The Guardian-ն անդրադարձել է ԼՂ պատերազմի ընթացքում ադրբեջանցի զինծառայողների վայրագություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի ընթացքում ադրբեջանցի զինվորների կողմից գլխատված արցախցի տղամարդկանցից երկուսը նույնականացվել են: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ծավալուն հոդված է հրապարակել հեղինակավոր The Guardian լրատվամիջոցը:
Հոդվածագիրը նշում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի Մադաթաշեն գյուղի երկու բնակիչներ համացանցում տարածվող տեսանյութերից մեկում ճանաչել են գլխատվող 69-ամյա Գենադի Պետրոսյանին, որը Արցախ է տեղափոխվել 1980-ականների վերջին, Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքից:
«Ես հստակ տեսել եմ նրա դեմքը և ճանաչել, դա նա էր»,- լրատվամիջոցի հետ զրույցում ասել է գյուղի դպրոցի տնօրեն Գայանե Պետրոսյանը:
Գյուղի բնակիչ Էդուարդ Հայրապետյանը նշել է, որ Պետրոսյանին ճանաչել է ավելի քան 30 տարի: Վերջին անգամ Պետրոսյանը նրան զանգահարել է հոկտեմբերի 28-ին և հայտնել, որ գյուղում ադրբեջանական ուժեր կան:
«Մի քանի շաբաթ լռությունից հետո հայտնվեց այդ տեսանյութը: Ես տարա նրան գյուղից, և շատ եմ ցավում, որ նա հետո վերադարձավ ու այդ դեպքը տեղի ունեցավ: Ես չեմ կարողանում գտնել իմ տեղը»,- ասել է Հայրապետյանը:
Լեռնային Ղարաբաղի մեկ այլ` Ազոխ գյուղի երեք բնակիչներ մեկ այլ տեսանյութում ճանաչել են գլխատվող 82-ամյա Յուրի Ասրյանին, որը հոկտեմբերի 20-ին հրաժարվել էր լքել գյուղը:
«Նա քիչ էր շփում ուրիշների հետ, նա ուղղակի հրաժարվեց հեռանալ»,- The Guardian-ի հետ զրույցում ասել է գյուղի նախկին ղեկավար Գեորգի Ավեսյանը:
Նոյեմբերի 22-ին և դեկտեմբերի 3-ին համացանցում հայտնված տեսանյութերում երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանական բանակի համազգեստով զինվորները գլխատում երկու տարեց տղամարդու:

The Guardian упомянула о зверствах азербайджанских военнослужащих во время войны в Нагорном Карабахе
ЕРЕВАН, 15 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Опознаны двое арцахцев, обезглавленных азербайджанскими солдатами во время войны в Нагорном Карабахе. Как сообщает «Арменпресс», авторитетное СМИ The Guardian опубликовало обширную статью об этом.
В статье отмечается, что двое жителей села Мадаташен в Нагорном Карабахе узнали на видео, размещенном в Интернете, обезглавленного 69-летнего Геннадия Петросяна, переехавшего в Арцах из азербайджанского города Сумгаит в конце 1980-х годов.
«Я ясно видела его лицо, я узнала его, это был он», - сказала журналистам директор сельской школы Гаяне Петросян. Эдуард Айрапетян, житель села, сказал, что знал Петросяна более 30 лет. Последний раз Петросян звонил ему 28 октября и сказал, что в селе находятся азербайджанские войска.
«После нескольких недель молчания появилось видео. Я забрал его из села и мне очень жаль, что, потом он вернулся, и это случилось. Я не могу найти себе место», - сказал Айрапетян.
На другом видео трое жителей села Азох в Нагорном Карабахе узнали 82-летнего Юрия Асряна, который отказался покинуть село 20 октября и был обезглавлен.
«Он мало общался с другими, он просто отказался уезжать», - сказал The Guardian бывший глава села Георгий Авесян.
На видео, размещенных в Интернете 22 ноября и 3 декабря, видно, как солдаты в форме азербайджанской армии обезглавливают двоих пожилых мужчин.