեռք բերում»,- ասաց Սինանյանը:
Ծրագրի կրթական ամբողջ բաղադրիչն իրականացնում է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» հիմնադրամը: Ընդհանուր առմամբ, այս տարի ծրագրին մասնակցել է շուրջ 360 երիտասարդ աշխարհի 25 երկրից, ծրագրի յուրաքանչյուր փուլում ընդգրկված է եղել 15 ուսուցիչ և ջոկատավար:

Россия, США, Нидерланды, Бельгия, Польша. Программа «Шаг к дому» объединяет 130 молодых армян
Двухнедельная образовательная программа Верховного комиссара РА по делам диаспоры «Шаг к дому» объединяет 13-18-летних молодых людей, приехавших в Армению из разных стран мира.
Как передает Арменпресс, 2 августа состоялась церемония открытия 4-го этапа программы.
Глава отдела реализации программ офиса Верховного комиссара по делам диаспоры Айк Енгибарян сообщил журналистам, что «Шаг домой» будет 14-дневной лагерной программой.
«Слушатели пройдут курсы армянского языка (восточноармянский, западноармянский), уроки патриотизма, национальной песни и танца, а также ознакомятся с историческими и культурными памятниками, музеями, образовательными учреждениями, сельскими общинами, встретятся с государственными и общественными деятелями, представителями, культуры и искусства, примут участие в спортивных и культурных мероприятиях», - сказал Енгибарян.
По его словам, программа стартовала 21 июня.В программе «Шаг домой» принимают участие 130 армян диаспоры из России, США, Ливана, Грузии, Беларуси, Бельгии, Франции, Польши, Украины, Нидерландов, Великобритании и Испании.
Енгибарян подчеркнул, что пандемия сильно помешала приезду детей в Армению, но тем не менее они приехали на свою родину.
Верховный комиссар РА по делам диаспоры Заре Синанян подчеркнул, что предыдущие 3 тура прошли в довольно хорошей и веселой атмосфере.«Участники получили то, что ожидали от программы, и мы смогли выполнить то, что обещали.Думаю, четвертый этап пройдет точно так же. Дети хорошо проводят время, заводят друзей», - сказал Синанян.
Вся образовательная составляющая программы реализуется фондом Teach Armenia Foundation.Всего в программе в этом году приняли участие около 360 молодых людей из 25 стран, на каждом этапе программы было задействовано по 15 учителей и вожатые.