ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական կողմը Հադրութ քաղաքի ուղղությամբ կիրառել է «Սմերչ» հրթիռային համակարգ, կան քաղաքացիական վիրավորներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Հենց նոր «Սմերչ» խփեց Հադրութ քաղաքին։ Կան քաղաքացիական վիրավորներ»,-գրել է Հովհաննիսյանը:
Այլ մանրամասներ Հովհաննիսյանը չի հայտնել:
«Արմենպրես»-ը հետևում է իրադարձությունների զարգացմանը, նյութը կթարմացվի:
Արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում ռազմական գործողությունների վերսկսումից հետո ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից քաղաքացիական բնակչության դեմ բազմիցս կիրառվում են հրթիռահրետանային արդիական համակարգեր: Հոկտեմբերի 1-ին Մարտունի քաղաքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից քաղաքացիական բնակչության թիրախավորման հետևանքով զոհվել է4և վիրավորվել11քաղաքացիական անձ: Ադրբեջանը հոկտեմբերի 1-ին նաև հրետանի է կիրառել Հայաստանի Գեղարքունիքի մարզի Շատվան գյուղի ուղղությամբ, ինչպես նաև հարվածային ԱԹՍ-ից հրթիռ է արձակել Մեծ Մասրիկ բնակավայրի վրա, ինչի հետևանքով զոհվել է մեկ քաղաքացի, երկու քաղաքացիական անձ ստացել է տարբեր աստիճանի վիրավորվում: Քաղաքացիական անձանց շրջանում հայկական կողմն ունի 12 զոհ:

Азербайджан против гражданского населения Гадрута применил систему “Смерч”
Азербайджанская сторона в направлении города Гадрут применила ракетную систему “Смерч”, есть раненые. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил представитель Министерства обороны Республики Армения Арцрун Ованнисян.
“ “Смерч” только что бил по городу Гадрут. Среди гражданского населения есть раненые”, - написал Ованнисян.
Других подробностей Ованнисян не сообщил.
Арменпресс следит за развитием событий, сообщения будут обновляться.
После возобновления военных действий на линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана азербайджанские ВС неоднократно применяли против гражданского населения современные ракетно-артиллерийские системы.
1 октября в городе Мартуни в результате обстрела азербайджанскими ВС гражданского населения погибли 4 и ранены 11 гражданских лиц. Противник применил артиллерию и в направлении села Шатван Гегаркуникской области, а также из ударного БПЛА произвел запуск ракеты по населенному пункту Мец Масрик, в результате чего погиб один мирный житель, еще двое получили ранения разной степени. Среди гражданских лиц с армянской стороны есть 12 погибших.