Բեյրութի հայ համայնքի ներկայացուցիչները պատահականություն չեն համարում քաղաքում հրդեհների դեպքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում մեկ ամսում տեղի ունեցած հրդեհներն ու պայթյունը հայ համայնքի ներկայացուցիչները պատահականություն չեն համարում:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիրՇահանԳանտահարյանը, անդրադառնալով սեպտեմբերի 15-ին Բեյրութի կենտրոնում կառուցվող առեւտրային համալիրումբռնկված հրդեհին, նշեց, որ դեռ պարզ չի, թե ինչից է բռնկվել հրդեհը:
«Այստեղ, բարեբախտաբար, պայթյուն չի եղել, սակայն այս օրերին իրար հաջորդող նման պատահարները շատ վատ տրամադրություններ են ստեղծում: Մեկ ամիս առաջ տեղի ունեցած պայթյունից հետո, այս հրդեհները կասկածի տեղիք են տալիս, մի փոքր էլ խուճապային ու բարոյահոգեբանական ծանր իրավիճակ է ստեղծվում»,- նշեց Գանտահարյանը և հավելեց, որ բարեբախտաբար, տուժածներ չկան:
«Զարթօնք» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Սևակ Հակոբյանն էլ հայտնեց, որ այս բոլոր դեպքերը պատահականություն համարելը պարզամտություն է: «Մեկ ամսում 3 դեպք գրանցվեց Բեյրութում՝ պայթյուն նավահանգստում, ապա հրդեհ կրկին նավահանգստում և այժմ էլ հրդեհ նոր կառուցվող առևտրի կենտրոնում: Դեռևս չեն հայտնում, թե հրդեհի պատճառն ինչ է եղել, սակայն կարծում եմ, որ այս ամենը կատարվում է ընդհանուր ճնշման մթնոլորտում»,- նշեց Հակոբյանը:
Նոր կառուցվող առևտրի կենտրոնում բռնկված հրդեհն արդեն մարվել է:
Օգոստոսի 4-ին Բեյրութի նավահանգստում տեղի էր ունեցել հզոր պայթյուն: Պայթյունի ալիքից ոչնչացվել և վնասվել էին բազմաթիվ տներ, ավելի քան 300 հազար քաղաքացի մնաց է անօթևան: Զոհվել է 190 մարդ, տուժել 6,5 հազարը:
Լիբանանի Ներքին գործերի նախարարության տվյալներով՝ պայթյունի պատճառ էր դարձել եռակցման աշխատանքների ժամանակ ավելի քան 2,7 հազար տոննա ամոնիակի բռնկումը, որը պահվում Էր նավահանգստի պահեստում:
Սեպտեմբերի 10-ին Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութի նավահանգստի տարածքում գտնվող ավտոդողերի և վառելիքաքսուքային նյութերի պահեստում կրկին հրդեհ էր բռնկվել, տուժածներ չեն եղել:

В армянской общине Бейрута случаи пожаров в городе не считают случайностью
Взрыв и пожары в столице Ливана Бейруте, произошедшие в течение месяца, представители армянской общины не считают случайностью.
В беседе с «Арменпресс» главный редактор ливанской газеты “Аздак” Шаан Гантаарян, говоря о пожаре, вспыхнувшем 15 сентября в строящемся торговом комплексе в центре Бейрута, отметил, что пока не ясно, почему вспыхнул пожар.
“К счастью, взрыва не было, однако подобные инциденты этих дней создают очень плохие ощущения. После взрыва, произошедшего месяц назад, эти пожары дают поводы для подозрений, а также создается паника, складывается тяжелая морально-психологическая ситуация”, - отметил Гантаарян и добавил, что, к счастью, пострадавших нет.
Главный редактор газеты “Зартонк” Севак Акопян сообщил, что наивно все эти события считать случайностью. В Бейруте в течение месяца произошли 3 случая - взрыв в порту, затем пожар вновь в порту и сейчас пожар в новом строящемся торговом центре. Пока не сообщается, что стало причиной пожара, но думаю, что все это происходит в атмосфере общей подавленности”, - отметил Акопян
Пожар в новом строящемся торговом центре уже потушен.
4 августа в порту Бейрута произошел мощный взрыв. В результате взрыва были уничтожены и повреждены многочисленные дома, более 300 000 человек остались без крова. Погибли 190 человек, пострадали 6 500.
По данным МВД Ливана, причиной взрыва стало возгорание более 2 700 тонн аммиака, хранящегося на складе в порту при проведении сварочных работ.
10 сентября на складе автомобильных шин и горюче-смазочных материалов, находящемся на территории порта Бейрута в Ливане, вновь вспыхнул пожар, пострадавших не было.