Ազգային կինոկենտրոնը 2020 թվականին իրականացնում է 45 նախագիծ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը 2020 թվականին կյանքի է կոչում 45 կինոնախագիծ: Դրանցից 24-ը դեբյուտային են:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին սեպտեմբերի 16-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Ազգային կինոկենտրոնի «Կինոնկարների նախագծերի մրցույթների անցկացման և ֆինանսավորման» նոր կանոնակարգի կիրառման արդյունքում կինոարտադրողները հնարավորություն ստացան ֆինանսավորվելու կինոնախագծերի մեկնարկային փուլից մինչև տարածման փուլը: Համեմատության համար պետք է հիշեցնեմ, որ 2018 թվականին արտադրվել է 16 կինոնախագիծ, որից դեբյուտային էին 7-ը, 2019-ին արտադրվել է 46 կինոնախագիծ, որից դեբյուտային էր 19-ը, իսկ 2020 թվականին աջակցություն է ստացել և ընթացքի մեջ է 45 կինոնախագիծ, որից դեբյուտային է 24-ը»,-շեշտեց նախարարը:
Անդրադառնալով իր ղեկավարման ընթացքում նախարարության աջակցությամբ իրականացված մշակութային նախաձեռնություններին՝ Հարությունյանն ասաց, որ ոլորտում տեղի են ունեցել բազմաթիվ միջոցառումներ, իրականացվել են ծրագրեր, որոնց թվարկումը թույլ կտա հստակ ասել, որ անցած երկու տարում լուրջ հաջողություններ են գրանցվել:
Նախարարի խոսքով՝ այդ նախագծերն են «ԴասԱ» կրթամշակութային ծրագիրը, «Դասական պլյուս դասարան» թատերական, կրթական ծրագիրը, աբոնեմենտային ծրագիրը, «Քո արվեստը դպրոցում» ծրագիրը: «Այս տարի մեկնարկում է նաև «Քո գիտությունը դպրոցում» ծրագիրը: Վերոնշյալ ծրագրերը գրավել են մեր միջազգային գործընկերների ուշադրությունը»,- եզրափակեց նախարարը:

Национальный киноцентр в 2020 году реализует 45 проектов
Национальный киноцентр Армении в 2020 году воплотит в жизнь 45 кинопроектов. 24 из них являются дебютными.
Как передает Арменпресс, об этом на встрече с журналистами 16 сентября сказал министр образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян.
“В результате применения нового регламента “О проведении конкурсов и финансировании проектов фильмов Национального киноцентра” кинопроизводители получили возможность финансирования от начала кинопроекта до его конца. Для сравнения должен напомнить, что в 2018 году было произведено 16 кинопроектов, из которых 7 дебютных, в 2019 году было произведено 46 кинопроектов, из которых 19 дебютных, а в 2020 году получили поддержку и в процессе находятся 45 кинопроектов, из которых 24 дебютных”, - подчеркнул министр.
Касаясь культурных инициатив, осуществленных при содействии Министерства, Арутюнян сказал, что в сфере было проведено множество мероприятий, осуществлены программы, перечисление которых позволяет сказать, что за прошедшие два года были серьезные успехи.
По словам министра, эти проекты - образовательно-культурная программа “Класс”, театральная, образовательная программа “Классика плюс класс”, абонементная программа, программа “Твое искусство в школе”. В этом году стартует также и программа “Твоя наука в школе”. Вышеуказанные программы привлекли внимание и наших международных партнеров”, - заключил министр.