Արցախի Շոշ գյուղի կրթօջախների տարածքում պարեկային հերթապահության անհրաժեշտություն կա. ՄԻՊ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը, ՄԻՊ ժամանակավոր փոխարինող Արսեն Սառաջյանի գլխավորությամբ, այցելել է Ասկերանի շրջանի Շոշ գյուղ՝ տեղում ծանոթանալով հանրային մտահոգություններին, որոնք պայմանավորված են երեխաների դպրոց հաճախելու անվտանգությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից:
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն այցելել է Շուշ գյուղ՝ ծանոթանալու համայնքում բնականոն կյանքի վերականգնման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին և քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության իրավիճակը գնահատելու նպատակով: Հունվարի 11-ից գործում է դպրոցը, իսկ առաջիկա շաբաթվա ընթացքում վերսկսելու է աշխատանքները նաև մանկապարտեզը: Գյուղը գտնվում է Կարմիր Շուկա-Շոշ ճանապարհի մերձակա տարածքում, և դպրոց հասնելու համար երեխաները պետք է անցնեն ճանապարհը, որով ժամանակ առ ժամանակ իրականացվում է ադրբեջանական շարասյուների տարանցումը: Այցի ընթացքում համայնքի ղեկավարը հայտնել, որ կատարվում են անհրաժեշտ աշխատանքներ բնակիչներին համայնք վերադառնալու ուղղությամբ, գյուղում վերականգնվել են բոլոր ենթակառուցվածքները, վերադարձել է բնակչության կեսից ավելին: Պատերազմական գործողությունների հետևանքով ադրբեջանական վերահսկողության տակ են անցել համայնքի գյուղատնտեսական նշանակության տարածքների մեծ մասը, ինչը լուրջ խնդիրներ է ստեղծում համայնքում բնակչության զբաղվածության առումով: Համայնքի տարածքում կատարվում են ականազերծման աշխատանքներ, բնակչության շրջանում տարվում են իրազեկման միջոցառումներ կյանքին և առողջությանը սպառնացող պայթուցիկ նյութերի հետ շփումից խուսափելու ուղղությամբ: ՄԻՊ աշխատակազմը տեղում ծանոթացել է բարձրացված խնդրին և ականատես եղել ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ ադրբեջանական շարասյուների տարանցմանը: Չնայած երեխաների դպրոց հաճախումը կազմակերպվում է Արցախի Հանրապետության ոստիկանության աշխատակիցների ուղեկցությամբ, այնուամենայնիվ, երեխաների անվտանգությունն առավել վերահսկելի դարձնելու նպատակով առկա է օբյեկտիվ անհրաժեշտություն դպրոցի և մանկապարտեզի հարակից տարածքում պարեկային հերթապահություն սահմանելու:
Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ կարևորվել է համայնքում գիշերային լուսավորության համակարգի շուտափույթ ներդրումը»,-հայտնում են Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից:

На территории школы села Шош Арцаха есть необходимость патрульного дежурства: Омбудсмен
Сотрудники Офиса Защитника прав человека Республики Арцах во главе с временным исполняющим обязанности Омбудсмена Арсеном Сараджяном посетили село Шош Аскеранского района, где ознакомились с проблемами, связанными с безопасностью детей, посещающих школу. Об этом «Арменпресс» сообщили в Офисе Защитника прав человека Арцаха.
«Сотрудники Офиса Защитника прав человека посетили село Шуш, чтобы ознакомиться с проводимой работой по восстановлению нормальной жизни села, оценить ситуацию с защитой прав граждан. Школа работает с 11 января, на следующей неделе возобновит работу детский сад. Село расположено недалеко от дороги Кармир Шука - Шош, чтобы добраться до школы, детям приходится переходить дорогу, по которой проезжают азербайджанские колонны. В ходе визита руководитель общины сообщил сотрудникам Омбудсмена, что ведутся все необходимые работы по возвращению жителей в село, вся инфраструктура в селе восстановлена, вернулось более половины населения. Из-за боевых действий большая часть сельскохозяйственных территорий села перешла под контроль Азербайджана, что создает серьезные проблемы для населения общины. В селе ведутся работы по разминированию, во избежание несчастных случаев из-за взрывчатых предметов, принимаются меры по информированию населения. Офис Омбудсмена ознакомился с вопросом на месте и стал свидетелем проезда азербайджанских колонн в сопровождении российских миротворцев. Хотя посещение детьми школы организовано под руководством Полиции Республики Арцах, но для того, чтобы сделать безопасность детей более контролируемой, существует объективная необходимость в установлении патрулирования на территории, прилегающей к школе и к детскому саду.
«В целях безопасности в срочном порядке в селе было проведено ночное освещение», - сообщили в Офисе Защитника прав человека Арцаха