Կապսի ջրամբարի վերակառուցման համար նոր գյուղ կկառուցվի. գործադիրը հաստատեց ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը հաստատեց «Ջրային ռեսուրսների համատեղված կառավարում/Ախուրյան գետ, փուլ 1» ծրագրի շրջանակում հողերի ձեռք բերման և վերաբնակեցման գործողությունների պլանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ծրագրով նախատեսվում է Շիրակի մարզում Կապսի կիսակառույց ջրամբարի վերակառուցման նպատակով նոր գյուղ կառուցել, որտեղ կվերաբնակեցվեն այն քաղաքացիները, որոնց տները ջրամբարի կառուցումից հետո հայտնվելու են ջրածածկ հատվածում:
Ծրագրով նախատեսվում է վերակառուցել Կապսի կիսակառույց ջրամբարը, որը գտնվում է Շիրակի մարզում՝ Գյումրի քաղաքից դեպի հյուսիս 22 կմ հեռավորությամբ գտնվող Ախուրյանի գետահովտում։ Ծրագիրն ընդգրկում է Կապսի պատվարի կայունացում և վերականգնում, 1-փուլով նախատեսվում է 25 մլն մ3 ծավալով ջրամբարի կառուցում՝ հետագա ընդլայնման հնարավորությամբ մինչև 60 մլն մ3:
Համաձայն Ծրագրի տեխնիկատնտեսական հիմնավորվածության ուսումնասիրության արդյունքների՝ Կապսի ջրամբարի 1-ին փուլի ջրածածկման տակ պետք է մնային Շիրակի մարզի Ամասիա համայնքի Ջրաձոր բնակավայրի մոտ 4-5 շինություններ, իսկ նույն մարզի նույն համայնքի Արեգնադեմ, Գտաշեն և Բյուրակն բնակավայրերի, ինչպես նաև նույն մարզի Մարմաշեն համայնքի Կապս բնակավայրի մոտ 20 տարբեր չափսերի հողակտորներ։
«Երրորդ հանրապետության պատմության մեջ առաջին դեպքն է լինելու, երբ մենք զրոյից գյուղ ենք կառուցելու, և շատ կարևոր է այս ծրագիրը ոչ միայն Ջրաձորի բնակիչների համար, այլև 21-րդ դարի հայկական գյուղի վերաբերյալ մեր պատկերացումները կոնկրետացնելու առումով»,- նշեց վարչապետ Փաշինյանը:
2014 թվականի դեկտեմբերի 19-ին Հայաստանի Հանրապետության և Վերականգնման վարկերի բանկի (KfW) միջև կնքվել է վարկային համաձայնագիր որով նախատեսվել է իրականացնել «Ջրային ռեսուրսների համատեղված կառավարում/Ախուրյան գետ, փուլ 1» ծրագիրը՝ մասնավորապես Կապսի ջրամբարի և ոռոգման ինքնահոս համակարգի կառուցման ծրագիրը:

Для реконструкции водохранилища Капси будет заложено новое село: правительство утвердило программу
Правительство Армении в рамках программы “Совместное управление водными ресурсами/река Ахурян, этап 1” утвердило план действий по приобретению и заселению земель.
Как передает «Арменпресс», в рамках программы для реконструкции недостроенного водохранилища Капси в Ширакской области планируется построить новое село, куда будут переселены те граждане, дома которых после строительства водохранилища окажутся на затопленной территории.
Программой предусмотрена реконструкция недостроенного водохранилища Капси, которое находится в 22 км к северу от города Гюмри Ширакской области в долине реки Ахурян. Программа включает в себя стабилизацию и восстановление плотины Капси, на первом этапе планируется строительство водохранилища объемом в 25 млн м3 с возможностью дальнейшего расширения до 60 млн м3.
Согласно результатам изучения технико-экономической обоснованности программы, под водой на 1-м этапе строительства Капского водохранилища останется около 4 - 5 строений населенного пункта Джрадзор общины Амасия Ширакской области, 20 участков различной величины населенных пунктов Арегнадем, Гташен и Бюракн той же области, а также населенного пункта Капс общины Мармашен той же области.
“Это будет первый случай в истории Третьей республики, когда мы построим село с нуля, и эта программа очень важна не только для жителей Джрадзора, но и для конкретизации наших представлений об армянском селе 21-го века”, - отметил премьер-министр Пашинян.
19 декабря 2014 года между Республикой Армения и Банком восстановления кредитов (KfW) было заключено кредитное соглашение, предусматривающее реализацию программы “Совместное управление водными ресурсами/река Ахурян, этап 1", в частности, программу строительства водохранилища Капси и самотечной оросительной системы.