Դեռ կխաղամ այն դերը, որը կրկին կգոհացնի հանդիսատեսին. Ռաֆայել Քոթանջյանը տոնում է տարեդարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ռաֆայել Քոթանջյանը, որին սիրում են և՛ կատակերգական, և՛ դրամատիկ, և՛ դրական, և՛ բացասական դերերի համար, սեպտեմբերի 9-ին նշում է ծննդյան 78-ամյակը:
Դերասանի կարծիքով, մեծ ձեռքբերում է այն, որ թատրոնի, կինոյի երկրպագուներն իրեն հետաքրքիր են համարել և՛ երիտասարդ տարիներին, և՛ հիմա: Այդ են վկայում նրա մասնակցությամբ ներկայացումների ընթացքում լեփ-լեցուն դահլիճներն ու այն ֆիլմերը, որոնք հեռուստաէկրանների առաջ են գամում բազմաթիվ արվեստասերների:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Քոթանջյանը խոստովանեց, որ եթե կարողանում է հետաքրքիր մնալ 60, 70, 78 տարեկանում, ուրեմն ասելիք ունի:
«Ինձ համար դա շատ կարևոր է: Մինչ համավարակի տարածումը ես միշտ եղել եմ սպասված և ընդունված: Ըստ իս՝ կորոնավիրուսի նահանջից հետո էլ, երբ հնարավոր լինի հանդիպել հանդիսատեսին, կտեսնեք մարդկանց խանդավառությունն ու սերը: Այդ ամենն առայժմ պահպանում եմ և երջանիկ եմ»,-անկեղծացավ դերասանը:
Դերասանը հաճախ է զբոսնում Երևանի փողոցներում, օգտվում հասարակական տրանսպորտից՝ նաև այդպես անմիջականորեն հաղորդակցվելով իր արվեստի երկրպագուների հետ: Նա ասում է՝ ավտոբուսներում հնարավորություն է ունենում բազմազան պատմություններ լսել: «Շատերը նվիրական խոսքեր են ասում: Եթե միայն մեքենայով երթևեկեմ, չեմ լսի այդ ամենը, իսկ ինձ համար շատ հաճելի է ժողովրդի անկեղծ, դրական վերաբերմունքն իմ հանդեպ»,- ընդգծում է Քոթանջյանը:
Դերասանը չի հերքում, որ բազմիցս այլ երկրներում ապրելու և ստեղծագործելու առաջարկներ ու հրավերներ է ստացել, սակայն մնացել է հայրենիքում և չի փոշմանել դրա համար:
Քոթանջյանի խոսքով՝ երբ տարիներ առաջ ժամանակավորապես բնակվում էր ԱՄՆ-ում և վերադառնալու որոշում էր կայացրել, իրեն միացան նաև որդին՝ երգիչ Մայքլ Քոթանջյանը, և թոռնիկները: «Նրանք կարող էին դեռ տասը տարի ապրել ԱՄՆ-ում, բայց երբ տեսան, որ հավաքում եմ ճամպրուկս, տղաս էլ նույնն արեց՝ նշելով, որ վերադառնում է ինձ հետ Հայաստան: Չնայած նա բազմաթիվ ընկերներ ունի ԱՄՆ-ում, որոնք պատրաստակամ էին նրա կողքին կանգնել և սատարել ամեն հարցում, Մայքլն ասաց, որ բացառվում է, որ ես վերադառնամ հայրենիք, իսկ ինքը մնա»,-պատմեց սիրված արտիստը՝ ընդգծելով, որ բարձր է գնահատում ընտանիքի անդամների նվիրվածությունը:
Անդրադառնալով իր թոռնիկներին՝ Քոթանջյանն ասաց, որ նրանք շատ ջերմ են և աշխատում են անել ամեն ինչ՝ անհանգստություն չպատճառելու համար: «Հիշում եմ Մհեր Մկրտչյանին: Մի օր հյուրընկալվել էի նրա տանը և նկատեցի, որ տան պատերին ինչ-որ բաներ են գրված: Հարցրի, թե ինչու է այդպես: Նա պատասխանեց, որ իր որդին նկարում է պատերին, և կարիք չկա հատուկ նկարներ կախել պատերին, քանի որ դրանք արդեն զբաղված են: Ավաղ, նա ցավով էր դա ասում, քանի որ իր որդին հիվանդ էր: Ես ամենաերջանիկ մարդկանցից եմ, որ որդիս և թոռներս առողջ են»,-շեշտեց սիրված արտիստը:
Խոսելով այն դերերի մասին, որոնք շատ կցանկանար կերտել՝ դերասանն ասաց, որ դրանք շատ են: «Կան կերպարներ, որոնց պետք է մարմնավորել 30 տարեկանում, բայց կարելի է այս կամ այն կերպարը կերտել 70 տարեկանում: Դա խնդիր չէ, որովհետև կարևոր է ոչ թե տարիքը, այլ ասելիքը: Ըստ իս՝ դեռ կլինի այն դերը կամ դերերը, որոնք կրկին կգոհացնեն հանդիսատեսին»,-եզրափակեց Ռաֆայել Քոթանջյանը:

Я еще сыграю роль, которая опять понравится аудитории: Рафаэл Котанджян празднует день рождения
Народный артист Армении Рафаэл Котанджян, которого любят и за комедийные, и за драматические, и за позитивные, и за отрицательные роли, 9 сентября отмечает 78-летие.
По мнению актера, большим достижением является то, что болельщики театра и кино считали его интересным и в молодые годы, и сейчас. Об этом свидетельствуют переполненные залы и те фильмы, которые приводят к телеэкранам многочисленных любителей искусства.
В беседе с корреспондентом Арменпресс Котанджян признался, что если ему удается оставаться интересным в 60, 70, 78 лет, значит - ему есть что сказать.
“Для меня это очень важно. Мне кажется, после отступления коронавируса, когда можно будет встречаться со зрителями, вы увидите энтузиазм и любовь людей. Все это я пока сохраняю и я счастлив”, - разоткровенничался актер.
Актер часто гуляет по улицам Еревана, пользуется общественным транспортом, так же непосредственно общается с поклонниками своего искусства. Он говорит, что в автобусах есть возможность услышать различные истории. “Многие произносят заветные слова. Если я буду ездить только на машине, то не услышу все это, а мне очень приятно искреннее, позитивное отношение людей ко мне”, - подчеркивает Котанджян.
Актер не отрицает, что он неоднократно получал предложения и приглашения жить и творить в других странах, однако остался на родине и не жалеет об этом.
По словам Котанджяна, несколько лет назад руководители страны не уделяли достаточного внимания искусству, и он временно проживал в США, но принял решение вернуться, и к нему присоединились и сын, певец Майкл Котанджян, и внуки. Они могли прожить в США еще десять лет, но когда увидели, что я собираю чемодан, мой сын сделал то же самое, сказав, что возвращается со мной в Армению. Несмотря на то, что у него много друзей в США, которые были готовы поддержать его в любом вопросе, Майкл сказал, что исключено, чтобы я вернулся на родину, а он остался бы”, - рассказал артист, подчеркнув, что высоко ценит преданность членов своей семьи.
Говоря о своих внуках, Котанджян сказал, что они очень теплые и стараются не причинять никаких беспокойств. Помню Мгера Мкртчяна. Однажды я гостил у него дома и заметил, что на стенах квартиры что-то написано. Я спросил, почему это так. Он ответил, что его сын рисует на стенах, и нет необходимости в специальных картинах, так как стены уже заняты. Увы, он говорил это с болью, потому что его сын был болен. “Я один из самых счастливых людей, потому что мои сын и внуки здоровы”, - подчеркнул любимый артист.
Говоря о тех ролях, которые он хотел бы сыграть, актер сказал, что их много. Есть образы, которые нужно воплощать в 30 лет, но можно создать тот или иной образ и в 70 лет. Это не проблема, потому что важен не возраст, а то, что ты хочешь сказать. Мне кажется, у меня еще будет роль или роли, которые опять понравятся зрителям”, - заключил Рафаэл Котанджян.