Հայ-թուրքական դիվանագիտական առճակատումը Չեխիայում Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևին արձագանքի ներքո
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայի Խորհրդարանի Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը այժմեական էր դարձել դեռևս 2017թ. ապրիլի 25-ին Չեխիայի Խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող և ճանաչող բանաձևի ընդունումից ի վեր, ինչը տրամաբանական ավարտի կբերեր երկրի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը։ Վերջինս կարևորվում էր նաև այն տեսանկյունից, որ Չեխիան դասվում է խորհրդարանական ժողովրդավարական պետությունների շարքին։ Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ իր դրական կեցվածքի մասին բացահայտ հայտնել էր դեռևս 2014 թ․-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Չեխիա այցի ժամանակ, իսկ այնուհետև ակտիվորեն աջակցել Չեխիայի Խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց Ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի անցկացմանը։
Տարիներ անց սպասումներն արդարացան. Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի նախագահի տեղակալներ Միլան Շտյեխի և Միլուշե Հորսկայի նախաձեռնությամբ և ջանքերով Սենատի 23-րդ լիագումար նիստի շրջանակներում մայիսի 20-ին Չեխիայի Խորհրդարանի Սենատն ընդունեց Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի ավարտի 75-ամյակին և երկու աշխարհամարտերի ընթացքում մարդկության դեմ գործած ոճրագործությունների, այդ թվում՝ Հայոց Ցեղասպանության դատապարտմանը նվիրված բանաձև: Այն ոչ միայն բովանդակությամբ շատ նման էր դեռևս 2017թ․ Պատգամավորների պալատի կողմից ընդունված բանաձևին, այլև առանձնահատուկ շեշտում էր երկու աշխարհամարտերում մարդկության դեմ գործած հանցագործությունների միջև պատճառահետևանքային կապը. բանաձևով ևս մեկ անգամ ի ցույց դրվեց Հայոց ցեղասպանության դատապարտման կարևորությունը պատշաճ միջազգային համատեքստում։
Բանաձևի ընդունումը ողջունվեց հայկական կողմից՝ ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի համապատասխան մեկնաբանությամբ, լուսաբանվեց չեխական մի շարք ճանաչված լրատվականների, այդ թվում՝ «Ceske Noviny», «ČTK», «CT24», «Czech Radio», «Prague Morning»-ի կողմից։ Կռահելի էր, որ նման բանաձևի ընդունումը չէր կարող անպատասխան մնալ ժխտողական քաղաքականության առաջամարտիկ Թուրքիայի կողմից, որի արտաքին գերատեսչությունը մայիսի 21-ին հանդես եկավ Սենատի բանաձևի առնչությամբ մամլո հաղորդագրությամբ, որով ոչ միայն բանաձևն իր համար հայտարարեց «առոչինչ» և հավատարիմ մնաց իր ժխտողական սկզբունքների հնչեցմանը, այլև չեխ օրենսդիրներին վերագրեց «խեղաթյուրված և նենգ մտածելակերպ» և մեղադրեց պատմությունը վերաշարադրելու մեջ` չխորշելով նույնիսկ նման մեղադրանքներ հնչեցնելիս կեղծ տեղեկատվության տարածումից։ Թուրքիայի ԱԳՆ տարածած վերոնշյալ հաղորդագրության վերջում հղում է կատարվում Չեխիայի ԱԳ նախարար Տոմաշ Պետրժիչեկի հայտարարությանն առ այն, որ ընդունված բանաձևը չի արտացոլում հարցի առնչությամբ կառավարության դիրքորոշումը: Ինչն առավել հետաքրքրական է, նշվածը որևէ պաշտոնական աղբյուրում գտնել չհաջողվեց։
Եթե թուրքական կողմն իր մամլո հաղորդագրությամբ փորձում էր կասեցնել բանաձևի բովանդակության հիմնական թեմայի շուրջ քննարկումները, ապա կարծես ստացվեց բոլորովին հակառակը, քանզի չեխական մամուլն էլ ավելի լայն արձագանք տվեց թեմային («ČTK», «zpravy.aktualne.cz», «Czech Radio», «Prague Morning», «Idnes», «cz.sputniknews», «echo24.cz», «tyden.cz» և այլն)՝ Թուրքիայի ԱԳՆ հաղորդագրությանն անդրադառնալիս, էլ ավելի մանրակրկիտ ներկայացնելով եղելությունն ու Հայոց Ցեղասպանության նախապատմությունը։
Թուրքական կողմի ժխտողական հայտարարությանն արձագանքեց Չեխիայում ՀՀ դեսպան Աշոտ Հովակիմյանը, ում մեկնաբանությունը մայիսի 25-ին հրապարակվեց անգլախոս «Prague Morning» լրատվականի կողմից։ Դեսպանը, մասնավորապես նշել է. «Սա Թուրքիայի պաշտոնական առաջին և վերջին արձագանքը չէ Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը: Թուրքիան դիմում է արդարության ժխտման հերթական քայլին՝ դրանով խորացնելով անջրպետը իր ու համամարդկային արժեքների միջև։ Ժխտողականությունն ապագա չունի՝ ինչպիսի փաթեթավորում էլ որ այն ունենա: Որքան Թուրքիայի իշխանությունները ջանք են թափում ժխտելու ճշմարտությունը, այնքան ճշմարտությունը հարթում է իր ճանապարհը և դառնում հասարակական գիտելիք»:
ՀՀ դեսպանի մեկնաբանությանն անմիջապես հետևեց նույն պարբերականում Չեխիայում Թուրքիայի դեսպանի արձագանքը, ով ոչ միայն ՀՀ դեսպանին ու հայ ժողովրդին մեղադրեց «ատելության սերմանման» և միջազգային սկզբունքների ու չափանիշների խախտման մեջ, այլև հարթակն օգտագործեց Թուրքիայի կողմից տարվող ցեղասպանության ժխտողականության քաղաքականության հիմնական թեզերի լայնածավալ մեջբերման համար։
Իրավիճակն անպատասխան չմնաց նաև չեխ ակադեմիական հասարակության կողմից․ չեխական հայտնի պարբերականներ «Mlada Fronta Dnes»-ի և «Idnes»-ի՝ հունիսի 9-ի թողարկումներում հրապարակվեց Ցեղասպանությունների ուսումնասիրման Թերեզինշտադտի կենտրոնի գործադիր տնօրեն Շիմոն Կրբեցի մեկնաբանությունը՝ Սենատի բանաձևի ընդունման և վերջինիս շուրջ արձագանքների վերաբերյալ, որը վերջինս վերնագրեց «Ձայն՝ ցեղասպանության ժխտողներին»։ Շիմոն Կրբեցը բացահայտորեն հայտարարեց, որ Չեխիան դարձել է Թուրքիայի ապատեղեկատվության և ժխտողականության թիրախ՝ մատնանշելով և՛ Չեխիայի ԱԳ նախարարի՝ գոյություն չունեցող հայտարարության հղումը Թուրքիայի կողմից, և՛ ժխտողական պնդումների տարածումը մամուլում, ինչպես նաև Չեխիայի ԱԳՆ լռությունն իր երկրի ժողովրդավարորեն ընտրված օրենսդիրի հասցեին հնչեցված անհարիր հայտարարությունների ու իրեն վերագրած «հայտարարության» կապակցությամբ։
Պարոն Կրբեցի մեկնաբանության հրապարակմանը հետևեց նաև չեխական հայտնի մեկ այլ լրատվականի՝ «Aktualne.cz»-ի անդրադարձը թեմային՝ «Յաթաղան և ատելություն․ ցեղասպանության վերաբերյալ Սենատի բանաձևը բանավեճ հրահրեց երկու դեսպանների միջև» հոդվածի հրապարակմամբ։ Հոդվածի հեղինակը ներառել է նաև Չեխիայում ՀՀ դեսպանի պատասխանն իր թուրք գործընկերոջը, որտեղ ՀՀ դեսպանը ոչ միայն ժխտողականությունը որակում է որպես ցեղասպանության շարունակություն և Հայաստանի ու հայ ազգի անվտանգության սպառնալիք, այլև հույս հայտնում, որ Թուրքիայի դեսպանը «օրերից մեկ օր կզղջա իր ժխտողական կեցվածքի համար և կմիանա թուրք մտավորականության, քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների, մարդու իրավունքների պաշտպանների այն խիզախ մեծ խմբին, ովքեր բացահայտորեն մարտահրավեր են նետում պաշտոնական հայտարարություններին և ճանաչում Հայոց Ցեղասպանությունը՝ այդպիսով ճանապարհ հարթելով հայերի և թուրքերի միջև հաշտեցման համար»։
Հոդվածի հեղինակը մեջբերում է նաև Սենատի բանաձևի առնչությամբ Չեխիայի ԱԳ նախարարին վերապահված՝ թուրք դեսպանի խոսքերն, որոնց համաձայն նախարար Պետրժիչեկը թուրք դեսպանի հետ հանդիպմանը իբր նշել է, որ Սենատի կողմից ընդունված բանաձևը չի արտացոլում կառավարության դիրքորոշումը, և Չեխիայի ԱԳՆ մամլո խոսնակ Զուզանա Շտյիխովայի մեկնաբանությունն առ այն, որ Չեխիայի կառավարությունը դատապարտում է այդ իրադարձությունները, սակայն գտնում, որ դրանց գնահատմամբ առաջին հերթին պետք է զբաղվեն անկախ պատմաբանները:
Չեխիայի ԱԳՆ նման դիրքորոշմանը կրկին արձագանքեց Թերեզինշտադտի կենտրոնի գործադիր տնօրեն Շիմոն Կրբեցը, ով ֆեյսբուքյան էջում իր ցասումն արտահայտեց Չեխիայի ԱԳՆ խոսնակի՝ հոդվածում տեղ գտած մեկնաբանության կապակցությամբ՝ նշելով, որ «Mlada Fronta Dnes»-ում իր հրապարակված հոդվածում անդրադարձ էր կատարվել այն հարցին, որ Չեխիայի ԱԳՆ չի արձագանքել Սենատի բանաձևի առնչությամբ լրատվական դաշտում Թուրքիայի կողմից հարձակումներին, այդ թվում՝ Սենատի հասցեին մեղադրանքներին, Չեխիայի ԱԳՆ՝ գոյություն չունեցող հայտարարությանը հղմանը և Օսմանյան Կայսրությունում 1915-1918թթ․ տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ մամուլում ապատեղեկատվության տարածմանը, մինչդեռ միայն հունիսի 11-ին «Aktualne.cz»-ում հրապարակվում է Չեխիայի ԱԳՆ խոսնակի մեկնաբանությունը, որով վերջինս ոչ միայն նույնիսկ չի արձագանքում Չեխիայի ժողովրդավարական հաստատությունների հասցեին հարձակումներին ու, առհասարակ, ցեղասպանության ժխտմանը, այլև հանդես է գալիս նման հայտարարությամբ։
Նշենք, որ, ի տարբերություն Թուրքիայի ԱԳՆ մամլո հաղորդագրության մեջ ներառված պնդման՝ բանաձևի ընդունման կապակցությամբ չեխական ԱԳՆ պաշտոնական հայտարարություն իսկապես չէր հրապարակել, ինչը, ինչպես տեղեկացանք ՀՀ ԱԳՆ-ից, առնվազն երկու անգամ Չեխիայի ԱԳՆ կողմից վերահաստատվել էր Չեխիայում ՀՀ դեսպանությանը։ ԱԳՆ-ից տեղեկացանք նաև, որ Չեխիայում ՀՀ դեսպանը Չեխիայի ԱԳՆ-ում ունեցած հանդիպման ժամանակ փոխանցել է հարցի շուրջ մամուլում նմանօրինակ շահարկումների առնչությամբ իր դժգոհությունը։
Հոդվածում տեղ են գտել նաև Սենատի բանաձևի հեղինակ, Սենատի փոխնախագահ Միլան Շտյեխի խոսքերն առ այն, որ պատմական աղբյուրները վկայում են այն փաստը, որ նացիստները ոգեշնչվել են նրանով, որ Առաջին աշխարհամարտի տարիներին Օսմանյան Կայսրությունում իրագործված հայերի ցեղասպանությունը բավականաչափ չի դատապարտվել։ Հոդվածի հեղինակը նաև հիշեցնում է, որ երկրի նախագահ Միլոշ Զեմանը նույնպես հայերի բնաջնջումը որակել է ցեղասպանություն։ Բացի այդ, թուրք դեսպանի պնդումների շուրջ իր տեսակետն է ներկայացրել նաև Չեխիայի Խորհրդարանի Սենատի նախագահ Միլոշ Վիստրչիլը, ով թուրք դիվանագետին հստակ հայտնել է, որ բանաձևի ընդունումն՝ «անկախ Սենատի» կամքի արտահայտումն է։ Հետաքրքրական է, որ թեմայի շուրջ իր կարծիքն է ներկայացրել նաև Չեխիայի ԱԳՆ կողմից հիմնադրված, միջազգային հարաբերությունների ոլորտում հետազոտական աշխատանքներ իրականացնող Պրահայի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի՝ երկրի ԱԳՆ կողմից նշանակվող տնօրեն Օնդրժեյ Դիտրիխը, ով Թուրքիայի նմանօրինակ արձագանքը Սենատի բանաձևի ընդունմանը բնութագրել է որպես «թուրքական կոլորիտ»-ի մի մաս, երբ թուրքական կողմը այլ պետությունների կողմից նմանատիպ բանաձևերի ընդունման պարագայում գործում է ընդունված գործելաոճի համաձայն։
Այս ամենի ֆոնին Չեխական հեռուստատեսությունը հունիսի 9-ից սկսած երեք օր շարունակ ցուցադրում էր ֆրանսիական «Le Genocide Armenien» վավերագրական ֆիլմը, որի պրեմիերան եղել էր դեռևս 2008թ․ և չէր ցուցադրվել հեռուստատեսությամբ 2009թ․-ից ի վեր։ Հետաքրքրական է նաև, որ դեռևս ապրիլի 24-ին, ի թիվս բազմաթիվ այլ հրապարակումների, Չեխական հեռուստատեսության կայքում հրապարակվեց Հայոց Ցեղասպանւթյան 105-րդ տարելիցին նվիրված հոդված, որի հեղինակ Յակուբ Սլավիկն իր ֆեյսբուքյան էջում հոդվածը զետեղելիս նշել էր․ «Այսօր ժամանակակից պատմության մեջ առաջին ցեղասպանության 105-րդ տարելիցն է: Օսմանյան Կայսրության կողմից իրականացված այս սպանդին զոհ է գնացել 1․5 միլիոնից ավելի հայ։ Սա Չեխական հեռուստատեսության համար գրված իմ ամենաօգտակար հոդվածն է»։
Նման մեկնաբանությունների և ժողովրդավարության անկյունաքարային ինստիտուտի երկու պալատների կողմից Հայոց Ցեղասպանության դատապարտման ֆոնին խոսել այն մասին, որ ցեղասպանության դատապարտումը Չեխիայի դիրքորոշումը չէ, կարծում ենք ավելորդ է։

Армяно-турецкая дипломатическая конфронтация в контексте резолюции Чехии о признании Геноцида армян
Вопрос признания Сенатом Парламента Чехии Геноцида армян стал актуальным еще в 2017 году. 25 апреля Палата депутатов парламента Чехии приняла резолюцию, осуждающую и признающую геноцид армян, что привело к логическому завершению процесса признания Геноцида армян парламентом страны. Это было важно и с той точки зрения, что Чехия относится к числу парламентских демократических государств. Президент Чехии Милош Земан открыто заявил о своей позитивной позиции в связи с признанием Геноцида армян еще в 2014 году во время визита президента Армении Сержа Саркисяна в Чехию, а затем активно содействовал проведению Палатой депутатов парламента Чехии резолюции, осуждающей Геноцид армян.
Спустя годы ожидания оправдались. По инициативе и усилиями заместителей председателя Сената Парламента Чехии Милана Штьеха и Милуше Хорска в рамках 23-го пленарного заседания Сената 20 мая Сенат Чехии принял резолюцию, посвященную 75-летию окончания Второй мировой войны и преступлениям против человечества в ходе двух мировых войн, также и резолюцию, осуждающую Геноцид армян. Она не только по содержанию была очень похожа на резолюцию, принятую Палатой депутатов еще в 2017 году, но и особо подчеркивала причинно-следственную связь между преступлениями против человечества в двух мировых войнах. Резолюция еще раз продемонстрировала важность осуждения Геноцида армян в надлежащем международном контексте.
Принятие резолюции приветствовалось с соответствующей интерпретацией пресс-секретарем МИД Армении Анны Нагдалян, освещалось рядом известных чешских СМИ, в том числе “Ceske Noviny”, “ČTK”, “CT24”, “Czech Radio”, “Prague Morning”. Можно было догадаться, что принятие подобной резолюции не могло остаться безответным со стороны лидеров политики отрицания Турции, внешнеполитическое ведомство которой 21 мая выступило с пресс-сообщением по поводу резолюции Сената, в котором не только объявило резолюцию “недействительной” для нее и осталось верной озвучиванию своих принципов отрицания, но также приписало чешским законодателям “искаженное и коварное мышление” и обвинило их в переписывании истории, не гнушаясь даже распространением ложной информации при озвучивании подобных обвинений. В конце вышеуказанного сообщения МИД Турции ссылается на заявление министра иностранных дел Чехии Томаша Петржичека, что принятая резолюция не отражает позицию правительства по данному вопросу. Что особенно интересно, найти указанное в каком-либо официальном источнике не удалось.
Если турецкая сторона своим пресс-сообщением пыталась приостановить обсуждения по основной теме содержания резолюции, то, кажется, получилось совсем наоборот, поскольку чешская пресса дала более широкий отклик на эту тему, обращаясь к сообщению МИД Турции, более детально представляя произошедшее и предысторию Геноцида армян. На заявление турецкой стороны об отрицании откликнулся посол Армении в Чехии Ашот Овакимян, комментарий которого 25 мая был опубликован англоязычным информационным агентством “Prague Morning”. Посол, в частности, отметил: “Это не первая и не последняя подобная официальная реакция Турции на международное признание Геноцида армян. Турция прибегает к очередному шагу отрицания справедливости, тем самым углубляя разрыв между собой и общечеловеческими ценностями. У отрицания нет будущего, в каком бы обрамлении оно не было. Чем больше власти Турции прилагают усилий, чтобы отрицать истину, тем лучше истина пробивает свой путь и становится общественным знанием”.
За комментарием посла Армении в том же издании последовала реакция посла Турции в Чехии, который не только обвинил посла Армении и армянский народ в “насаждении ненависти” и нарушении международных принципов и критериев, но и использовал площадку для широкомасштабного цитирования основных тезисов политики отрицания геноцида, проводимой Турцией.
Ситуация не осталась без ответа и со стороны чешского академического общества: известные чешские издания “Mlada Fronta Dnes” и “Idnes” 9 июня опубликовали комментарий исполнительного директора Центра Терезинштадта по изучению геноцидов Шимона Крбца относительно принятия Сенатской резолюции и откликов вокруг нее, которые были озаглавлены “Голос отрицателям геноцида”. Шимон Крбец открыто заявил, что Чехия стала мишенью дезинформации и отрицания Турции, указав и на ссылку несуществующего заявления главы МИД Чехии со стороны Турции, и распространение в прессе утверждений об отрицании, а также молчание МИД Чехии в связи с неподобающими заявлениями в адрес демократически избранного законодательного органа своей страны и приписываемым ей “заявлениям”.
За публикацией комментария господина Крбеца последовало обращение к теме: “Ятаган и ненависть: резолюция Сената по геноциду спровоцировала дискуссию между двумя послами” другой известной чешской газет “Aktualne.cz”. Автор статьи включил также ответ посла Армении в Чехии своему турецкому коллеге, в котором посол Армении не только квалифицирует отрицание как продолжение геноцида и угрозу безопасности Армении и армянского народа, но и выражает надежду, что посол Турции “однажды пожалеет о своей позиции отрицания и присоединится к смелой группе турецкой интеллигенции, активистов гражданского общества, защитников прав человека, тем, кто открыто бросает вызов официальным заявлениям и признает Геноцид армян, тем самым проложив путь к примирению между армянами и турками”.
Автор статьи приводит и слова турецкого посла, возложенные на министра иностранных дел Чехии по поводу резолюции Сената, согласно которым министр Петржичек на встрече с турецким послом якобы отметил, что принятая Сенатом резолюция не отражает позицию правительства, и комментарий пресс-секретаря МИД Чехии Зузаны Штиховой о том, что правительство Чехии осуждает эти события, однако считает, что их оценкой в первую очередь должны заниматься независимые историки.
На подобную позицию МИД Чехии вновь отреагировал исполнительный директор Центра Терезинштадта Шимон Крбец, который на своей странице в Facebook выразил свой гнев в связи с комментарием пресс-секретаря МИД Чехии, отметив, что в статье, опубликованной в “Mlada Fronta Dnes”, был затронут вопрос о том, что МИД Чехии не отреагировал на нападения Турции в информационном поле в связи с резолюцией Сената.
Отметим, что в отличие от утверждения, содержащегося в пресс-релизе МИД Турции, официальное заявление чешского МИД в связи с принятием резолюции действительно не было опубликовано, что, как сообщили в МИД Армении, по меньшей мере два раза подтверждало посольство Армении в Чехии. В МИД сообщили также, что посол Армении в Чехии во время встречи в МИД Чехии передал свое недовольство в связи с подобными спекуляциями в прессе вокруг данного вопроса.
В статье нашли место также слова автора резолюции Сената, вице-председателя Сената Милана Штьеха о том, что исторические источники свидетельствуют о том, что нацисты вдохновились тем, что Геноцид армян в Османской империи в годы Первой мировой войны не был достаточно осужден. Автор статьи также напоминает, что президент страны Милош Земан также назвал истребление армян Геноцидом. Кроме того, свою точку зрения по утверждениям турецкого посла представил также и председатель Сената Парламента Чехии Милош Вистрчил, который четко заявил турецкому дипломату, что принятие резолюции - выражение воли “независимого Сената”. Примечательно, что свое мнение на эту тему высказал также и директор Пражского института международных отношений, назначаемый МИД страны Ондржей Дитрих, который охарактеризовал подобную реакцию Турции на принятие резолюции Сената как часть “турецкого колорита”, когда турецкая сторона в случае принятия другими государствами подобных резолюций действует согласно принятому стилю действий.
На фоне всего этого Чешское телевидение, начиная с 9 июня, три дня подряд демонстрировало французский документальный фильм “Le Genocide Armenien”, премьера которого состоялась еще в 2008 году. Фильм не показывался на телевидении с 2009 года. Примечательно также и то, что еще 24 апреля, в числе множества других публикаций, на сайте Чешского телевидения была опубликована статья, посвященная 105-й годовщине Геноцида армян, автор которой Якуб Славик, разместив на своей странице в Facebook статью, отметил: “Сегодня 105-я годовщина первого в современной истории Геноцида армян. Жертвами этой резни, осуществленной Османской империей, стали более 1,5 млн армян. Это самая полезная статья, написанная мною для Чешского телевидения”.
На фоне подобных комментариев и осуждения Геноцида армян обеими палатами краеугольного института демократии Чехии говорить о том, что осуждение геноцида не является позицией Чехии, мы считаем излишним.