Մերձավոր Արևելքից ԼՂ հակամարտության գոտի տեղափոխված վարձկանների թիվը հասել է 2 հազարի. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը կոչ է անում արտաքին դերակատարներին օգտագործել իրենց հնարավորությունները Մերձավոր Արեւելքից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի վարձկանների տեղափոխումը կանխելու համար, որոնց թիվն արդեն մոտենում է 2 հազարի: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ռուսական «Կոմերսանտ» թերթին տված հարցազրույցում այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Մեզ, իհարկե, մտահոգում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության միջազգայնացումը և Մերձավոր Արեւելքից գրոհայինների ներգրավումը: Մենք բազմիցս կոչ ենք արել արտաքին դերակատարներին օգտագործել իրենց հնարավորությունները ՝ կանխելու վարձկանների տեղափոխումը, որոնց թիվը հակամարտության գոտում, ըստ առկա տվյալների, արդեն մոտենում է երկու հազարի։ Այս թեման, մասնավորապես, շոշափվել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հոկտեմբերի 27-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում, ինչպես նաև Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների հետ կանոնավոր շփումների ժամանակ: Համառորեն շարունակում ենք տարբեր խողովակներով առաջ տանել մեր դիրքորոշումը», - ասել է Լավրովը:

Number of mercenaries deployed from Middle East to NK conflict zone reaches 2000 – Russian FM
YEREVAN, NOVEMBER 3, ARMENPRESS. Russia calls on external players to use their capacities to prevent the deployment of mercenaries from the Middle East to the Nagorno Karabakh conflict zone, as their number is already approaching 2000, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said in an interview to Kommersant.
“We, of course, are concerned over the internationalization of the Nagorno Karabakh conflict and the involvement of militants from the Middle East. We have repeatedly called on the external players to use their capacities to prevent the transfer of mercenaries whose number in the conflict zone is already reaching 2000 according to the existing data. This topic was discussed in particular during the October 27 telephone conversation of Russian President Vladimir Putin with President of Turkey Recep Tayyip Erdogan, as well as during the regular contacts with the leaders of Armenia and Azerbaijan. We continue persistently pushing forward our position through various channels”, the Russian FM said.