ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի գրառմամբ անդրադարձել է Արցախի շուրջ վերջերս ակտիվացած ապատեղեկատվական հոսքերին՝ պաշտոնապես պահանջելով բոլորից ձեռք քաշել Արցախի անունը և ժողովրդի հույզերը շահարկելուց։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է. «Վերջին շրջանում կրկին ակտիվացել են ապատեղեկատվական հոսքերը Արցախի շուրջ, ընդ որում՝ ցավոք, գլխավորապես հայկական շրջանակներից: Ում խելքին ինչ փչում է կամ ում նեղ անձնական շահերն ինչ թելադրում են, այն էլ ասում է՝ առանց մտածելու, որ դրանով հանցավոր կերպով խաղում է Արցախի ճակատագրի ու ժողովրդի նյարդերի հետ:
Մասնավորապես, մեկը գրում է, թե իբր բանակն ու արտաքին գործերի նախարարությունն ենք կազմալուծելու, մյուսը՝ իբր Կարմիր շուկա – Շուշի ճանապարհից ենք հրաժարվելու, երրորդը՝ իբր ադրբեջանական դրոշ ենք դնելու Ստեփանակերտում, և այլն, և այլն: Բոլորն էլ ցնդաբանություններ են, և պարզապես բացառվում է, որ Արցախի իշխանությունները համաձայնվեն արտաքին ու ներքին թշնամիների բաղձանքներին: Պաշտոնապես պահանջում եմ բոլորից ձեռք քաշել Արցախի անունը և ժողովրդի հույզերը շահարկելուց:
Արցախի Հանրապետության պետական բոլոր մարմիններն աշխատում և աշխատելու են, որքան էլ դժվար պայմաններ ու չկամեցող մարդիկ լինեն, սակայն գլխավոր ցավն այն է, որ չկամեցողների մեջ կան նաև հայ ազգի ներկայացուցիչներ: Շատ կուզեի, որ բոլորիս էներգիան ու ջանքերն ուղղված լինեին Արցախի վերականգնման ու զարգացման, անվտանգության ապահովման, կորստյան ցավի սփոփման և գերիների ու անհետ կորածների հիմնախնդրի լուծման ուղղությամբ՝ եղած արժեքներն էլ ավելի թուլացնելու փոխարեն:
Ողջամտություն ու սրտացավություն բոլորիս»:
РУС⬇️ Սիրելի՛ հայրենակիցներ Վերջին շրջանում կրկին ակտիվացել են ապատեղեկատվական հոսքերը Արցախի շուրջ, ընդ որում՝ ցավոք,...

Требую  прекратить  спекулировать на чувствах народа Арцаха:   президент Арцаха Арутюнян
В сообщении на своей странице в Facebook президент Арцаха Араик Арутюнян обратился к наблюдающейся в последнее время активизации дезинформации вокруг Арцаха, официально потребовав прекратить всем манипулировать именем Арцаха и эмоциями народа.
Как передает Арменпресс, Араик Арутюнян подчеркнул:«В последнее время потоки дезинформации вокруг Арцаха вновь активизировались и, к сожалению, в основном из армянских кругов. Говорят все, что кому взбредет в голову или что диктуют их узкие личные интересы, не думая о том, что тем самым они преступно играют с судьбой Арцаха и на нервах его народа.
В частности, одни пишут, что мы собираемся распустить армию и Министерство иностранных дел, другие — что намерены отказаться от дороги Красный рынок - Шуши, а третьи вообще говорит, что мы собираемся водрузить азербайджанский флаг в Степанакерте, и т.д и т.п. Все это вздор, бред — просто исключено, чтобы власти Арцаха согласились потакать желаниям внешних и внутренних врагов. Официально требую прекратить спекулировать именем Арцаха и эмоциями народа.
Все государственные органы Республики Арцах работают и будут работать, какими бы тяжелыми ни были условия и сколько бы ни было недоброжелателей. Но больнее всего то, что среди этих недоброжелателей есть представители армянской нации. Мне бы очень хотелось, чтобы вся наша энергия и усилия были направлены на восстановление и развитие Арцаха, на обеспечение безопасности, на смягчение боли утраты, на решение проблемы пленных и без вести пропавших, а не ослабление еще больше существующих ценностей.