Տարբեր կազմակերպություններից մոտ 200 հրեաներ հանդիպել են Երուսաղեմում հարձակման ենթարկված հայ հոգևորականի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երուսաղեմի Հայկական թաղամաս են այցելել մոտ 200 հրեաներ՝ տարբեր կազմակերպություններից և հանդիպել օրեր առաջ հրեա ծայրահեղ կրոնական երիտասարդների կողմից հարձակման ենթարկված Տիրան աբղ. Հակոբյանի, ինչպես նաև Արբակ աբղ. Սարուխանյանի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի դիվանապետ Հայր Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը:
«Հանդիպման ընթացքում նրանք ներողություն խնդրեցին կատարված դեպքի համար և իրենց աջակցությունն ու համերաշխությունը հայտնեցին Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքությանը և հայ համայնքին: Քննարկվեց նաև նման դեպքերի դեմ պայքարելու միջոցներ մշակելու հարցը»,- գրել է Հայր Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը:
Մայիսի 18-ին Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքությունը հայտարարություն տարածեց՝ խստիվ դատապարտելով Սուրբ Հակոբյանց միաբանության անդամ Հոգշ. Տ. Արբակ Աբղ. Սարուխանյանի վրա հրեա երիտասարդների հարձակումը՝ Սուրբ Հարության տաճարի ճանապարհին:
«Հայր Արբակը ստացել է մարմնական վնասվածք, անմիջապես տեղափոխվել է հիվանդանոց, որտեղ անհրաժեշտ բուժօգնություն ստանալուց հետո դուրս է գրվել:Պատրիարքությունը պաշտոնապես բողոք է ներկայացրել ոստիկանություն, դրանից հետո հարձակվողներից երեքը ձերբակալվել են: Մեր պահանջն է, որ ոստիկանությունն արդար քննություն կատարի և հանցագործները պատժվեն օրենքի համաձայն՝ ապագայում նման դեպքերի կրկնությունից խուսափելու համար»,- տեղեկացրել է Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի դիվանապետ Հայր Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը:

Nearly 200 Jews from different organizations visit Armenian clergyman injured in attack in Jerusalem
YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS. Nearly 200 Jews representing different organizations visited the Armenian Quarter in Jerusalem to meet with clergymen Tiran Hakobyan and Arbak Sarukhanyan who have been attacked recently by the extremist religious youths, Chairman of the Armenian Patriarchate of Jerusalem Fr. Koryun Baghdasaryan said on Facebook.
“During the meeting they apologized for the incident and expressed their solidarity and support to the Armenian Patriarchate of Jerusalem and the Armenian community. The sides also discussed the development of ways for fighting against similar incidents”, Baghdasaryan said.
On May 18, 2021, the Armenian Patriarchate of Jerusalem issued a statement, strongly condemning the attack on memberof theSt.Hakobyants Congregation Reverend Fr. ArbakSarukhanyan by the Jewish youth.
Arbak Sarukhanyan received bodily injuries and was immediately hospitalized. After receiving necessary medical aid, he has been discharged.
The Patriarchate submitted an official complaint to the Police, after which three of the attackers were arrested.