Մոսկվան թանկ Է գնահատում Երեւանի հետ դաշնակցային եւ ռազմավարական բնույթ կրող հարաբերությունները. Միշուստինը՝ Փաշինյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինն առաջարկել Է Հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովին հանձնարարել պատրաստել նոր նախաձեռնություններ Հայաստանի և Ռուսաստանի ապրանքաշրջանառության ավելացման եւ փոխադարձ ներդրումների աճի համար:
Կազանում ապրիլի 29-ինՀՀվարչապետիպաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը նա նշել Է, որ կորոնավիրուսն ազդել է երկկողմ առեւտրի դինամիկայի վրա. անցյալ տարի համատեղ ապրանքաշրջանառությունը նվազել Է մոտավորապես 10 տոկով եւ կազմել շուրջ 2,3 միլիարդ դոլար:
«Անշուշտ, մեզ այս իրավիճակը չի բավարարում: Առաջարկում եմ մեր միջկառավարական հանձնաժողովին հանձնարարել պատրաստել նոր նախաձեռնություններ Հայաստանի հետ ապրանքաշրջանառության ավելացման, փոխադարձ ներդրումների աճի համար»,- ասել Է Միշուստինը:ՆաՓաշինյանին ողջույն Է հաղորդել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինից: «Ամենից առաջ ցանկանում եմ ձեզ հաղորդել ջերմ ողջուն եւ լավագույն բարեմաղթանքներ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինից»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել Է Միշուստինը:
Նա ընդգծել Է, որ Մոսկվան թանկ Է գնահատում Երեւանի հետ եղբայրական հարաբերությունները, որոնք բազմամյա դաշնակցային եւ ռազմավարական բնույթ են կրում: ՌԴ կառավարության ղեկավարը նշել Է, որ Լեռնային Ղարաբաղումռազմական գործողությունների ավարտից հետո Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների ընդունած հայտարարությունները մեծ հնարավորություններ են բացել համատեղ աշխատանքի համար:
«Դա առաջին հերթին բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումն Է, նոր ենթակառուցվածքային երթուղիների ստեղծումը: Այդ ամենը կստեղծի պայմաններ Անդրկովկասյան տարածաշրջանի կայուն զարգացման համար»,- նշել Է Միշուստինը:

Мишустин предложил подготовить инициативы для увеличения товарооборота с Арменией
Премьер-министр РФМихаил Мишустин предложил поручить межправительственной комиссии подготовить новые инициативы для увеличения товарооборота и роста взаимных инвестиций России с Арменией, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В четверг на встрече с исполняющим обязанности главы правительства Армении Николом Пашиняном он отметил, что коронавирус повлиял на динамику двусторонней торговли: в прошлом году совместный товарооборот снизился примерно на 10% и составил около $2,3 млрд.
"Конечно, нас такая ситуация не устраивает. Предлагаю поручить нашей межправкомиссии подготовить новые инициативы для увеличения товарооборота, роста взаимных инвестиций с Арменией", - сказал Мишустин.
Мишустин передал Пашиняну привет от президента РоссииВладимира Путина. "Прежде всего хочу передать вам теплый привет и наилучшие пожелания от президента России Владимира Владимировича Путина", - сказал Мишустин. Он подчеркнул, что Москва дорожит братскими отношениями с Ереваном, носящими многолетний союзнический и стратегический характер.
Глава правительства РФ отметил, что принятые после завершения боевых действий в Нагорном Карабахе заявления лидеров Азербайджана, Армении и России открыли большие возможности для совместной работы. "Это в первую очередь разблокирование всех экономических и транспортных связей, создание новых инфраструктурных маршрутов. Все это создаст условия для устойчивого развития Закавказского региона", - отметил Мишустин.