Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանը կոմպոզիտորի ճամփորդությունների մասին անիմացիոն ֆիլմ կներկայացնի
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանը հուլիսի 9-ին երաժշտասերների դատին կհանձնի մեծանուն կոմպոզիտորին նվիրված «Ճամփորդենք Խաչատրյանի հետ» նոր անիմացիոն ֆիլմը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ֆիլմը քառալեզու է՝ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն և նվիրված է աշխարհահռչակ կոմպոզիտորի արտասահմանյան շրջագայություններին:
«Ես երջանկություն եմ ունեցել համերգներով հանդես գալ Եվրոպայի գրեթե բոլոր, ամերիկյան մի շարք երկրներում, Եգիպտոսում, Լիբանանում, Ճապոնիայում: Յուրաքանչյուր հյուրախաղային ուղևորություն նոր հանդիպում էր հետաքրքիր մարդկանց, հրաշալի երաժշտական կոլեկտիվների, նշանավոր գրողների, նկարիչների, հասարակական գործիչների հետ»- պատմել է Արամ Խաչատրյանը:
Ֆիլմը նկարահանել է ILABS Armenia ընկերությունը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ: Օգտագործվել են տուն-թանգարանի արխիվային նյութերը:

Дом-музей Арама Хачатуряна представит анимационный фильм о путешествиях композитора
9 июля Дом-музей Арама Хачатуряна на суд меломанов вынесет посвященный великому композитору новый анимационный фильм «Путешествуем с Хачатуряном».
Как сообщает «Арменпресс», фильм на четырех языках: армянском, русском, английском, французском. Он рассказывает о зарубежных гастролях известного композитора.
«Я имел счастье выступать с концертами почти во всех странах Европы, в ряде стран Америки, в Египте, Ливане, Японии. Каждый тур был новой встречей с интересными людьми, с замечательными музыкальными коллективами, с известными писателями, артистами, общественными деятелями», - рассказывал Арам Хачатурян.
Фильм снят компанией «ILABS Armenia» при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения. Использованы архивные материалы Дома-музея.