Հայոց բանակը վերահաստատեց տարածաշրջանի ամենամարտունակ բանակի համարումը. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի զինված ուժերը, Հայոց բանակը ոչ միայն ցուցաբերեցին բարձրակարգ մարտունակություն, այլև տարածաշրջանի ամենամարտունակ և ամենաինտելեկտուալ բանակի համարումը վերահաստատեցին: Այդ մասին կառավարության նիստի սկզբում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ինչպես գիտեք, ս/թ հուլիսի 12-ին Ադրբեջանի կողմից հարձակում ձեռնարկվեց Տավուշի մարզի մեր սահմանապահ դիրքերի ուղղությամբ: Հայաստանի զինված ուժերը ոչ միայն ետ մղեցին հակառակորդի հարձակումները, այլև նրան պատճառեցին էական վնասներ:
Ադրբեջանական կողմը կրել է բազմաթիվ կորուստներ, այդ թվում՝ սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի, ներառյալ գերժամանակակից տեխնիկայի, ինչը հայկական ռազմական ուժի, մտքի և ռազմարդյունաբերական համալիրի ակնհայտ հաղթանակն է:
Շատ ավելի ուժեղ էր հակառակորդին հասցված բարոյահոգեբանական հարվածը, և սահմանին տեղի ունեցած դեպքերի արդյունքում Ադրբեջանում ներքաղաքական անկայուն վիճակ է ստեղծվել, ինչը այդ երկրի ղեկավարությանը ստիպում է դիմել նորանոր սադրանքների ներքին դժգոհության էներգիան Հայաստանի ու Արցախի դեմ ուղղորդելու համար»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը:
Այս ամենի ֆոնին Նիկոլ Փաշինյանը հարկ համարեց կատարել մի քանի կարևոր արձանագրումներ:
«Նախ՝ Ադրբեջանը հարձակվեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա, և ևս մեկ անգամ պիտի ընդգծեմ, որ այն դիրքերը, որոնք դարձել են վերջին երկու շաբաթվա իրադարձությունների կիզակետ, գտնվում են Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում և Հայաստանին ուղղված Ադրբեջանի մեղադրանքները՝ իր դեմ ագրեսիայի վերաբերյալ, պարզապես անհեթեթ են:
Ադրբեջանը հարձակում գործեց այն ժամանակ, երբ Հայաստանը ներգրավված էր Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման խաղաղ գործընթացում և այն պայմաններում, երբ Ադրբեջանը հրաժարվում էր բանակցել հակամարտության հիմնական կողմի՝ Արցախի հետ:
Ադրբեջանի բոլոր հարձակումները վճռականորեն ետ մղվեցին, և հայկական կողմն առավել քան ամրացրեց իր դիրքերը սահմանագծում: Ադրբեջանական այն միֆը, թե նրա բանակը կարող է հաղթել հայկական բանակին, և, հետևաբար, Հայաստանը և Արցախը պետք է զիջումների գնան,հօդս ցնդեց:
Մենք երկար ժամանակ Ադրբեջանին հորդորում էինք չփորձել մեզ հետ խոսել ուժի դիրքերից, ուժի լեզվով և ուժի սպառնալիքներով: Եվ հիմա կարող ենք ասել՝ Հայաստանը ոչ միայն մերժեց ուժի սպառնալիքը դիվանագիտական սեղանի շուրջ, այլև մարտի դաշտում ցույց տվեց, որ դրանք անհիմն են և չեն արտացոլում ուժերի իրական հարաբերակցությունը: Երբ ասում եմ ուժերի հարաբերակցություն՝ նկատի չունեմ միայն սպառազինությունների և Զինված ուժերի քանակը, այլ նախ և առաջ նրանց գործողությունների որակը, կառավարման մակարդակը»,- ասաց վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ հիմա կարող ենք վստահ ասել, որ Հայաստանի զինված ուժերը, Հայոց բանակը ոչ միայն ցուցաբերեցին բարձրակարգ մարտունակություն, այլև տարածաշրջանի ամենամարտունակ և ամենաինտելեկտուալ բանակի համարումը վերահաստատեցին:
«Եվ սա պարզապես հայտարարություն չէ, այլ հուլիսի 12-ից հետո տեղի ունեցածի մանրամասն վերլուծությունից բխող հետևություն: Մեր բանակը ինչպես եղել, այնպես էլ շարունակում է մնալ համազգային հպարտության աղբյուր և Տավուշում ևս մեկ անգամ վերահաստատեց իր այս կարգավիճակը:
Կարևոր եմ համարում նաև այն, որ Հայաստանի հասարակությունը ցույց տվեց միահամուռ աջակցություն և վստահություն իր լեգիտիմ կառավարությանը և Զինված ուժերին: Կուզենայի առանձնահատուկ ընդգծել Սփյուռքի մեր հայրենակիցների միասնությունը, Հայաստանին իրենց օգնելու նվիրումը, խոհեմությունը և սթափությունը: Սփյուռքի մեր հայրենակիցներն այս օրերին ևս մեկ անգամ ի ցույց դրեցին, որ մենք մեկ ամբողջություն ենք, մեկ ընտանիք, մեկ ոգի և մեկ ինքնություն»,- ընդգծեց վարչապետը:

Армянская армия подтвердила ее признание самой боеспособной армии в регионе: Никол Пашинян
Вооруженные силы Армении продемонстрировали высшую боеспособность и подтвердили ее признание самой боеспособной и интеллектуальной армией региона. Как сообщает «Арменпресс», об этом в начале заседания правительства заявил премьер-министр Никол Пашинян.
“Как Вам известно, 12 июля Азербайджан предпринял нападение на наши пограничные посты в Тавушской области. Вооруженные силы Армении не только отбили атаки противника, но и нанесли ему существенный ущерб.
Азербайджанская сторона понесла многочисленные потери, в том числе и вооружения и военной техники, включая сверхсовременную технику, что является очевидной победой армянской военной силы, мысли и военно-промышленного комплекса.
Сильнее был морально-психологический удар, нанесенный противнику. В результате произошедших на границе событий в Азербайджане сложилась нестабильная внутриполитическая ситуация, что заставляет руководство этой страны прибегать к новым провокациям, чтобы энергию внутреннего недовольства направить против Армении и Арцаха”, - сказал премьер.
На фоне всего этого Никол Пашинян посчитал нужным сделать несколько важных замечаний.
“Во-первых, Азербайджан напал на суверенную территорию Армении, и я еще раз должен подчеркнуть, что те позиции, которые стали эпицентром событий последних двух недель, находятся на суверенной территории Армении и обвинения Азербайджана в агрессии против него просто абсурдны.
Азербайджан совершил нападение тогда, когда Армения была вовлечена в мирный процесс урегулирования карабахского конфликта и в условиях, когда Азербайджан отказывался вести переговоры с основной стороной конфликта – Арцахом.
Все атаки Азербайджана были решительно пресечены, и армянская сторона более чем укрепила свои позиции на границе. Азербайджанский миф о том, что его армия может победить армянскую армию, и, следовательно, Армения и Арцах должны пойти на уступки, испарился.
Мы долгое время призывали Азербайджан не пытаться говорить с нами с позиций силы, языком силы и угроз. И теперь можем сказать, что Армения не только отвергла угрозу силы за дипломатическим столом, но и на поле боя показала, что они безосновательны и не отражают реальное соотношение сил. Когда я говорю о соотношении сил, я имею в виду не только количество вооружений и Вооруженных сил, а прежде всего качество их действий, уровень управления”, - сказал премьер-министр.
По его словам, сейчас мы можем с уверенностью сказать, что Вооруженные силы Армении, армянская армия не только продемонстрировали высококлассную боеспособность, но и подтвердили ее признание самой боеспособной и интеллектуальной армией региона.
“И это не просто заявление, а вывод из детального анализа событий, произошедших после 12 июля. Наша армия была и остается предметом общенациональной гордости. В Тавуше она еще раз подтвердила это.
Считаю важным также и то, что общество Армении продемонстрировало свою солидарность, поддержку и доверие своему легитимному правительству и вооруженным силам. Хотелось бы особо подчеркнуть единство наших соотечественников и в диаспоре, преданность, благоразумие и трезвость их содействия Армении. Наши соотечественники из диаспоры в эти дни еще раз продемонстрировали, что мы - единое целое, одна семья, один дух и одна идентичность”, - подчеркнул премьер-министр.