Վահրամ Ավետիսյանը ՍԴ դատավորի պաշտոնում իր թեկնածությունը հետ կանչելու դիմում է ներկայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վահրամ Ավետիսյանը Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում իր թեկնածությունը հետ կանչելու դիմում է ներկայացրել Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ավետիսյանը գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
Ավետիսյանը նշել է, որ անիրատեսական է համարում Ազգային ժողովում 80 ձայն ստանալը, իսկ Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում ընտրվելու հետագա գործընթացին մասնակցելը՝ աննպատակահարմար։
«Այսօր Ազգային ժողովի նախագահին եմ ներկայացրել «Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում ընտրվելու մասին» համաձայնությունս հետ կանչելու մասին դիմում։ Միաժամանակ շնորհակալություն եմ հայտնում Կառավարությանը իմ թեկնածությունը Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում առաջադրելու համար, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվող դատաիրավական բարեփոխումներին մաղթում բարեհաջող ընթացք՝ ի շահ ՀՀ քաղաքացու և մեր Հայրենիքի»,- գրել է Ավետիսյանը:
ՀՀ կառավարությունը Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում Վահրամ Ավետիսյանի թեկնածությունն առաջադրել էր հուլիսի 23-ին: Վահրամ Ավետիսյանը իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր է, ԵՊՀ քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի վարիչն է:

Ваграм Аветисян представил заявление об отзыве своей кандидатуры на должность судьи КС
Ваграм Аветисян представил председателю Национального собрания Арарату Мирзояну заявление об отзыве своей кандидатуры на должность судьи Конституционного суда. Как передает «Арменпресс», об этом Аветисян написал на своей странице в Facebook.
Аветисян отметил, что получение 80 голосов в Национальном собрании считает нереальным, а участие в дальнейшем процессе избрания на пост судьи Конституционного суда - нецелесообразным.
“Сегодня я представил председателю Национального собрания заявление об отзыве своего согласия на избрание на должность судьи Конституционного суда. В то же время выражаю правительству свою благодарность за выдвижение моей кандидатуры на должность судьи Конституционного суда, а осуществляемым в Республике Армения судебно-правовым реформам желаю успешного хода во благо граждан Республики Армения и нашей Родины”, - написал Аветисян.
Правительство Армении выдвинуло кандидатуру Ваграма Аветисяна на должность судьи Конституционного суда 23 июля. Ваграм Аветисян - доктор юридических наук, профессор, заведующий кафедрой гражданского права ЕГУ.