Ուկրաինայի հայկական եկեղեցիներում պատարագներ են մատուցվել Ադրբեջանի հետ սահմանին զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի հայկական եկեղեցիներում պատարագներ են մատուցվել Ադրբեջանի հետ սահմանին զոհվածների հիշատակին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպեսAnalitikaUA.net-ին հայտնել է հայր Կարապետ Ղարիբյանը, Ուկրաինայի բոլոր հայկական եկեղեցիներում, ժամը 11:00-ին պատարագներ են անցկացվել Ադրբեջանի հետ սահմանին զոհվածների հիշատակին։ Կիեւում աղոթքը մատուցվել է Սրբոց Նահատակաց եկեղեցում։
Ինչպես հայտնի է, Ադրբեջանի հետ սահմանին էսկալացիայի ժամանակ 4 հայ զինծառայող է զոհվել:
Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները հուլիսի 12-ին՝ ժամը 12:30-ի սահմաններում, ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենայով Տավուշի ուղղությամբ ՀՀ պետական սահմանը խախտելու փորձ էին կատարել: Հայկական կողմի նախազգուշացումից հետո Ադրբեջանի զինծառայողները, թողնելով ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենան, վերադարձել էին իրենց դիրք: Ժամը 13:45-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները կրկնել էին հայկական զինված ուժերի սահմանային դիրքը գրավելու փորձը՝ կիրառելով հրետանային կրակ, սակայն ճնշվել էին հայկական կողմից և, կորուստներ կրելով, ետ շպրտվել: Ավելի ուշ ադրբեջանական կողմը վերսկսել էր հրետակոծությունը՝ թիրախավորելով քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ:
Հայ-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած գործողությունների հետևանքովզոհվելենմայոր Գարուշ Համբարձումյանը, կապիտան Սոս Էլբակյանը, կրտսեր սերժանտ Սմբատ Գաբրիելյանըև կրտսեր սերժանտ Գրիշա Մաթևոսյանը:

В армянских церквях Украины прошли богослужения в память о жертвах на границе с Азербайджаном
В армянских церквях Украины прошли богослужения в память об армянских военнослужащих, погибших на границе с Азербайджаном.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на сайте AnalitikaUA.net сообщил отец Карапет Гарибян. Во всех армянских церквях Украины в 11:00 прошли литургии в память о погибших на границе с Азербайджаном. В Киеве молитва была отслужена в церкви Святых Мучеников.
Как известно, в ходе эскалации военных действий на границе с Азербайджаном погибли 4 армянских военнослужащих.
Военнослужащие ВС Азербайджана 12 июля около 12:30 на автомобиле марки УАЗ совершили попытку нарушить государственную границу Армении в направлении Тавуша. После предупреждения с армянской стороны они, оставив машину марки УАЗ, вернулись на свои позиции. В 13:45 военнослужащие ВС Азербайджана, с применением артиллерии, повторили попытку захвата пограничной позиции армянских вооруженных сил, однако, неся потери, были отброшены армянской стороной. Позже азербайджанская сторона возобновила обстрел, ведя огонь в направлении гражданских инфраструктур.
В результате действий, развязанных Азербайджаном на армяно-азербайджанской границе, погибли майор Гаруш Амбарцумян, капитан Сос Элбакян, младший сержант Смбат Габриелян и младший сержант Гриша Матевосян.