ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ապահովել 2 հայ ռազմագերիների կյանքի ու առողջության իրավունքը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԻԵԴ-ը բավարարել է հայ փաստաբանների դիմումը՝ Ադրբեջանին պարտավորեցնելով ապահովել հայ 2 ռազմագերիների կյանքի ու առողջության իրավունքը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՄԻԵԴ-ում ռազմագերիներ Արեգ Սարգսյանի և Նարեկ Ամիրջանյանի շահերը ներկայացնող Արտակ Զեյնալյանը:
«Միևնույն ժամանակ ՄԻԵԴ-ը պահանջել է Ադրբեջանից մինչև հոկտեմբերի 22-ը Եվրոպական դատարանին ներկայացնել տեղեկություններ վերջիններիս որպիսության և առողջական վիճակի վերաբերյալ»,- գրել է Զեյնալյանը:
Զեյնալյանը հիշեցրել է, որ գերեվարված երկու զինծառայողների անունից հրատապ միջոց կիրառելու մասին դիմում էր ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։ Դատարանը Ադրբեջանի կառավարությունից տեղեկատվություն պահանջելու մասին որոշում էր կայացրել՝ վերջնաժամկետ սահմանելով հոկտեմբերի 22-ը:
«Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումների վերաբերյալ բացահայտված դրվագները՝ կրկին անգամ դիմում էր ներկայացվել Եվրոպական դատարանին և ներկայացվել էին Ադրբեջանի զինված ուժերի ներգրավվածությամբ ռազմագերիների նկատմամբ պատերազմական հանցագործություններ կատարելու վերաբերյալ ապացույցներ»,- գրել է Զեյնալյանը:

ЕСПЧ обязал Азербайджан обеспечить право на жизнь и здоровье двух армянских военнопленных
ЕСПЧ удовлетворил ходатайство армянских адвокатов, обязав Азербайджан обеспечить право на жизнь и здоровье двух армянских военнопленных.
Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал Артак Зейналян, представляющий интересы военнопленных Арега Саркисяна и Нарека Амирджаняна в ЕСПЧ.
«В то же время ЕСПЧ потребовал от Азербайджана до 22 октября предоставить в Европейский суд по правам человека информацию о состоянии их здоровья», - написал Зейналян.
Зейналян напомнил, что от имени двух военнопленных было подано заявление в Европейский суд по правам человека. Суд постановил потребовать информацию у правительства Азербайджана, установив крайний срок - 22 октября.
«Принимая во внимание эпизоды грубых нарушений Азербайджаном гуманитарного права, в Европейский суд по правам человека был подан очередной иск и предоставлены доказательства военных преступлений с участием азербайджанских вооруженных сил против военнопленных», - написал Зейналян.