Հայկական համայնքը Բելգիայի վարչապետին կոչ է արել դատապարտել Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից ահաբեկչության հովանավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակը (EAFJD) և Բելգիայի Հայերի Կոմիտեն (CAB) Բելգիայի վարչապետ Ալեքսանդր Դե Կրոոյին հասցեագրված նամակով կոչ են արել դատապարտելահաբեկչության ցանկացած պետական հովանավորչություն՝ հիշեցնելով, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Թուրքիան և Ադրբեջանը վարձկանների են ներգրավել։Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցինՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակից, նամակը Բելգիայի վարչապետին հղվել էի հիշատակ Բրյուսելում 2016 թ․ տեղի ունեցած ահաբեկչությունների 5-րդ տարելիցի:
«Նամակում Բելգիայի հայ համայնքն իր կարեկցանքն ու համերաշխությունն է հայտնում Բելգիայի կառավարությանը և Բելգիայի քաղաքացիներին, ովքեր դարձան այս ողբերգական իրադարձության զոհը՝ շեշտելով ահաբեկչության դեմ պայքարելու և այդպիսով ազատ, ժողովրդվավար հասարակությունը պաշտպանելու անհրաժեշտության մասին։ Բելգիայի վարչապետին ուղղված նամակում մատնանշվում է, որ Արցախի բնիկ հայ բնակչությունը նույնպես ահաբեկչության զոհ է դարձել 2020-ի սեպտեմբեր-նոյեմբեր պատերազմի ընթացքում ՝ հիշեցնելով պատերազմում Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից վարձկանների ներգրավման մասին։ Նամակը կոչ է անում Բելգիայի կառավարությանը միանշանակորեն դատապարտել ահաբեկչության ցանկացած պետական հովանավորչություն և շեշտում, որ Բելգիայի շահերից չի բխում համագործակցել այնպիսի երկրների հետ, որոնք իրենց աշխարհաքաղաքական շահն առաջ են տանում նման դատապարտելի և կործանարար միջոցներով»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Armenian community calls on Belgian PM to condemn terrorism sponsorship by Turkey and Azerbaijan
YEREVAN, MARCH 23, ARMENPRESS. The European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD) and the Comité des Arméniens de Belgique (CAB) has addressed a letter to Belgian Prime Minister Alexandro De Croo, calling on to condemn any state sponsorship of terrorism, reminding that during the 44th day of war in Artsakh, Azerbaijan and Turkey have used mercenaries, the EAFJD told Armenpress.
The letter was addressed to the PM in memory of the innocent victims of terror attack in Brussels in 2016.
“In the letter the Armenian community of Belgium expresses its support and solidarity to the Belgian government and citizens who became the victims of that tragic event, highlighting the need for fighting against terrorism and thus, protecting the free, democratic public. The letter addressed to the Belgian PM also states that the indigenous Armenian population of Artsakh also suffered from the atrocities of terrorist fighters deployed by Turkey and Azerbaijan during the Nagorno Karabakh war of September-November 2020. The letter calls on the Belgian government to condemn any state sponsorship of terrorism and expresses confidence that it is not in Belgium’s interest to have partner countries that use such means to achieve their geopolitical goals”, the statement says.