ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ապահովել 2 հայ ռազմագերիների կյանքի ու առողջության իրավունքը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԻԵԴ-ը բավարարել է հայ փաստաբանների դիմումը՝ Ադրբեջանին պարտավորեցնելով ապահովել հայ 2 ռազմագերիների կյանքի ու առողջության իրավունքը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՄԻԵԴ-ում ռազմագերիներ Արեգ Սարգսյանի և Նարեկ Ամիրջանյանի շահերը ներկայացնող Արտակ Զեյնալյանը:
«Միևնույն ժամանակ ՄԻԵԴ-ը պահանջել է Ադրբեջանից մինչև հոկտեմբերի 22-ը Եվրոպական դատարանին ներկայացնել տեղեկություններ վերջիններիս որպիսության և առողջական վիճակի վերաբերյալ»,- գրել է Զեյնալյանը:
Զեյնալյանը հիշեցրել է, որ գերեվարված երկու զինծառայողների անունից հրատապ միջոց կիրառելու մասին դիմում էր ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։ Դատարանը Ադրբեջանի կառավարությունից տեղեկատվություն պահանջելու մասին որոշում էր կայացրել՝ վերջնաժամկետ սահմանելով հոկտեմբերի 22-ը:
«Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումների վերաբերյալ բացահայտված դրվագները՝ կրկին անգամ դիմում էր ներկայացվել Եվրոպական դատարանին և ներկայացվել էին Ադրբեջանի զինված ուժերի ներգրավվածությամբ ռազմագերիների նկատմամբ պատերազմական հանցագործություններ կատարելու վերաբերյալ ապացույցներ»,- գրել է Զեյնալյանը:

YEREVAN, OCTOBER 16, ARMENPRESS. The ECHR satisfied the application of the Armenian lawyers, obliging Azerbaijan to ensure the right to life and health of two Armenian prisoners of war, ARMENPRESS reports Artak Zeynalyan, former Justice Minister, representative of the interests of prisoners of war Areg Sargsyan and Narek Amirjanyan at the ECHR wrote on his Facebook page.
‘’At the same time the UCHR demanded Azerbaijan to present information to the European Court until October 22 about their situation and health condition’’, Zeynalyan wrote.
Worries in the Armenian public concerning the situation of the Armenian war prisoners in the Azerbaijani side soared up following the release by Azerbaijanis of a footage of the execution of allegedly Armenian unarmed war prisoners.