Տնտեսությունն անկումից դանդաղ դուրս է գալիս. Բաբկեն Թունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսությունը կորոնավիրուսի համավարակի արդյունքում առաջացած անկումից դանդաղ դուրս է գալիս, այս միտումը նկատելի է ամսական դինամիկայում:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը հույս հայտնեց, որ առաջիկա ամիսներին անկումը կհասնի մինիմումի:
Հունվար-հունիսի կտրվածքով արձանագրվել է տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի 4.7 տոկոսի նվազում: Թունյանը նկատեց, որ հունվար-մայիսի, հունվար-ապրիլի համեմատ անկման տեմպն ավելացել է: Սակայն նա շատ կարևորեց նաև ամսական դինամիկան, այսինքն` ամիսը ամսվա համեմատ տեմպը որքանով է փոփոխվել: «Անկումը փաստացի սկսվել է մարտից: 2020-ի մարտին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի անկումը նախորդ տարվա մարտի համեմատ 4.1 տոկոս էր, ապրիլին այդ անկումը խորացավ մինչև 16.3 տոկոս, որից հետո մայիսի անկումը 2019-ի մայիսի համեմատ դարձավ 12.8 տոկոս, իսկ հունիսին նախորդ հունիսի նկատմամբ ունենք 7.5 տոկոս անկում: Այսինքն, եթե մենք նայում ենք ամսական դինամիկայով, ապրիլին ամենախորը անկումն ենք ունեցել, երբ ամենախիստ սահմանափակումների ժամանակն էր: Հիմա անկման տեմպը թուլացել է, և եթե այս դինամիկան շարունակվի, տեմպն ավելի կթուլանա, և չի բացառվում, որ վերջին եռամսյակում, այսինքն` հոկտեմբեր, նոյեմբեր, դեկտեմբեր ամիսներին ամսական կտրվածքներով ունենանք տնտեսական ակտիվության վերականգնում: Եվ այս ամսական դրական փոփոխությունները, եթե տեղի ունենան, կազդեն ընդհանուր տարեկան ցուցանիշի վրա: Սակայն, թե ինչ չափով կազդի և վերջում ինչ ցուցանիշ կունանանք, կախված է այն հանգամանքից, թե տնտեսությունն ու հակահամաճարակային իրավիճակն ինչպես կզարգանան»,-ասաց Թունյանը:
Անդրադառնալով տնտեսության առանձին ճյուղերին՝ պատգամավորը նկատեց, որ գրեթե բոլոր ճյուղերում նույն պատկերն է, ապրիլին եղել է խորը անկում, մայիս, հունիս ամիսներին սկսվել է որոշակի վերականգնում: Արդյունաբերության ճյուղը մյուսներից մի քիչ տարբերվում է, որովհետև արձանագրվել է արդյունաբերական արտադրանքի աճ: Այն հունվար-հունիսին 1.5 տոկոսով աճել է, սակայն ամսական կտրվածքով, օրինակ 2020-ի հունիսին նախորդ տարվա հունիսի նկատմամբ դեռ նվազել է 2.4 տոկոսով: Թունյանը նկատեց, որ արդյունաբերության աճը հիմնականում հանքարդյունաբերության ոլորտի աճի հաշվին է: Հունվար-մայիսին արդյունաբերության ընդհանուր աճը 2.4 տոկոս է եղել, այդ թվում մշակող արդյունաբերությունը մոտ 3.4 տոկոսով անկում է ապրել, բայց հանքարդյունաբերությունն աճել է 25.7 տոկոսով: «Այս պահին Հայաստանի տնտեսության հիմնական հենարաններից մեկը մնացել է հանքարդյունաբերության ոլորտը: Ինչքան էլ որ դա դուր չգա բնապահպանական թևին կամ այլ կարծիք ունեցողներին, բայց փաստն այն է, որ հանքարդյունաբերությունն այսօր ապահովում է թե հարկերի, թե երկիր մտնող արտարժույթի, թե տնտեսական ցուցանիշների զգալի մասը»,-նշեց նա:
Գյուղատնտեսության աճը հունվար-հունիսին կազմել է 1.7 տոկոս: Պատգամավորը ենթադրում է, որ դա բերքատվության կամ կառավարության կողմից գյուղատնտեսական վարկերի, խելացի անասնագոմերի, ջերմոցների կառուցման համար տրված արտոնությունների հետևանքն է:
Թունյանը տնտեսական անկման տեմպի թուլացման գործոններից մեկը տնտեսական գործունեությունների վերաբացումն է համարում: «Եթե ի սկզբանե հանրային սննդի օբյեկտների գործունեությունը ընդհանրապես արգելվում էր, հիմա դրանք կարող են որոշակի կանոններ պահպանելով գործել: Բացի դրանից նաև մարտ, ապրիլ ամիսներին, երբ հակաճգնաժամային փաթեթները սկսեցին մշակվել, արդեն մայիսի սկզբից մտան կյանքի մեջ՝ և գործատուներին, և առանձին ընկերություններին աջակցությունը, և սոցիալական օգնությունը, որոնք տնտեսության մեջ էլ պահանջարկ են ձևավորում»,-ասաց Թունյանն ու նկատեց, որ անկման տեմպի թուլացումը այս երկու գործոններով կարող է պայմանավորված լինել:
Պատգամավորը նշեց, որ կառավարության ամենաթարմ գնահատականներով, որը արտացոլված է 2021 թվականի բյուջեի նախագծի մեջ, այս տարվա համար կանխատեսվում է 2.6 տոկոս տնտեսական անկում: Բայց տարբեր գնահատականներ տատանվում են 2-10 տոկոսի միջակայքում, սակայն թե վերջնական թիվը որքան կլինի, Թունյանը չի շտապում կանխատեսումներ անել՝ նաև այն պատճառով, որ տնտեսական իրավիճակը սերտորեն կապված է առողջապահական իրավիճակի հետ, ամեն օր հաստատվող դեպքերի հետ: Նա հույս հայտնեց, որ երկրին կհաջողվի, առաջիկա ամիսներին տեմպը թուլացնելով, անկումը բերել մինիմումի: Նա անգամ չբացառեց, որ երկիրը կարողանա զրոյական վիճակով դուրս գալ, բայց դա գերլավատեսական սցենարի դեպքում:
«Կարող ենք ասել, որ տնտեսությունն անկումից դանդաղ դուրս է գալիս»,-նշեց պատգամավորը:
Այսպիսով, տնտեսական անկման տեմպը թուլանում է, պատգամավորը նկատեց, որ կհնչեն քննադատություններ, թե այսինչ ոլորտները խնդիրներ ունեն. այո, շատ ոլորտներ խնդիրներ ունեն, և դրանք երկարատև են լինելու, մինագամից հնարավոր չէ վերադառնալ նախաճգնաժամային իրավիճակին: «Բայց մյուս կողմից շատ կարևոր է, որ թե բիզնեսի, թե հասարակության մոտ սպասումները դրական լինեն, քանի որ տնտեսության մեջ շատ մեծ դեր են խաղում նաև սպասումները՝ հատկապես դրամավարկային քաղաքականության և այլ առումներով»,-ասաց նա:
Ամսական կտրվածքով տնտեսական անկման տեմպի թուլացման մասին են վկայում նաև վիճակագրական կոմիտեի տվյալները: Պատգամավորը նշեց՝ պետք է հնարավորինս առագ բարելավել առողջապահական վիճակն ու ըստ այդմ ավելի արագացնել վերականգնման տեմպը:
Կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված անկումներ են արձանագրվում աշխարհի գրեթեր բոլոր երկրների տնտեսություններում:

Экономика постепенно выходит из состояния спада: Бабкен Тунян
Экономика Армении постепенно выходит из состояния спада, произошедшего в результате эпидемии, эта тенденция наблюдается в месячной динамике. В беседе с Арменпресс председатель постоянной комиссии НС Армении по экономическим вопросам Бабкен Тунян выразил надежду, что в ближайшие месяцы спад достигнет минимума
В январе - июне зафиксировано снижение показателя экономической активности на 4,7%. Тунян отметил, что по сравнению с январем - маем, январем - апрелем темпы спада увеличились. Однако он отметил важность месячной динамики, то есть, насколько изменялся темп помесячно. “Спад фактически начался с марта. В марте 2020 года спад показателя экономической активности по сравнению с мартом прошлого года составил 4,1%, в апреле этот спад углубился до 16,3%, после чего спад мая по сравнению с маем 2019 года стал 12,8%, а в июне по сравнению с июнем 2019 года спад составил 7,5%. То есть, в разрезе месячной динамики, наибольший спад был в апреле, при самых жестких ограничениях. Сейчас темпы спада ослабли, и если эта динамика продолжится, то темпы снизятся больше, и не исключено, что в последнем квартале, то есть в октябре, ноябре, декабре, в месячном разрезе, будет восстановление экономической активности. И эти ежемесячные положительные изменения, если они произойдут, повлияют и на общий годовой показатель. Однако, в какой мере они могут повлиять и каким будет показатель в конце, зависит от того, как будут развиваться экономика и противоэпидемическая ситуация”, - сказал Тунян.
Касаясь отдельных отраслей экономики, депутат отметил, что почти во всех отраслях картина одинакова, апреле был глубокий спад, в мае и июне началось некоторое восстановление. Сфера промышленности несколько отличается от других, поскольку зафиксирован рост промышленного производства. В январе - июне оно выросло на 1,5%, однако в месячном разрезе, к примеру, в июне 2020 года по сравнению с июнем прошлого года было снижение на 2,4%. Тунян отметил, что рост промышленности в основном произошел за счет роста горнодобывающей промышленности. В январе - мае общий рост промышленности составил 2,4%, в том числе обрабатывающая промышленность пережила спад примерно на 3,4%, но горнорудная промышленность выросла на 25,7%. “На данный момент одной из основных опор экономики Армении остается горнорудная промышленность. Как бы это не нравилось экологам или другим людям, имеющим другие мнения, но факт в том, что горнорудная промышленность сегодня обеспечивает значительную часть и налогов, и поступающей в страну валюты, и экономических показателей”, - отметил он.
Рост сельского хозяйства в январе - июне составил 1,7%. Депутат предполагает, что это следствие урожайности года, сельскохозяйственных кредитов со стороны правительства, умных хлевов, льгот на строительство теплиц.
“Если изначально деятельность объектов общественного питания вообще запрещалась, то сейчас они могут действовать с соблюдением определенных правил. Кроме того, в марте, апреле, когда начали разрабатываться антикризисные пакеты, и уже с начала мая вступили в силу, была оказана социальная помощь и работодателям, и отдельным компаниям, которые формируют спрос в экономике”, - сказал Тунян и отметил, что ослабление темпов спада может быть обусловлено этими двумя факторами.
Депутат отметил, что по самым последним оценкам правительства, отраженным в проекте бюджета на 2021 год, в этом году прогнозируется экономический спад в 2,6%. Однако оценки колеблются в пределах 2 - 10%, какой будет окончательная цифра, Тунян не спешит делать прогнозы. Также и потому, что экономическая ситуация тесно связана с ситуацией в сфере здравоохранения, с ежедневными случаями заражения. Он выразил надежду, что стране удастся, ослабив темп в ближайшие месяцы, довести спад до минимума. Он даже не исключил, что страна сможет выйти из спада в нулевом положении, но это при очень оптимистическом сценарии.
“Можем сказать, что экономика постепенно выходит из состояния спада”, - отметил депутат.
Таким образом, темпы экономического спада ослабевают. Депутат заметил, что прозвучат критические замечания о том, что в этих сферах есть проблемы. Да, во многих сферах есть проблемы, и они будут длительными, невозможно сразу вернуться к докризисной ситуации. “Но с другой стороны, очень важно, чтобы ожидания как бизнеса, так и общества были бы положительными, поскольку в экономике большую роль играют и ожидания, особенно в плане денежно-кредитной политики и других аспектов”, - сказал он.
Об ослаблении темпов экономического спада в месячном разрезе свидетельствуют и данные статистического комитета. Депутат отметил, что необходимо по возможности улучшить состояние здравоохранения и в соответствии с этим ускорять темпы восстановления.