Տիգրան Մկրտչյանը հրաժեշտի հանդիպում է անցկացրել Էստոնիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեսպան Տիգրան Մկրտչյանն ապրիլի 6-ին հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Էստոնիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Լիտվայում, Լատվիայում և Էստոնիայում ՀՀ դեսպանությունից:
«Դեսպան Մկրտչյանը ներկայացրեց իր գործունեության շրջանում հայ-էստոնական հարաբերություններում արձանագրված առաջընթացը, իրականացված մշակութային միջոցառումները՝ բարձր գնահատելով այս ընթացքում հայկական համայնքի հետ հաստատված արդյունավետ և ամուր համագործակցությունը։
Դեսպանը նշեց, որ հայ համայնքն իր կազմակերպվածությամբ, համախմբվածությամբ և ներուժով մշտապես կանգնած է եղել ՀՀ դեսպանության կողքին, ինչը եղել է հաջողություն գրանցելու կարևոր գրավականներից մեկը։
Հայ համայնքի ներկայացուցիչները շնորհակալություն հայտնեցին դեսպան Մկրտչյանին կատարված աշխատանքի, Հայաստանը և հայ մշակույթն Էստոնիայում ներկայացնելու և հայ ու էստոնացի ժողովուրդների բարեկամությունը խնթանելու համար և հաջողություն մաղթեցին նրան իր հետագա գործունեության մեջ։
Հանդիպման ընթացքում դեսպան Մկրտչյանը ներկայացրեց նաև ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ և Էստոնիայի Հայկական Ազգային Միության աջակցությամբ տպագրության հանձնված Հովհաննես Թումանյանի հեքիաթների էստոներեն ժողովածուն։
Դեսպանը նշեց, որ Նաիրա Մուրադյանի նկարազարդումներով և Սոֆիա Պետրոսյանի թարգմանությամբ գրքի լույսընծայմամբ ամբողջանում է Հ․ Թումանյանի հեքիաթները բալթյան երկրների երեք լեզուներով՝ լիտվերենով, լատվերենով և էստոներենով թարգմանելու նախաձեռնությունը: Գիրքը լույս է տեսնում դեսպան Մկրտչյանի և Հովհաննես Թումանյանի թանգարանի տնօրեն Անի Եղիազարյանի` հատուկ էստոնական հրատարակության համար ներառված նախաբաններով»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
ՀՀ նախագահի մարտի 15-ի հրամանագրով Տիգրան Մկրտչյանըհետ է կանչվել Լիտվայի Հանրապետությունում, Լատվիայի Հանրապետությունում և Էստոնիայի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնից: Նախագահի մեկ այլ հրամանագրովԱրմենՄարտիրոսյանը նշանակվել էԼիտվայի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան (նստավայրը՝ Վիլնյուս):

Тигран Мкртчян провел встречу с представителями армянской общины Эстонии
Посол Тигран Мкртчян 6 апреля, в связи с окончанием его дипломатической миссии в Эстонии, провел встречу с представителями армянской общины Эстонии. Об этом «Арменпресс» сообщили в посольстве Армении в Литве, Латвии и Эстонии.
“Посол Мкртчян представил прогресс в армяно-эстонских отношениях, зафиксированный в период его деятельности, осуществленные культурные мероприятия, высоко оценив эффективное и крепкое сотрудничество с армянской общиной за этот период.
Посол отметил, что армянская община своей организованностью, сплоченностью и потенциалом всегда стояла рядом с посольством, что было одним из важных залогов успеха.
Представители армянской общины выразили благодарность послу Мкртчяну за проделанную им работу, представление Армении и армянской культуры в Эстонии и за заботу о дружбе армянского и эстонского народов и пожелали ему успехов в его дальнейшей деятельности.
В ходе встречи посол Мкртчян представил сборник сказок Ованнеса Туманяна, переведенный на эстонский язык и издаваемый по инициативе посольства Республики Армения и при содействии Армянского национального союза Эстонии.
Посол отметил, что с выходом в свет этого сборника в переводе Софии Петросян, с иллюстрациями Наиры Мурадян, обобщается инициатива перевода сказок О. Туманяна на три языка стран Балтии - литовский, латвийский и эстонский. Книга выходит в свет с предисловиями самого посла Мкртчяна и директора музея Ованнеса Туманяна Ани Егиазарян, написанными специально для эстонского издания”,- говорится в сообщении посольства.
Указом президента Армении от 15 марта Тигран Мкртчян отозван с должности чрезвычайного и полномочного посла Армении в Литовской Республике, в Республике Латвия и в Республике Эстония.