Ստեփանակերտում կառուցվող բնակարանները սոցիալական որոշ խմբերի կտրամադրվեն առաջնահերթ և անհատույց
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստեփանակերտում շինարարական եռուն աշխատանքներ են ընթանում: Վերանորոգվում են ոչ միայն հրթիռահրետակոծության հետևանքով վնասված ու վերականգնման ենթակա բնակելի շենք-շինությունները, այլ նաև շարունակվում են մինչ պատերազմը մեկնարկած բազմաբնակարան նոր շենքերի կառուցման աշխատանքները: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ստեփանակերտի փոխքաղաքապետ Սուրեն Թամրազյանը տեղեկացրեց, որ մինչև 2021 թվականի մայիսը մայրաքաղաքում նախատեսվում է շահագործման հանձնել շուրջ 300 նոր բնակարան:
«Այդ բնակարանները տրամադրելու գործընթացում, ըստ քաղաքապետարանում արդեն իսկ առկա ցուցակների՝ առաջնահերթությունը տրվելու է զոհվածների ընտանիքներին, առաջին կարգի զինհաշմանդամներին, երկկողմանի ծնողազուրկներին ու բազմազավակ ընտանիքներին: Բնակարանները տրամադրվելու են անվարձահատույց հիմունքներով: Ընդհանրապես կացարաններով ապահովելու խնդիրը շարունակում է քաղաքապետարանի գործունեության առաջնահերթություններից մնալ: Այժմ շարունակվում է վնասված բնակարանների գույքագրման գործընթացը: Այն բնակարանները, որոնք ենթակա են վերանորոգման, անհրաժեշտ աջակցություն է ցուցաբերվում: Մինչ այդ ընտանիքին տեղավորում են այլ ժամանակավոր կացարանում: Նաև արվում է հնարավորը, որպեսզի տեղահանված բնակիչներից մեզ դիմող ոչ մի մարդ անօթևան չմնա: Տեղահանված բնակչությանը ժամանակավոր տեղավորում ենք Ստեփանակերտի հյուրանոցներում, տուն-ինտերնատում և այլ հնարավոր կեցավայրերում, ինչպես նաև Ստեփանակերտի մոտակա գյուղերում»,-մանրամասնեց փոխքաղաքապետը՝ հավելելով, որ շարունակական ուսումնասիրվում են նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած բնակավայրերից տեղահանված ընտանիքների կացարանային պայմաններն ու կարիքները և ըստ այդմ աջակցություն է ցուցաբերվում:

Некоторые социальные группы получат квартиры в Степанакерте в первую очередь и безвозмездно
В Степанакерте ведутся масштабные строительные работы. Ремонтируются жилые дома, поврежденные при ракетных обстрелах, подлежащие восстановлению, и кроме этого началось и строительство новых многоквартирных домов. В разговоре с «Арменпресс» вице-мэр Степанакерта Сурен Тамразян сообщил, что до мая 2021 года в столице планируется сдать в эксплуатацию около 300 новых квартир.
“В процессе предоставления этих квартир, согласно составленным в мэрии спискам, приоритет будет отдаваться семьям погибших, военнослужащих, получивших инвалидность первой степени, сиротам и многодетным семьям. Квартиры будут предоставляться на безвозмездной основе. В целом вопрос обеспечения жильем продолжает оставаться одной из главных задач мэрии. Идет инвентаризация поврежденных квартир.
Прилагаются все усилия, чтобы ни один из обращающихся к нам перемещенных лиц не остался без крова. «Мы временно размещаем вынужденных переселенцев в отелях Степанакерта, домах престарелых и других возможных местах проживания, а также в деревнях недалеко от Степанакерта”, - сказал Сурен Тамразян. Он добавил, что рассматриваются условия и нужды и семей, перемещенных из подконтрольных Азербайджану населенных пунктов, и в соответствии с этим содействие оказывается и им.