Պրահայի արքեպիսկոպոսը հրապարակել է ՀՀ դեսպանության տեղեկատվությունը Ադրբեջանի ագրեսիայի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պրահայի արքեպիսկոպոս կարդինալ Դոմինիկ Դուկան «Ֆեյսբուք»-իիր էջում գրառում էկատարել, որին կից հրապարակել է ՀՀ դեսպանության կողմից տրամադրված հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած իրադարձությունների և ադրբեջանա-թուրքական արձագանքների վերաբերյալ ամփոփ տեղեկատվության՝ վերջինիս գրասենյակի կողմից չեխերեն թարգմանված տարբերակը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեսպանության տրամադրած տեղեկատվությանը կից Պրահայի արքեպիսկոպոս կարդինալ Դոմինիկ Դուկան կատարել է հետևյալ գրառումը․
«Հրապարակում եմ Պրահայում ՀՀ դեսպանությունից ստացված նյութը, որը ցույց է տալիս, թե ինչ վտանգավոր դրության մեջ է ևս մեկ անգամ հայտնվել Հայաստանի Հանրապետությունը, ինչը մեզ ցավոք արդեն հայտնի է Հայոց ցեղասպանության սարսափների պատմությունից։
Բացի այդ, Սուրբ Սոֆիայի տաճարի՝ քրիստոնեական բազիլիկայի և Պոլսո պատրիարքի նստավայրի մզկիթի վերածումը և դրան առնչվող բոլոր քաղաքական իրադարձություններն ինձ նույնպես մեծ մտահոգություն են պատճառում։ Խնդրում եմ բոլոր հավատացյալներին չմոռանալ աղոթել հայ ժողովրդի խաղաղության և ազատության համար»։

Кардинал Дука призвал всех верующих не забывать молиться за мир и свободу армянского народа
Архиепископ Праги кардинал Доминик Дука разместил на своей странице в Facebook предоставленную посольством Армении краткую информацию о событиях на армяно-азербайджанской границе и азербайджано-турецких реакциях на эти события. Как сообщает Арменпресс, кардинал сопроводил свой пост следующей записью:
«Публикую материал, полученный от посольства Армении в Праге, в котором представлена опасная ситуация, в которой однажды оказалась Республика Армения, о которой, к сожалению, мы уже знаем из истории ужасов Геноцида армян.
Кроме того, превращение христианской базилики и резиденции Константинопольского патриарха - собора Святой Софии в мечеть и все связанные с этим политические события также вызывают у меня большую обеспокоенность. Прошу всех верующих не забывать молиться за мир и свободу армянского народа».