«Hands off Tavush». ամերիկահայերն աջակցություն կցուցաբերեն ապաստարանների կառուցման գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի սամանի Տավուշի հատվածում օրեր առաջ Ադրբեջանի սանձազերծած գործողություններն անտարբեր չթողեցին աշխարհի տարբեր հատվածներում գտնվող բազմաթիվ հայերի: Մի մասն իր աջակցությունն էր հայտնում տեղեկատվական դաշտում, մի մասն ակտիվորեն մասնակցում էր բողոքի ձայնը բարձրացնելու, համախմբվելու ցույցերին, որոշներն էլ մտածում էին, թե ինչ ֆինանսական աջակցություն կարող են ցուցաբերել Տավուշի մարզի սահմանամերձ բնակիչներին: Ամերիկացի գրող, իրավաբան և հայազգի դասախոս, իրավապաշտպան, ակտիվիստ, ծագումով Բաքվից Աննա Աստվածատուրյան-Թերքոթը, ով ներկայում ԱՄՆ-ում է բնակվում, հայտնի է Հայաստանին, Արցախին աջակցելու տարբեր ծրագրերով: Աննա Աստվածատուրյան-Թերքոթի ընտանիքը տասնամյակներ առաջ Բաքվում հայերի ջարդերի կազմակերպման ժամանակ մի կերպ կարողանում է փախչել: Պատմության թողած հետքը ուղեկցել է ամբողջ կյանքում: Աննա Աստվածատուրյան-Թերքոթը բոլոր առիթներն օգտագործել է պատմելու, ներկայացնելու, թե տասնամյակներ առաջ Բաքվում հայերի նկատմամբ ինչ վայրագություններ են տեղի ունեցել: Օրեր առաջ Տավուշում Ադրբեջանի սանձազերծած գործողությունները, սահմանային լարվածությունը, կարծես, վերաթարմացրեցին հիշողությունները:
«Մենք տասնամյակներ առաջ փախել ենք Բաքվից, հազիվ փրկվել ենք: Այն, ինչ մեզ հետ տեղի էր ունեցել Բաքվում, ոչ միայն ազդեցություն է թողնում Տավուշին աջակցելու իմ նախաձեռնության վրա, այլև ազդել է իմ բնավորության, այն ամենի վրա, ինչ ես դարձել եմ, թե ինչպես եմ նայում աշխարհին, ինչ եմ մասնագիտությամբ, ինչով եմ զբաղվում, ինչպես եմ օգնում Հայրենիքին: Ես օգնում եմ Հայաստանին ու Արցախին, միևնույն ժամանակ իմ քաղաքական ու հումանիտար նախագծերով պատասխանում ենք այն ամբողջ ցավին և կորուստներին, որոնք մենք՝ Ադրբեջանի հայազգի փախստականներս, վերապրել ենք: Իմ ծրագրերը տարբեր են, ու ես դրանք զգուշությամբ եմ ընտրում: Իմ նախագծերը երեք տիպի են՝ պահպանել Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ իրականացված ջարդերի հիշողությունները, քաղաքական, տնտեսական աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին ու Արցախին և, իհարկե, պատասխանել ադրբեջանական քարոզչությանը: Այնպես, որ երբ Ադրբեջանը հարձակվեց Տավուշի վրա, ես պետք է ինչ-որ բան անեի»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցումասաց Աննա Ասվածատուրյան-Թերքոթը:
Նա ձեռնամուխ եղավ «Ձեռքերը հեռու Տավուշից» կամ «Hands off Tavush» նախաձեռնության իրականացմանը, որի շրջանակում սոցիալական ցանցում սկսեց իրականացնել դրամահավաք՝ օգնելու Ադրբեջանի՝ հրետակոծությունից տուժած համայնքների բնակիչներին: Զանգերն ու նամակները չուշացան: Բազմաթիվ հայեր ու այլ ազգության ներկայացուցիչներ դիմում էին Աննա Ասվածատուրյան-Թերքոթին՝ հասկանալու, թե ինչպես աջակցեն:
«Մարդիկ ցանկանում էին օգնել, ես` նույնպես: Ես չեմ սիրում նստել, սպասել, այն դեպքում, երբ ես կարող եմ, թեկուզ հեռու տեղից, ինչ-որ ձևով օգնել: Կարող եմ ասել, որ դրամահավաքը շատ ակտիվ սկսվեց: Բազմաթիվ դոնորներ տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչներն են, սակայն կան նաև ոչ հայեր»,-ասաց նա:
Մեկ շաբաթ առաջ դրամահավաքի համար սահմանվել էր 25 հազար ԱՄՆ դոլար: Դրան զուգահեռ Աննա Ասվածատուրյան-Թերքոթը տեղեկատվություն էր հավաքում, թե ինչի կարիք ունի Տավուշը: Ընդամենը երկու օրվա ընթացքում նախանշված 25 հազար դոլարը հավաքվեց: Այնուհետև սահմանվեց 50 հազար ԱՄՆ դոլար շեմը, որը նույնպես կարճ ժամանակում հավաքվեց: Այժմ սահմանվել է 75 հազար դոլար, որից շուրջ 59 հազարն արդեն հավաքվել է: Կոնկրետ ի՞նչ նպատակներով է ծախսվելու գումարը. հարցին ի պատասխան, Աննա Ասվածատուրյան-Թերքոթը նշեց, որ կապի մեջ է Տավուշի մարզպետի հետ, ով ծանոթացրել է «Պահապան զարգացման հիմնադրամ»-ի հետ, որն իրականացնում է ապաստարանների կառուցման և այլ նախագծեր:
«Ես որոշեցի առաջին 30 հազար ԱՄՆ դոլարն ուղարկել ապաստարանների կառուցման գործին: Մնացած գումարը կմնա տնտեսական նախագծերի համար, որոնց իրականացումը բնականաբար կլինի մարզպետի հետ համագործակցությամբ: Գումարները կներդրվեն կոնկրետ ծրագրերում: Ես ցանկանում եմ աշխատել այն կազմակերպությունների հետ, որոնք հենց այդ մարզում են գործում, որոնք տնտեսական նախագծերի փորձ ունեն»,-հավելեց նա:
Աննա Ասվածատուրյան-Թերքոթն անդրադարձավ նաև այս օրերին աշխարհի տարբեր երկրներում հայերի ու ադրբեջանցիների միջև սրացումներին: Նա ընդգծեց, որ նման սրացումներին պետք է պատասխանել Հայրենիքի հանդեպ վերաբերմունքով:
«Օգնեք Հայաստանին, մի տրվեք սադրանքներին, ձեզ ավելի բարձր պահեք: Եղեք զգույշ, պատմեք սենատորներին այն, ինչ մեզ հետ տեղի է ունենում Հայաստանում և Սփյուռքում։ Եվ ամենագլխավորը, արեք այնպես, որ մեր նախնիները հպարտանան մեզնով»,-հավելեց նա:
Աննա Ասվածատուրյան-Թերքոթը «Ոչ մի տեղ․ արտաքսման մի պատմություն» (Nowhere, a Story of Exile) գրքի հեղինակն է: Գիրքը գրել է՝ հիմնվելով մանուկ ժամանակ վարած օրագրի հիշողությունների վրա, որտեղ պատմում է, թե ինչպես է իր ընտանիքը Բաքվում առերեսվում ազգային բռնության և բնաջնջման: Նա կարևոր դեր է խաղացել ԱՄՆ Մեն նահանգի կողմից 2013 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության ճանաչման գործում։ Պարգևատրվել է Հայաստանի ու Արցախի նախագահների կողմից:
Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները հուլիսի 12-ին՝ ժամը 12:30-ի սահմաններում, ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենայով Տավուշի ուղղությամբ ՀՀ պետական սահմանը խախտելու փորձ էին կատարել: Հայկական կողմի նախազգուշացումից հետո Ադրբեջանի զինծառայողները, թողնելով ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենան, վերադարձել էին իրենց դիրք: Ժամը 13:45-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները կրկնել էին հայկական զինված ուժերի սահմանային դիրքը գրավելու փորձը՝ կիրառելով հրետանային կրակ, սակայն ճնշվել էին հայկական կողմից և, կորուստներ կրելով, հետ շպրտվել: Ավելի ուշ ադրբեջաբական կողմը վերսկսել էր և մի քանի օր շարունակել հրետակոծությունը՝ թիրախավորելով քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ:

“Hands off Tavush”: армяне, проживающие в США, окажут содействие в строительстве убежищ
Действия, развязанные Азербайджаном несколько дней назад в Тавушской области Армении, не оставили равнодушными многих армян в разных частях света. Некоторые из них выражали свою поддержку в информационном поле, некоторые активно участвовали в акциях протеста, а некоторые думали о том, какое материальное содействие они могут оказать жителям приграничной Тавушской области. Американская писательница, правозащитница, активистка, юрист и преподаватель Анна Аствацатурян-Теркотт - армянка из Баку, проживающая в США. Она известна различными программами содействия Армении и Арцаху. Семье Анны Аствацатурян-Теркотт во время погромов армян в Баку, организованных 30 лет назад, каким-то образом удалось сбежать. Оставленный историей след сопровождал ее всю жизнь. Анна Аствацатурян-Теркотт использовала все возможности, чтобы рассказывать, представлять зверства в отношении армян, имевшие место в Баку 30 лет назад. Действия, развязанные Азербайджаном несколько дней назад в Тавуше, напряженность на границе, кажется, оживили ее воспоминания.
“Мы десятилетия назад бежали из Баку, едва спаслись. То, что произошло с нами в Баку, оказывает влияние не только на мою инициативу по поддержке Тавуша, оно повлияло и на мой характер, на то, какой я стала, как я смотрю на мир, кто я по специальности, чем занимаюсь, как помогаю Родине. Я помогаю Армении и Арцаху, в то же время своими политическими и гуманитарными проектами отвечаю Азербайджану за всю ту боль и потери, которые пережили мы, армянские беженцы. Мои планы разнообразны, и я выбираю их с осторожностью. Мои проекты трех категорий: хранить воспоминания о погромах армян в Азербайджане, оказывать политическое, экономическое содействие Армении и Арцаху и, конечно, отвечать на азербайджанскую пропаганду. Таким образом, когда Азербайджан напал на Тавуш, я должна была что-то делать”, - сказала Анна Аствацатурян-Теркотт.
Она приступила к реализации инициативы “Руки прочь от Тавуша” - “Hands off Tavush”, в рамках которой в социальной сети начался сбор средств для оказания помощи жителям общин Армении, пострадавших от артобстрела Азербайджана. Звонки и письма не заставили себя ждать. Много армян и представителей других национальностей обращались к Анне Аствацатурян-Теркотт, чтобы понять, какое содействие можно оказать.
“Люди хотели помочь, я тоже. Я не люблю сидеть и ждать, в то время как могу, хотя и будучи далеко от этих мест, помочь каким-то образом. Могу сказать, что сбор средств проходил очень активно. Многочисленные доноры - представители местной армянской общины, однако есть и не армяне”, - сказала она.
За неделю до сбора средств была установлена сумма в 25 000 долларов США. Параллельно с этим Анна Аствацатурян-Теркотт собирала информацию о том, в чем нуждается Тавуш. Всего за два дня 25 000 долларов были собраны. Затем сумма была повышена до 50 000 долларов США, которая также за короткое время была собрана. Теперь установлено 75 000 долларов, из которых около 59 000 уже собрано. В ответ на вопрос: “Конкретно, на какие цели будет потрачена сумма?”, - Анна Аствацатурян-Теркотт отметила, что она находится на связи с губернатором Тавуша, который познакомил ее с представителями Фонда развития “Хранитель”, реализующего проекты по строительству убежищ и другие проекты.
“Я решила направить первые 30 000 долларов на строительство убежищ. Остальная сумма останется на другие экономические проекты, реализация которых, естественно, будет осуществляться в сотрудничестве с губернатором. Деньги будут вложены в конкретные программы. Я хочу работать с теми организациями, которые действуют именно в этой области, которые имеют опыт работы по экономическим проектам”, - добавила она.
Анна Аствацатурян-Теркотт коснулась также обострения отношений между армянами и азербайджанцами, что произошло за эти дни в разных странах мира. Она подчеркнула, что на подобные обострения нужно отвечать своим отношением к Родине.
“Помогайте Армении, не поддавайтесь на провокации, держите себя выше всего этого. Будьте бдительны, рассказывайте сенаторам то, что с нами происходит в Армении и в диаспоре. И самое главное, сделайте так, чтобы наши предки гордились бы нами”, - добавила она.
Анна Аствацатурян-Теркотт - автор книги “Нигде: история депортации” (Nowhere, A Story of Exile). Книга написана, на основе воспоминаний из дневника, который она вела в детстве. В дневнике она рассказывала о том, как ее семья в Баку на национальной почве оказалась перед лицом насилия и уничтожения. Анна Аствацатурян-Теркотт в 2013 году сыграла большую роль в деле признания независимости Нагорно-Карабахской республики со стороны американского штата Мэн. За свою деятельность она получила награды от президентов Армении и Арцаха.