Մարտակերտի շրջանի 7 բնակավայր եռակողմ համաձայնությամբ ևս անցնում է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարտակերտի շրջանի Նոր Մարաղա, Նոր Այգեստան, Նոր Սեյսուլան, Նոր Կարմիրավան, Նոր Հայկաջուր, Հովտաշեն և Նոր Ջրաբերդ բնակավայրերը ևս, Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների համատեղ համաձայնության դրույթներով, անցնում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը:
«Մարտակերտի շրջանի Նոր Մարաղա, Նոր Այգեստան, Նոր Սեյսուլան, Նոր Կարմիրավան, Նոր Հայկաջուր, Հովտաշեն և Նոր Ջրաբերդ բնակավայրերը ևս անցնում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ՝ ի կատարումն Հայաստանի վարչապետի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև ձեռք բերված՝ ղարաբաղյան պատերազմը դադարեցնելու մասին եռակողմ համաձայնության դրույթների: Հայտարարության մեջ նշված է, որ Աղդամի շրջանը վերադարձվում է Ադրբեջանի Հանրապետությանը մինչև 2020 թվականի նոյեմբերի 20-ը: Նշված բնակավայրերը, ինչպես նաև Ակնա բնակավայրը (Աղդամ), ըստ ադրբեջանական կողմի, գտնվում են Աղդամի շրջանում»,- ասված է հայտարարությունում:
Այսօրերին պետական միջամտությամբ միջոցներ են ձեռնարկվում նշված գյուղերի ավելի քան 2000 բնակչի գույքի տեղափոխման, կեցության ժամանակավոր վայրերի ու այլ միջոցների ապահովման ուղղությամբ:

7 сел Мартакертского района также переходят под контроль Азербайджана
Села Нор Марага, Нор Айгестан, Нор Сейсула, Нор Кармираван, Нор Хайкаджур, Овташен и Нор Джраберд Мартакертского района согласно совместному заявлению руководителей России, Армении и Азербайджана также переходят под контроль Азербайджана. Как передает Арменпресс, об этом сообщил Информационный штаб Арцаха.
“Села Нор Марага, Нор Айгестан, Нор Сейсула, Нор Кармираван, Нор Хайкаджур, Овташен и Нор Джраберд Мартакертского района согласно трехстороннему заявлению по соглашению о прекращении войны в Карабахе, достигнутому премьер-министром Армении и президентами Азербайджана также переходят под контроль Азербайджана. В заявлении говорится, что Агдамский район также будет возвращен Азербайджану до 20 ноября 2020 года. Указанные населенные пункты, а также поселок Акна (Агдам), по данным азербайджанской стороны, расположены в Агдамском районе”, - говорится в сообщении.
При содействии государства принимаются меры по перевозке имущества более 2 000 жителей указанных сел, обеспечению их временными местами проживания.
9 ноября президент России Владимир Путин, премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместное заявление о прекращении боевых действий в Нагорном Карабахе. Война была остановлена 10 ноября в 01:00. Российские миротворцы вошли в Нагорный Карабах. Всего планируется задействовать 1 960 российских миротворцев, 90 единиц бронетехники, 380 единиц техники и спецтехники.