Մեկնարկել է յոթերորդ գումարման ԱԺ-ի հինգերորդ նստաշրջանի առաջին նիստը. ՈՒՂԻՂ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովում մեկնարկել է յոթերորդ գումարման ԱԺ-ի հինգերորդ նստաշրջանի առաջին նիստը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ սեպտեմբերի 14-ին գումարվող նիստերի օրակարգում ընդգրկված են մի շարք հարցեր:
Խորհրդարանը կքննարկիՍահմանադրական դատարանի դատավորի ընտրություն հարցը: Պատգամավորները կքննարկեն Դատավորների ընդհանուր ժողովի, ՀՀ նախագահի և կառավարության կողմից առաջադրված թեկնածուների ընտրության հարցը, կքվեարկեն:
Օրակարգում է նաև Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի ընտրության հարցը: Պատգամավորները կքննարկեն նաև «Բնապահպանական վերահսկողության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը, Նոր կորոնավիրուսի (COVID 19) տարածումը կանխելու, այդ վիրուսի դեմ պայքարի համաճարակի հետեւանքների մեղմման կամ վերացման ուղղությամբ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ պարետատան իրականացրած միջոցառումների արդյունավետությունը, ինչպես նաեւ արտակարգ դրության ժամանակահատվածում Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների սահմանափակումների արդյունավետությունն ու իրավաչափությունն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանելու մասին հարցը, Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը և մի շարք այլ օրենսդրական նախաձեռնություններ:

Началось первое заседание пятой сессии Национального собрания седьмого созыва
Началось первое заседание пятой сессии Национального собрания Республики Армения седьмого созыва. Как передает «Арменпресс», в повестку дня заседания 14 сентября включен ряд вопросов.
Парламент рассмотрит вопросы избрания судей Конституционного суда. Депутаты обсудят вопросы избрания кандидатов от общего собрания судей, от президента и от правительства, и проголосуют за них.
В повестке также вопрос избрания председателя постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам. Депутаты обсудят также пакет законопроектов О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “Об экологическом контроле” и смежных законопроектах, эффективность мероприятий, осуществленных правительством Республики Армения и комендантом по предотвращению распространения COVID 19, смягчению или ликвидации последствий эпидемии, борьбы с этим вирусом, а также вопрос об установлении числа членов следственной комиссии, изучающей эффективность и правомерность ограничений прав и основных свобод человека в период чрезвычайного положения, проект закона О внесении дополнения в Земельный кодекс Республики Армения и ряд других законодательных инициатив.