Ադրբեջանական բանակը և անձամբ Ալիևը դեռ խնդրելու են հրադադար հայկական կողմից. Տաթևիկ Հայրապետյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, ադրբեջանագետ Տաթևիկ Հովհաննիսյանը վստահ է, որ ադրբեջանական բանակը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը դեռ խնդրելու են հրադադար հայկական կողմից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Հայրապետյանն ասաց խորհրդարանի նիստի ընթացքում:
«Այս ժամերին, երբ Թուրքիայի արտգործնախարարը գտնվում է Բաքվում, Բաքուն հայտարարեց, որ շարունակում է լայնածավալ ռազմական գործողություններն Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ: Սա ևս մեկ անգամ հստակ փաստում է, որ պաշտոնական Անկարան ուղղակի հրահրում է Բաքվին` գնալ ռազմական գործողությունների շարունակությանը: Չավուշօղլուն փաստացի ասել է, որ հրադադարը որևէ իմաստ չունի և հրադադարը որևէ նշանակություն չունի: Այն, որ ադրբեջանական բանակը և անձամբ Իլհամ Ալիևը դեռ խնդրելու է հրադադար հայկական կողմից, դա քննարկումներից դուրս է: Այն, որ մենք այսօր կռվում ենք իրականում մշտապես պարտված և պարտվող ադրբեջանական բանակի դեմ, ևս, կարծում եմ, երկրորդ կարծիք ունենալ չի կարող»,- ասաց Հայրապետյանը:
Պատգամավորը հավելեց, որ համաշխարհային հանրությունը ևս մեկ անգամ համոզվում է, որ այս կռվում խոսքը բացառապես ապրելու իրավունքի, էքզիստենցիալ անվտանգության, բայց նաև ահաբեկիչների դեմ մղվող պայքարի մասին է, որոնք հստակ աջակցություն են ստանում Թուրքիայի կողմից:
«Թուրքիան պետք է զրկվի տարածաշրջանում, Արցախի հարցում որևէ դերակատարում ունենալու հնարավորությունից, և միայն դրանով հնարավոր կլինի ապահովել տարածաշրջանային առանց այն էլ փխրուն կայունությունը»,- նշեց Տաթևիկ Հայրապետյանը:

Азербайджанская армия и Алиев лично еще попросят прекращения огня у армянской стороны: депутат
Член фракции «Мой шаг» Национального Собрания Армении Татевик Ованнисян уверена, что азербайджанская армия и президент Азербайджана Ильхам Алиев лично еще попросят прекращения огня у армянской стороны. Как сообщает Арменпресс, Айрапетян сказала об этом на заседании парламента.
«В эти часы, когда глава МИД Турции находится в Баку, Баку объявил, что продолжает широкомасштабные военные операции против мирного населения Арцаха. Это еще раз наглядно доказывает, что официальная Анкара просто подстрекает Баку к продолжению боевых действий.
Чавушоглу фактически сказал, что прекращение огня не имеет смысла, прекращение огня не имеет значения. А то, что азербайджанская армия, лично Ильхам Алиев еще попросят о прекращении огня у армянской стороны, никто не сомневается. То, что сегодня мы фактически сражаемся против постоянно проигрывающей азербайджанской армии, думаю, не может иметь второго мнения», - сказала Айрапетян.
Депутат добавила, что мировое сообщество еще раз убеждается в том, что в этой борьбе речь идет только о праве на жизнь, экзистенциальной безопасности, а также о борьбе с террористами, которую явно поддерживает Турция.
«Турцию необходимо лишить возможности играть роль в арцахском вопросе и в регионе в целом, и только тогда можно будет обеспечить и без того хрупкую региональную стабильность», - сказала Татевик Айрапетян.