Վերսկսել առանց նախապայմանների բանակցությունները. Սպիտակ տուն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպիտակ տան մամուլի խոսնակ Քեյլի Մըքէնանին իր ճեպազրույցում անդրադարձավ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների վերաբերյալ հարցին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նա, մասնավորապես, հիշեցրեց, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի նախագահների հետ, որոնք ներկայացնում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, արել են հայտարարություն, որով դատապարտել են հակամարտության գոտում շփման գծի ողջ երկայնքով իրավիճակը սրումը՝ կոչ անելով դադարեցնել ռազմական գործողությունները:
«Մենք նաև կոչ ենք անում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին պարտավորվել առանց հապաղելու վերսկսել բանակցությունները՝ առանց նախապայմանների ու բարեխղճորեն՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո»,-հիշեցրեց խոսնակը:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ու Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնըհանդես էին եկել հայտարարությամբ՝ ԼՂ հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակի շուրջ՝ ամենավճռական ձևով դատապարտելով բռնության էսկալացիան, որն առկա է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտու շփման գծում:

Возобновить переговоры без выдвижения предварительных условий: Белый дом
Пресс-секретарь Белого дома Кейли Макинэни в ходе брифинга коснулась вопроса о военных действиях, развязанных Азербайджаном в Нагорном Карабахе. Как сообщает Арменпресс, она, в частности, напомнила, что президент США Дональд Трамп вместе президентами России и Франции, которые являются сопредседателями Минской группы ОБСЕ, выступили с заявлением, в котором осудили эскалацию ситуации вдоль линии соприкосновения в зоне конфликта, призвав прекратить боевые действия.
«Мы также призываем лидеров Армении и Азербайджана незамедлительно взять на себя обязательства добросовестно и без выдвижения предварительных условий возобновить переговоры по существу урегулирования при содействии сопредседателей Минской группы ОБСЕ», - напомнила пресс-секретарь.
Президент России Владимир Путин, президент США Дональд Трамп и президент Франции Эммануэль Макрон выступили с заявлением о ситуации в зоне нагорно-карабахского конфликта, решительно осудив эскалацию насилия на линии соприкосновения в зоне нагорно-карабахского конфликта.