Մոսկվան թանկ Է գնահատում Երեւանի հետ դաշնակցային եւ ռազմավարական բնույթ կրող հարաբերությունները. Միշուստինը՝ Փաշինյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինն առաջարկել Է Հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովին հանձնարարել պատրաստել նոր նախաձեռնություններ Հայաստանի և Ռուսաստանի ապրանքաշրջանառության ավելացման եւ փոխադարձ ներդրումների աճի համար:
Կազանում ապրիլի 29-ինՀՀվարչապետիպաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը նա նշել Է, որ կորոնավիրուսն ազդել է երկկողմ առեւտրի դինամիկայի վրա. անցյալ տարի համատեղ ապրանքաշրջանառությունը նվազել Է մոտավորապես 10 տոկով եւ կազմել շուրջ 2,3 միլիարդ դոլար:
«Անշուշտ, մեզ այս իրավիճակը չի բավարարում: Առաջարկում եմ մեր միջկառավարական հանձնաժողովին հանձնարարել պատրաստել նոր նախաձեռնություններ Հայաստանի հետ ապրանքաշրջանառության ավելացման, փոխադարձ ներդրումների աճի համար»,- ասել Է Միշուստինը:ՆաՓաշինյանին ողջույն Է հաղորդել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինից: «Ամենից առաջ ցանկանում եմ ձեզ հաղորդել ջերմ ողջուն եւ լավագույն բարեմաղթանքներ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինից»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել Է Միշուստինը:
Նա ընդգծել Է, որ Մոսկվան թանկ Է գնահատում Երեւանի հետ եղբայրական հարաբերությունները, որոնք բազմամյա դաշնակցային եւ ռազմավարական բնույթ են կրում: ՌԴ կառավարության ղեկավարը նշել Է, որ Լեռնային Ղարաբաղումռազմական գործողությունների ավարտից հետո Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների ընդունած հայտարարությունները մեծ հնարավորություններ են բացել համատեղ աշխատանքի համար:
«Դա առաջին հերթին բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումն Է, նոր ենթակառուցվածքային երթուղիների ստեղծումը: Այդ ամենը կստեղծի պայմաններ Անդրկովկասյան տարածաշրջանի կայուն զարգացման համար»,- նշել Է Միշուստինը:

Moscow highly values allied and strategic relations with Yerevan: PM Mishustin tells Pashinyan
YEREVAN, APRIL 29, ARMENPRESS. Russian Prime Minister Mikhail Mishustin has tasked the inter-governmental commission to prepare new initiatives for increasing the trade turnover and mutual investments with Armenia.
During the meeting with Armenia’s caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan on April 29, PM Mishustin said the coronavirus pandemic has affected the dynamics of the bilateral trade as last year the joint trade turnover declined by nearly 10%, comprising about 2,3 billion dollars, reports TASS.
“Of course, we are not satisfied with this situation. I propose to task our inter-governmental commission to prepare new initiatives for the increase of trade turnover with Armenia, the growth of mutual investments”, the Russian PM said, conveying the greetings of President Vladimir Putin to Pashinyan. “First of all I want to convey the warm greetings and best wishes of Russian President Vladimir Putin to you”, he said.
PM Mishustin said Moscow assesses as high the brotherly relations with Yerevan which are of allied and strategic nature. He said the statements adopted by the Russian, Armenian and Azerbaijani leaders following the stop of the military operations in Nagorno Karabakh, have opened great opportunities for joint work.
“It’s first of all the unblocking of all economic and transportation ties, the creation of new infrastructure routes. This in turn will create conditions for the sustainable development of the South Caucasian region”, the Russian PM said.