Տնտեսությունն անկումից դանդաղ դուրս է գալիս. Բաբկեն Թունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսությունը կորոնավիրուսի համավարակի արդյունքում առաջացած անկումից դանդաղ դուրս է գալիս, այս միտումը նկատելի է ամսական դինամիկայում:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը հույս հայտնեց, որ առաջիկա ամիսներին անկումը կհասնի մինիմումի:
Հունվար-հունիսի կտրվածքով արձանագրվել է տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի 4.7 տոկոսի նվազում: Թունյանը նկատեց, որ հունվար-մայիսի, հունվար-ապրիլի համեմատ անկման տեմպն ավելացել է: Սակայն նա շատ կարևորեց նաև ամսական դինամիկան, այսինքն` ամիսը ամսվա համեմատ տեմպը որքանով է փոփոխվել: «Անկումը փաստացի սկսվել է մարտից: 2020-ի մարտին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի անկումը նախորդ տարվա մարտի համեմատ 4.1 տոկոս էր, ապրիլին այդ անկումը խորացավ մինչև 16.3 տոկոս, որից հետո մայիսի անկումը 2019-ի մայիսի համեմատ դարձավ 12.8 տոկոս, իսկ հունիսին նախորդ հունիսի նկատմամբ ունենք 7.5 տոկոս անկում: Այսինքն, եթե մենք նայում ենք ամսական դինամիկայով, ապրիլին ամենախորը անկումն ենք ունեցել, երբ ամենախիստ սահմանափակումների ժամանակն էր: Հիմա անկման տեմպը թուլացել է, և եթե այս դինամիկան շարունակվի, տեմպն ավելի կթուլանա, և չի բացառվում, որ վերջին եռամսյակում, այսինքն` հոկտեմբեր, նոյեմբեր, դեկտեմբեր ամիսներին ամսական կտրվածքներով ունենանք տնտեսական ակտիվության վերականգնում: Եվ այս ամսական դրական փոփոխությունները, եթե տեղի ունենան, կազդեն ընդհանուր տարեկան ցուցանիշի վրա: Սակայն, թե ինչ չափով կազդի և վերջում ինչ ցուցանիշ կունանանք, կախված է այն հանգամանքից, թե տնտեսությունն ու հակահամաճարակային իրավիճակն ինչպես կզարգանան»,-ասաց Թունյանը:
Անդրադառնալով տնտեսության առանձին ճյուղերին՝ պատգամավորը նկատեց, որ գրեթե բոլոր ճյուղերում նույն պատկերն է, ապրիլին եղել է խորը անկում, մայիս, հունիս ամիսներին սկսվել է որոշակի վերականգնում: Արդյունաբերության ճյուղը մյուսներից մի քիչ տարբերվում է, որովհետև արձանագրվել է արդյունաբերական արտադրանքի աճ: Այն հունվար-հունիսին 1.5 տոկոսով աճել է, սակայն ամսական կտրվածքով, օրինակ 2020-ի հունիսին նախորդ տարվա հունիսի նկատմամբ դեռ նվազել է 2.4 տոկոսով: Թունյանը նկատեց, որ արդյունաբերության աճը հիմնականում հանքարդյունաբերության ոլորտի աճի հաշվին է: Հունվար-մայիսին արդյունաբերության ընդհանուր աճը 2.4 տոկոս է եղել, այդ թվում մշակող արդյունաբերությունը մոտ 3.4 տոկոսով անկում է ապրել, բայց հանքարդյունաբերությունն աճել է 25.7 տոկոսով: «Այս պահին Հայաստանի տնտեսության հիմնական հենարաններից մեկը մնացել է հանքարդյունաբերության ոլորտը: Ինչքան էլ որ դա դուր չգա բնապահպանական թևին կամ այլ կարծիք ունեցողներին, բայց փաստն այն է, որ հանքարդյունաբերությունն այսօր ապահովում է թե հարկերի, թե երկիր մտնող արտարժույթի, թե տնտեսական ցուցանիշների զգալի մասը»,-նշեց նա:
Գյուղատնտեսության աճը հունվար-հունիսին կազմել է 1.7 տոկոս: Պատգամավորը ենթադրում է, որ դա բերքատվության կամ կառավարության կողմից գյուղատնտեսական վարկերի, խելացի անասնագոմերի, ջերմոցների կառուցման համար տրված արտոնությունների հետևանքն է:
Թունյանը տնտեսական անկման տեմպի թուլացման գործոններից մեկը տնտեսական գործունեությունների վերաբացումն է համարում: «Եթե ի սկզբանե հանրային սննդի օբյեկտների գործունեությունը ընդհանրապես արգելվում էր, հիմա դրանք կարող են որոշակի կանոններ պահպանելով գործել: Բացի դրանից նաև մարտ, ապրիլ ամիսներին, երբ հակաճգնաժամային փաթեթները սկսեցին մշակվել, արդեն մայիսի սկզբից մտան կյանքի մեջ՝ և գործատուներին, և առանձին ընկերություններին աջակցությունը, և սոցիալական օգնությունը, որոնք տնտեսության մեջ էլ պահանջարկ են ձևավորում»,-ասաց Թունյանն ու նկատեց, որ անկման տեմպի թուլացումը այս երկու գործոններով կարող է պայմանավորված լինել:
Պատգամավորը նշեց, որ կառավարության ամենաթարմ գնահատականներով, որը արտացոլված է 2021 թվականի բյուջեի նախագծի մեջ, այս տարվա համար կանխատեսվում է 2.6 տոկոս տնտեսական անկում: Բայց տարբեր գնահատականներ տատանվում են 2-10 տոկոսի միջակայքում, սակայն թե վերջնական թիվը որքան կլինի, Թունյանը չի շտապում կանխատեսումներ անել՝ նաև այն պատճառով, որ տնտեսական իրավիճակը սերտորեն կապված է առողջապահական իրավիճակի հետ, ամեն օր հաստատվող դեպքերի հետ: Նա հույս հայտնեց, որ երկրին կհաջողվի, առաջիկա ամիսներին տեմպը թուլացնելով, անկումը բերել մինիմումի: Նա անգամ չբացառեց, որ երկիրը կարողանա զրոյական վիճակով դուրս գալ, բայց դա գերլավատեսական սցենարի դեպքում:
«Կարող ենք ասել, որ տնտեսությունն անկումից դանդաղ դուրս է գալիս»,-նշեց պատգամավորը:
Այսպիսով, տնտեսական անկման տեմպը թուլանում է, պատգամավորը նկատեց, որ կհնչեն քննադատություններ, թե այսինչ ոլորտները խնդիրներ ունեն. այո, շատ ոլորտներ խնդիրներ ունեն, և դրանք երկարատև են լինելու, մինագամից հնարավոր չէ վերադառնալ նախաճգնաժամային իրավիճակին: «Բայց մյուս կողմից շատ կարևոր է, որ թե բիզնեսի, թե հասարակության մոտ սպասումները դրական լինեն, քանի որ տնտեսության մեջ շատ մեծ դեր են խաղում նաև սպասումները՝ հատկապես դրամավարկային քաղաքականության և այլ առումներով»,-ասաց նա:
Ամսական կտրվածքով տնտեսական անկման տեմպի թուլացման մասին են վկայում նաև վիճակագրական կոմիտեի տվյալները: Պատգամավորը նշեց՝ պետք է հնարավորինս առագ բարելավել առողջապահական վիճակն ու ըստ այդմ ավելի արագացնել վերականգնման տեմպը:
Կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված անկումներ են արձանագրվում աշխարհի գրեթեր բոլոր երկրների տնտեսություններում:

YEREVAN, JULY 31, ARMENPRESS. Armenia’s economy is slowly recovering from the recession caused by the novel coronavirus (COVID-19) pandemic, this trend is noticed in the monthly dynamics, Chairman of the parliamentary standing committee on economic affairs Babken Tunyan told Armenpress, expressing hope that the decline will reach minimum in coming months.
As of January-June 4.7% decline in the economic activity index was registered. The MP said the decline rate compared to January-May and January-April has increased, but he highlighted the monthly dynamics to see the changes that have taken place each month. “The decline in fact has started from March. The decline in the economic activity index this March was 4.1% against March 2019. In April the decline reached up to 16.3%, but in May it reached 12.8% and in June – 7.5%. In other words, if we look at the monthly dynamics, we had the highest decline in April, during the strictest coronavirus-related restrictions. But now the declining rate has weakened, and if this dynamics continues, the rate will further weaken and it’s possible we will have a restoration of the economic activity in the last quarter – in October, November and December. And if these monthly positive changes take place, they will affect the overall annual figure. But all these depend on what will be the future development of the economy and the coronavirus situation”, he added.
Touching upon the separate branches of the economy, the lawmaker said the picture is the same almost in all sectors. The industry field differs a little from the other sectors, as a growth has been recorded in the industrial production. It increased by 1.5% in January-June, but on monthly basis it has recorded a decline: for instance compared to June 2019, this year in June it has declined by 2.4%. He said the growth in the industry is mainly at the expense of the growth in the mining industry. “At this moment one of the main bases of Armenia’s economy is the mining industry. No matter how much the environmentalists and others are dissatisfied with this, the fact is that today the mining industry ensures large part of the taxes, foreign currency and economic indicators”, he added.
The growth in agriculture comprised 1.7% in January-June.
The MP connects the weakening of the economic decline with the re-opening of economic activities. “If initially the operation of public food objects was totally banned, now they can operate by following some rules. In addition, in March and April, when the anti-crisis packages started to develop, they entered into force in early May, the assistance was provided both to the employers and separate companies, which in its turn creates a demand in the economy”, he said.
Mr. Tunyan said according to the latest estimations of the government, which is reflected in the 2021 budget draft, 2.6% economic decline is forecast for 2020. However, he noted that it’s still difficult to make a prediction because the economic situation is closely connected with the healthcare situation and the daily coronavirus cases.
“We can state that the economy is slowly getting out of the recession”, he said.
The lawmaker said there may be criticisms that some sectors are facing problems. He confirmed that many sectors face problems and they are going to be long-term problems, as it’s impossible to immediately return to the previous situation. “But on the other hand it’s important for the business and the society to have positive expectations, because expectations play a great role in the economy, especially in terms of the fiscal policy and other factors”, Babken Tunyan said.
The lawmaker said it is necessary to normalize the healthcare situation as soon as possible and further accelerate the recovery process.