Շուշիի Մայր տաճարը պետք է մնա ՀԱԵ պաշտամունքի վայր. Այվազյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանն արձանագրեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի պատմամշակութային ժառանգության պահպանման և պաշտպանության հարցը դարձել է նաև խաղաղ կարգավորման գործընթացի մաս:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Այվազյանը հայտարարեց Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Այսօր կարող ենք արձանագրել, որ Լեռնային Ղարաբաղի պատմամշակութային ժառանգության պահպանման և պաշտպանության հարցը դարձել է նաև խաղաղ կարգավորման մաս: Ապրիլի 13-ին Մինսկի խմբի համանախագահներն իրենց հայտարարության մեջ անդրադարձել են նաև պատմամշակությանի ժառանգության պաշտպանության և պահպանմանը: Մենք սերտորերն համագործակցում ենք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ՝ ակնկալելով, որ առաջիկայում տեղի կունենա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գնահատման առաքելության այցը տարածաշրջան, և լիահույս ենք, որ գործուն քայլեր կձեռնարկվեն այդ առաքելությունը կյանքի կոչելու ուղղությամբ»,- ասաց Այվազյանը:
Արա Այվազյանն ընդգծեց, որ այսօր Ադրբեջանն անպատասխան է թողել ՄԱԿ-ի փորձագետների կոչը, արհամարհում է միջազգային կառույցներին, միջազգային հանրությանը և միջազգային իրավունքի նորմերը:
«Շուշիի Մայր տաճարը, որը հանդիսանումէ հայկական ամենախոշոր եկեղեցիներից մեկը, պետք է մնա Հայ առաքելական եկեղեցու պաշտամունքի վայր»,- եզրափակեց նախարարի պաշտոնակատարը:
Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցում «վերանորոգման աշխատանքների» անվան տակ Ադրբեջանը աղավաղում է հայկական հոգևոր մշակութային արժեքներից մեկը՝ նպատակ ունենալով ոչնչացնել հայկական ներկայությունն ու հետքը:

Кафедральный собор Шуши должен остаться местом поклонения Армянской церкви: Ара Айвазян
И. о. министра иностранных дел Армении Ара Айвазян констатировал, что вопрос сохранения и защиты историко-культурного наследия Нагорного Карабаха также стал частью процесса мирного урегулирования.
Как передает «Арменпресс», об этом Айвазян заявил на пресс-конференции с главой МИД РФ Сергеем Лавровым.
“Сегодня мы можем констатировать, что вопрос сохранения и защиты историко-культурного наследия Нагорного Карабаха также стал частью мирного урегулирования. В своем заявлении от 13 апреля сопредседатели Минской группы тоже коснулись вопроса защиты и сохранения исторического и культурного наследия. Мы сотрудничаем с ЮНЕСКО, ожидая, что в ближайшее время состоится визит оценочной миссии ЮНЕСКО в регион, и мы надеемся, что будут предприняты активные шаги для реализации этой миссии”, - сказал Айвазян.
Ара Айвазян подчеркнул, что Азербайджан оставил без ответа призыв экспертов ООН, игнорирует международные структуры, международное сообщество и все нормы международного права.
“Кафедральный собор Шуши, являющийся одной из крупнейших армянских церквей, должен оставаться местом поклонения Армянской Апостольской Церкви”, - заключил и. о. министра.
Под видом “ремонтных работ” в церкви Св. Всеспасителя Казанчецоц г. Шуши Азербайджан искажает вид одной из армянских духовных культурных ценностей, преследуя цель уничтожить армянское присутствие и все его следы.