Փոխվարչապետը գազի գնի շուրջ պայմանավորվածության համար լավագույն հարթակ է համարում ԵԱՏՄ-ն
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը վստահեցնում է, որ ԵԱՏՄ հարթակում գազի սակագնի համար տարված աշխատանքները 2019-ին ապարդյուն չէին, կան որոշակի նախնական արդյունքներ․ նա համոզված է, որ գազի գնի շուրջ պայմանավորվածության համար ամենալավ հարթակը ԵԱՏՄ-ն է: «Արմենպրես»-իհաղորդմամբ՝ նա այս մասին ասաց ՀՀ Ազգային ժողովում մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2019թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության` եկամուտների և ծախսերի կատարողականի նախնական քննարկմանը:
Գրիգորյանը նկատեց, որ ԵԱՏՄ վերջին նիստից հետո կարծիքներ էին հնչում, որ Ռուսաստանը մերժեց, չհամաձայնեց գազի գնի վերաբերյալ Բելառուսի և Հայաստանի առաջարկին: «Այո, կար առաջարկ, նախաձեռնությունը մերն էր, և ռազմավարության նախագծում կետը շարադրված էր հետևյալ կերպ, որ տարանցման և մատակարարման սակագները ԵԱՏՄ տարածքում պետք է նույնը լինեն բոլոր հինգ երկրների համար, որը մերժվեց։ Բայց ռուսական կողմն իրականության մեջ ոչ թե մերժեց սկզբունքը, այլ մերժեց հինգ երկրների կոնցեպտը, ասաց՝ չորսի համար հենց հիմա համաձայն են, նույնը կլինեն, բայց հինգի համար՝ ոչ»,-ասաց փոխվարչապետը:
Գրիգորյանը մանրամասներ ներկայացրեց նրա համար, որ ենթադրություններ չլինեն, թե 2019-ին աշխատանք է արվել, հետո տարեվերջին պարզվել, որ դա ուղղակի չի ընդունվել ու դրանով ամեն ինչ ավարտվել է:
«2019-ի աշխատանքն այդ հարցի շուրջ ունի որոշակի նախնական արդյունքներ, որոնք, ես կարծում եմ, կամփոփովեն և որոշակի տեսք կստանան: Ու չենք համարի, որ դրա շուրջ բանակցություններն արդյունավետ չէին ԵԱՏՄ հարթակում: Ես հիմա էլ եմ համոզված, որ գազի գնի շուրջ պայմանավորվածության համար ամենաճիշտ հարթակը ԵԱՏՄ-ն է, որովհետև դա ամենաինստիտուցիոնալ և իրավական ճիշտ պայմանավորվածություն ունենալու ամենալավ հնարավորությունն է: Երկկողմ պայմանավորվածությունների շրջանակում ամեն տարի սահմանին գազի գին քննարկելը բավականին բարդ խնդիր է»,-ասաց փոխվարչապետը:
Եվրասիական Բարձրագույն խորհրդի տեսակոնֆերանսի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ավելի վաղ անդրադարձել էր ԵԱՏՄ-ում գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորման անհրաժեշտությանը:

Вице-премьер считает ЕАЭС лучшей платформой для договоренностей по тарифу на газ
Вице-премьер Армении Мгер Григорян уверяет, что работы по тарифу на газ на платформе ЕАЭС в 2019 году не были безрезультатными: есть некоторые предварительные результаты․ Он убежден, что ЕАЭС является лучшей платформой для согласования цены на газ. Как сообщает Арменпресс, он сказал об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС Армении.
Григорян отметил, что после последнего заседания ЕАЭС были высказаны мнения, что Россия отвергла, не согласилась с предложением Беларуси и Армении о цене на газ. «Да, было предложение, инициатива была наша, и в проекте стратегии соответствующий пункт был изложен таким образом, что тарифы на транзит и поставки на территории ЕАЭС должны быть одинаковыми для всех пяти стран, однако предложение было отклонено. Однако на самом деле российская сторона не отвергла принцип, а отвергла концепцию пяти стран, заявив, что для четырех они согласны прямо сейчас, тарифы будут одинаковыми, но не для пяти стран», - сказал вице-премьер.
Григорян представил подробности, чтобы не было никаких предположений о том, что работа была проделана в 2019 году, а затем в конце года оказалось, что ее просто не приняли, и на этом все и закончилось.
«Работа 2019 года по этому вопросу имеет некоторые предварительные результаты, которые, я думаю, будут обобщены и получат определенный облик. И мы не считаем, что переговоры по этому вопросу не были эффективными на платформе ЕАЭС. Я все еще убежден, что лучшей платформой для соглашения о цене на газ является ЕАЭС, потому что это лучшая возможность получить наиболее институциональное и правовое соглашение. Обсуждать цену газа на границе каждый год в рамках двусторонних соглашений довольно сложно», - сказал вице-премьер.
Ранее на заседании Высшего Евразийского совета в режиме видеоконференции премьер-министр Армении Никол Пашинян затронул вопрос о необходимости создания общего газового рынка в ЕАЭС.