Կովկասի ապագան մեր երկրները պետք է սահմանեն համատեղ. Զուրաբիշվիլի
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը և Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին Թբիլիսիում հանդիպմանը քննարկել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ապագա ներուժը: Այդ մասին հանդիպման արդյունքներն անփոփող հայտարարությունների ժամանակ հայտարարեց Վրաստանի նախագահը՝ ավելացնելով, որ այդ ներուժը հազվագյուտ է տնտեսության առումով, հաշվի առնելով արտաքին դերակատարների հետաքրքրությունը:
«Այս ամենը վկայում է մեր տարածաշրջանի կարևորությունը: Սակայն Կովկասի երկրների դերը վճռական է մնում Կովկասի ապագայի հարցում: Մեր երկրները պետք է համատեղ սահմանեն այն, միևնույն ժամանակ Կովկասն իր տարանցիկ ներուժի նախատեսմամբ միայն բաց տարածաշրջան ենք պատկերացնում:
Կովկասի և Սև ծովի տարանցմամբ, Ասիայի և Եվրոպայի ուղղությամբ զանգվածային նախագծերի իրականացումը պահանջում է բոլորի ու մասնավորապես գլխավոր դերակատարներից մեկի՝ Եվրամիության ակտիվ մասնակցությունը, այլ շահագրգիռ կողմերի հետ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Զուրաբիշվիլին:

Наши страны вместе должны определить будущее нашего региона: Зурабишвили
Президент Армении Армен Саркисян и президент Грузии Саломе Зурабишвили на встрече в Тбилиси обсудили будущий потенциал региона Южного Кавказа. Как сообщает Арменпресс, об этом заявила президент Грузии, добавив, что этот потенциал является редким с точки зрения экономики, учитывая интересы иностранных игроков.
«Все это свидетельствует о важности нашего региона. Однако роль стран Кавказа остается решающей для будущего Кавказа. Наши страны должны совместно определить его, в то же время мы видим Кавказ только как открытый регион с точки зрения его транзитного потенциала.
Реализация массовых проектов по транзиту через Кавказ и Черное море в направлениях Азии и Европы требует активного участия всех и, в частности, одного из основных игроков, Европейского Союза, с другими заинтересованными сторонами», - сказала Зурабишвили.