Տարբեր կազմակերպություններից մոտ 200 հրեաներ հանդիպել են Երուսաղեմում հարձակման ենթարկված հայ հոգևորականի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երուսաղեմի Հայկական թաղամաս են այցելել մոտ 200 հրեաներ՝ տարբեր կազմակերպություններից և հանդիպել օրեր առաջ հրեա ծայրահեղ կրոնական երիտասարդների կողմից հարձակման ենթարկված Տիրան աբղ. Հակոբյանի, ինչպես նաև Արբակ աբղ. Սարուխանյանի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի դիվանապետ Հայր Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը:
«Հանդիպման ընթացքում նրանք ներողություն խնդրեցին կատարված դեպքի համար և իրենց աջակցությունն ու համերաշխությունը հայտնեցին Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքությանը և հայ համայնքին: Քննարկվեց նաև նման դեպքերի դեմ պայքարելու միջոցներ մշակելու հարցը»,- գրել է Հայր Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը:
Մայիսի 18-ին Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքությունը հայտարարություն տարածեց՝ խստիվ դատապարտելով Սուրբ Հակոբյանց միաբանության անդամ Հոգշ. Տ. Արբակ Աբղ. Սարուխանյանի վրա հրեա երիտասարդների հարձակումը՝ Սուրբ Հարության տաճարի ճանապարհին:
«Հայր Արբակը ստացել է մարմնական վնասվածք, անմիջապես տեղափոխվել է հիվանդանոց, որտեղ անհրաժեշտ բուժօգնություն ստանալուց հետո դուրս է գրվել:Պատրիարքությունը պաշտոնապես բողոք է ներկայացրել ոստիկանություն, դրանից հետո հարձակվողներից երեքը ձերբակալվել են: Մեր պահանջն է, որ ոստիկանությունն արդար քննություն կատարի և հանցագործները պատժվեն օրենքի համաձայն՝ ապագայում նման դեպքերի կրկնությունից խուսափելու համար»,- տեղեկացրել է Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի դիվանապետ Հայր Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը:

Члены еврейских организаций посетили армянского священника, подвергшегося в Иерусалиме нападению
Около 200 человек из различных еврейских организаций посетили Армянский квартал Иерусалима и встретились с армянским священником Тираном Акопяном, а также с настоятелем Арбаком Саруханяном, который несколько дней назад подвергся нападению со стороны еврейской экстремистской религиозной молодежи. Как сообщает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал архимандрит Армянского Патриархата Иерусалима, отец Корьюн Багдасарян.
“Они принесли извинения за произошедший инцидент и выразили свою поддержку и солидарность Армянскому Патриархату Иерусалима и армянской общине. Обсуждался также вопрос разработки мер по борьбе с подобными случаями”, - написал отец Корюн Багдасарян.
18 мая Армянский Патриархат Иерусалима выступил с заявлением, в котором резко осудил нападение на члена общины Арбака Саруханяна, совершенное молодыми людьми еврейской национальности по пути в Свято-Воскресенский собор.
“Отец Арбак получил телесные повреждения и был доставлен в больницу, откуда был выписан после оказания необходимой медицинской помощи. Патриархат официально подал в полицию заявление, после чего трое нападавших были задержаны. Мы требуем, чтобы полиция провела справедливое расследование и чтобы виновные понесли наказание в соответствии с законом, дабы избежать повторения подобных инцидентов и в будущем”, - написал отец Корьюн Багдасарян, архимандрит Армянского Патриархата Иерусалима.