Խաղաղապահներն Արցախում ականազերծել են շուրջ 2 100 հա տարածք և 650 կմ ճանապարհահատված
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության միջազգային ականազերծման կենտրոնի մասնագետները շարունակում են Արցախում ականազերծման և պայթյունավտանգ իրերի հայտնաբերման ու վնասազերծման աշխատանքները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՌԴ պաշտպանության նախարարությունից:
Ներկայում ռուսաստանցի զինծառայողները Մատաղիսի ծայրամասում, ինչպես նաև Մարտակերտ-Մատաղիս ավտոճանապարհի երկայնքով պայթյունավտանգ իրերի որոնման ակտիվ աշխատանքներ են իրականացնում, վնասազերծվել է 15 պայթյունավտանգ առարկա:
«Ընդհանուր առմամբ, 2020 թ. նոյեմբերի 23-ից չպայթած զինամթերքից մաքրվել է 2 104 հա տարածք, 650 կմ ճանապարհ, 1 806 շենք-շինություն, այդ թվում՝ 30 սոցիալական նշանակության օբյեկտ, հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 25 611 պայթունավտանգ առարկա»,- ասված է հաղորդագրությունում:
ՌԴ նախագահի 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի հրամանագրով Արցախում տեղակայվել է խաղաղապահների զորակազմը: Զորակազմի հիմքը կազմում է Կենտրոնական ռազմական օկրուգի 15-րդ առանձին մոտոհրաձգային բրիգադը։ Խաղաղապահների հրամանատարն է գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը։

Российские миротворцы в Арцахе разминировали 2 100 га территорий и 650 км дороги
Специалисты Международного центра разминирования Министерства обороны Российской Федерации в Арцахе продолжают работы по разминированию и обезвреживанию взрывоопасных предметов. Как передает Арменпресс, об этом сообщает официальный сайт Минобороны РФ.
В настоящее время российские военнослужащие активные работы по обнаружению взрывоопасных предметов проводят на окраине Матагиса, а также вдоль дороги Мартакерт-Матагис. Обезврежено 15 взрывоопасных предметов.
“В целом, с 23 ноября 2020 года от неразорвавшихся боеприпасов очищено 2 104 га территорий, 650 км дороги, 1 806 зданий-сооружений, в том числе 30 объектов социального назначения, обнаружено и обезврежено 25 611 взрывоопасных предметов”, - говорится в сообщении МО РФ.