Պատերազմի հետևանքով Արցախն ունեցել է 112,5 մեգավատ տրվածքային հզորությամբ ՀԷԿ-երի կորուստ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունն ունեցել է 112,5 մեգավատ տրվածքային հզորությամբ ՀԷԿ-երի կորուստ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Ազգային ժողովի Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը:
«Արցախի Հանրապետությունում մինչ պատերազմը եղել են 187,5 մեգավատ տրվածքային հզորությամբ ՀԷԿ-եր, պատերազմի արդյունքում մնացել են 75 մեգավատ տրվածքային հզորությամբ ՀԷԿ-եր, կորուստը եղել է 112,5 մեգավատ տրվածքային հզորություն: Այդ թվի մեջ մտնում են Սարսանգի ՀԷԿ-ը` 50 մեգավատ, 4 ՀԷԿ-եր` 12-13 մեգավատ տրվածքային հզորությամբ և մեկ` 12-մեգավատանոց ՀԷԿ»,- ասաց Վարդանյանը:
Փոխնախարարը նշեց՝ 2021 թ. նախնական էներգետիկ բալանսով նախատեսված էր, որ ՀՀ-ն Արցախի Հանրապետությունից կներկրի 330 մլն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա, սակայն, հայտնի իրադարձություններից հետո ձևավորված էներգետիկ բալանսով, այդ էներգիան կփոխարինվի ՀՀ-ի ներքին ռեսուրսների հաշվին արտադրվող էլեկտրաէներգիայով, որն ավելի թանկ է լինելու, քան Արցախից ներկրվող էլեկտրաէներգիան:

В результате войны Арцах потерял гидроэлектростанции общей мощностью 112,5 мегаватт
ЕРЕВАН, 12 ЯНВАРЯ, АРМЕНПРЕСС. Из-за войны, развязанной Азербайджаном, Республика Арцах потеряла гидроэлектростанции общей мощностью 112,5 мегаватт.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил заместитель министра территориального управления и инфраструктуры РА Акоп Варданян на заседании постоянной комиссии по региональной и евразийской интеграции НС.
«До войны в Республике Арцах были ГЭС мощностью 187,5 мегаватт, в результате войны остались ГЭС мощностью 75 мегаватт, а потери составили 112,5 мегаватт. В их число входят Сарсангская ГЭС мощностью 50 мегаватт, 4 ГЭС мощностью 12-13 мегаватт и одна ГЭС мощностью 12 мегаватт», - сказал Варданян.
Замминистра отметил, что в 2021 г., согласно первоначальному энергобалансу было предусмотрено, что Армения будет импортировать 330 млн кВт/ч электроэнергии из Республики Арцах, но после известных событий эта энергия будет заменена электроэнергией, произведенной за счет внутренних ресурсов Армении, которая будет дороже, чем электроэнергия, импортируемая из Арцаха.