Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարը դատապարտել է Հայաստանի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հուլիսի 14-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Խրիստոդուլիդեսի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ պաշտոնական կայքը։
«Արտգործնախարարները քննարկեցին հուլիսի 12-ից հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիսարևելյան հատվածում ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը: Նախարար Մնացականյանն իր կիպրացի գործընկերոջը մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրեց Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների, այդ թվում վերջինիս կողմից քաղաքացիական ենթակառուցվածքների և բնակչության թիրախավորման վերաբերյալ: Այս առնչությամբ Կիպրոսի ԱԳ նախարարը դատապարտեց Հայաստանի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիան:
Հայաստանի և Կիպրոսի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձան նաև տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության հարցերի: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը խիստ անհանգստացնող գնահատեց հայ-ադրբեջանական սահմանային լարվածության վերաբերյալ Թուրքիայի անվերապահ աջակցությունն Ադրբեջանի ագրեսիային՝ որպես տարածաշրջանում անկայունության հրահրման և անվտանգության խաթարմանն ուղղված թուրքական իշխանությունների գործելակերպի հերթական արտահայտություն»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

YEREVAN, JULY 15, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsaknayan held a phone conversation with Nikos Christodoulides, the Foreign Minister of Cyprus on July 14, the Armenian MFA told Armenpress.
The Foreign Ministers discussed the situation resulting from the aggression of Azerbaijan in the northeast of the Armenian-Azerbaijani border starting from July 12. Minister Mnatsakanyan presented his Cypriot counterpart with detailed information on Azerbaijan’s provocative actions, including the targeting of civilian infrastructure and population. In this regard, the Cypriot Foreign Minister condemned the Azerbaijani aggression against Armenia.
The Foreign Ministers of Armenia and Cyprus touched upon the issues of regional security and stability. In this regard, the Foreign Minister of Armenia assessed as extremely concerning Turkey's unconditional support to Azerbaijan’s aggression, as another expression of the policy of Turkish authorities to instigate instability and undermine the security in the region.