Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը նվազեցվել է 0.5 տոկոսային կետով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2020 թ. հունիսի 16-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը նվազեցնել 0.5 տոկոսային կետով՝ սահմանելով 4.5%: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ կենտրոնական բանկի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից։
«2020 թ. մայիսին արձանագրվել է 0.1% գնանկում՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա 0.4% գնանկման դիմաց, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճը ավելացել է և կազմել 1.2%:
Կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված՝ սպասվում է, որ երկրորդ եռամսյակում համաշխարհային տնտեսությունը կգրանցի իր պատմական ամենամեծ անկումներից մեկը: Ընդ որում, գնահատվում է, որ համաշխարհային տնտեսության վերականգնումը ընթանում է սպասվածից ավելի դանդաղ տեմպերով, և շարունակվում է պահպանվել համավարակի ապագա ընթացքի հետ կապված անորոշությունը: Միևնույն ժամանակ հումքային ապրանքների գները ցույց են տալիս կայունացման և վերականգնման որոշ նշաններ՝ պայմանավորված Չինաստանի տնտեսության զգուշավոր լավատեսական սպասումներով: Ակնկալվում է, որ արտաքին հատվածը ՀՀ տնտեսության վրա կշարունակի ունենալ գնանկումային ազդեցություն:
ԿԲ գնահատականների համաձայն Հայաստանում երկրորդ եռամսյակում տնտեսական ակտիվության նվազումը կխորանա՝ պայմանավորված ինչպես առաջարկի, այնպես էլ պահանջարկի գործոններով: Առաջարկի մասով նվազումը պայմանավորված է հատկապես շինարարության ու ծառայությունների ոլորտում արձանագրված անկմամբ, իսկ պահանջարկի տեսանկյունից անկումը կարտահայտվի հիմնականում մասնավոր ծախսումների կրճատմամբ թե՛ սպառման և թե՛ ներդրումների մասով։ Չնայած նախորդ տարվա համեմատ հարկաբյուջետային քաղաքականության խթանող ազդեցությանը, մասնավոր պահանջարկի նվազման ազդեցությունները կգերակշռեն, ինչը մեծապես պայմանավորված է համավարակի հետ կապված անորոշությունների պահպանմամբ:
Հաշվի առնելով արտաքին և ներքին պահանջարկի վերականգնման դանդաղումը, առկա ցածր գնաճային միջավայրը և ձևավորված բարձր անորոշության բացասական ազդեցությունը՝ ԿԲ Խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում ավելի մեծ քայլով նվազեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը: Խորհուրդը գնահատում է, որ ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտ կլինի խթանող դիրքը պահպանել նաև միջնաժամկետ հատվածում, որի ներքո գնաճը կարճաժամկետ հատվածում կպահպանվի ցածր մակարդակում՝ նպատակին մոտենալով միայն կանխատեսվող հորիզոնի վերջում: Խորհուրդը գտնում է նաև, որ ներկա իրավիճակում դրամավարկային քաղաքականության խթանման հետ մեկտեղ համախառն պահանջարկի վերականգնման համար առանցքային է հարկաբյուջետային ավելի խթանող քաղաքականության իրականացումը:
ԿԲ Խորհուրդը գնահատում է, որ ծրագրված ուղեգծից գնաճի շեղման ռիսկերը դեռևս գերակշռում են ներքևի ուղղությամբ՝ պայմանավորված պահանջարկի վերականգնման հնարավոր դանդաղմամբ և անորոշության հավանական պահպանմամբ: Ռիսկերի դրսևորման պարագայում Կենտրոնական բանկը մշտապես պատրաստ է ըստ անհրաժեշտության ճշգրտել քաղաքականությունը՝ ապահովելով գների կայունությունը միջնաժամկետ հատվածում։
Տոկոսադրույքի մակարդակի որոշման հիմքում ընկած մանրամասն տեղեկատվությանը կարող եք ծանոթանալ մինչև 2020 թ. հունիսի 30-ը հրապարակվելիք Գնաճի հաշվետվությունում (Դրամավարկային քաղաքականության 2020 թ. երկրորդ եռամսյակի ծրագրում)»,- ասված է ՀՀ կենտրոնական բանկի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Armenia’s Central Bank reduces refinancing rate by 0.5%, sets it at 4.5%
YEREVAN, JUNE 16, ARMENPRESS. During today’s session the Board of the Central Bank of Armenia made a decision to reduce the refinancing rate by 0.5%, setting it at 4.5%, the CBA told Armenpress.
0.1% deflation was registered in May 2020, compared to the 0.4% deflation in May 2019, in case of which the 12-month inflation has increased and comprised 1.2%.
Due to the novel coronavirus pandemic it is expected that the global economy will record one of the highest declines in its history in the second quarter. Moreover, it is estimated that the global economy recovers at slower pace than expected, and the uncertainty over the further pace of the pandemic is still persisting. At the same time the prices of raw materials are showing some signs of stabilization and restoration conditioned by cautious optimistic expectations of the Chinese economy. It’s expected the external sector will continue having a deflationary impact on Armenia’s economy.
According to the CBA estimations, the economic activity decline in Armenia will deepen in the second quarter due to the factors of the demand and the supply. The decline in supply is especially connected with the decline in the fields of construction and services, whereas the decline in demand will be expressed mainly in the cut of private expenditures both in the consumption and investments.
Taking into account the slow pace of restoration of external and domestic demand, the current low inflationary environment and the negative impact of the high uncertainty, the CBA Board finds it appropriate to reduce the refinancing rate with a bigger step. The Board estimates that in the current situation it would be necessary to keep the expansionary position also in the medium-run under which the inflation will be maintained at a low level in the short-run, approaching the target only at the end of the predicted horizon. The Board also states that in the current situation in line with the promotion of the monetary-credit policy, more promoting fiscal policy is vital for restoring the gross demand.
In case of any risks the Central Bank is always ready to clarify its policy by ensuring the price stability in the medium-run.